Tłusty czwartek – sprawdź, jak świętuje się go za granicą!
Spis treści:
Tłusty czwartek – dzień, kiedy można bez wyrzutów sumienia spróbować wszystkich rodzajów pączków, jakie oferuje nam ulubiona piekarnia. To jedyny dzień w roku, kiedy słysząc prośbę o 5 pączków, sprzedawca pyta: „Na miejscu czy na wynos?” Jeśli jesteście ciekawe, jak obchodzą go inni mieszkańcy Europy, przeczytajcie nasz artykuł! Koniecznie przy pączku i filiżance kawy!
Od kiedy tłusty czwartek jest tłusty?
Pączki, oponki i faworki (zwane też „chrustami”) w wersji słodkiej pojawiły się w Polsce dopiero w XVI wieku. Wcześniej obchodzono Tłusty Tydzień nazwany mięsopustami, podczas którego jedzono głównie ciężkie mięsne potrawy. Trudno ocenić, co stało się źródłem tej ewolucji. Warto jednak zaczerpnąć z tej informacji inspirację i dodać do tłustoczwartkowego menu indywidualny akcent.
Sprawdź, jak świętuje się tłusty czwartek za granicą!
Olbrzymi rosyjski blin i szalony wyścig naleśników w Wielkiej Brytanii
Naleśnikowy wtorek, czyli tłusty czwartek na świecie
Koniec karnawału suto świętują również inne europejskie kraje – nie tylko Polska , a także odległe kontynenty. Tyle tylko, że w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy Australii ten Tłusty, miły czwartek wypada we wtorek i nazywa się Pancake Tuesday, czyli Naleśnikowy wtorek. Jak sama nazwa wskazuje, mieszkańcy tych krajów zajadają się wówczas naleśnikami. Żeby jednak być w pełni precyzyjnym należy dodać, że Pancake Tuesday wypada tuż przed Środą Popielcową, czyli wtedy, kiedy w Polsce obchodzimy Ostatki.
Koniec karnawału to nie tylko słodkości! Oto pomysły z innych krajów na celebrację końca karnawału.
- Mieszkańcy innych zakątków Europy wykazują się dużo większym poświęcenie dla ulubionych słodkości, niż pieczenie pączków lub kupowanie ich w cukierni. Brytyjczycy biorą udział w tzw. Pancake Race, czyli biegu połączonym z podrzucaniem naleśników na patelni. Smakowite placuszki z mąki są zaś na Wyspach jedzone w wersji na słodko i słono.
- Ulicami niemieckich miast w „Schmotziger Donnerstag” maszerują defilady. Niemki zabierają klucze do bram miasta, uprzednio obcinając urzędnikom krawaty symbolizujące ich władzę. Nastrój zabawy udziela się wszystkim – piekarze chętnie witają ludzi przebrani za diabły! Podobnie jak w Polsce, w Niemczech królują tego dnia pączki z różnorodnym nadzieniem.
- We Francji odpowiednik Tłustego Czwartku wypada we wtorek. Największą atrakcją tego dnia są korowody przebranych mieszkańców, spośród których jury wybiera najciekawsze stroje. Norwegowie świętują natomiast w niedzielę – dzieci przebierają się, a dorośli zajadają drożdżówkami z cynamonem (kannelbullar) oraz semlor – pszennymi bułeczkami z masą migdałową i bitą śmietaną, które przypominają wyglądem nasze polskie ptysie.
- W Rosji prawosławne ostatki, czyli tzw. Maselnica, trwają przez cały tydzień. W czwartek pieczony jest zawsze monumentalny blin o powierzchni blisko 150 metrów kwadratowych!