Polecamy: „Dziewczyna z ogrodu” Parnaz Foroutan

Dzisiaj chcielibyśmy zachęcić Was do lektury debiutanckiej powieści autorki nagrodzonej prestiżowym stypendium PEN Clubu – Parnaz Foroutan. Na świecie powieść sprzedała się w milionach egzemplarzy,  a niedawno, bo 30 stycznia swoją premierę miała w Polsce! Mowa o powieści wydanej przez Wydawnictwo Kobiece – Dziewczyna z ogrodu .

dziewczyna z ogrodu

Rachel to młoda Iranka, która w wieku 15 lat wychodzi za mąż za Aszera Malakuti – przedstawiciela zamożnej rodziny perskich Żydów. Jednym z jej najskrytszych marzeń jest wydanie na świat męskiego potomka, którego z całego serca pragnie jej mąż. Mimo starań kobiecie nie udaje się jednak zajść w ciążę. Rozpacz Rachel potęguje się, gdy musi konkurować ze swoją szwagierką Chorszid  ̶ matką ślicznego, zdrowego chłopczyka  ̶  a także z piękną Kokab, którą głębokim uczuciem darzy mąż głównej bohaterki, Aszer.

Aszer, sfrustrowany brakiem męskiego potomka i niepłodnością Rachel, dokonuje wyboru, który zaważy na dalszych losach jego rodziny. Do czego posunie się Rachel, aby zachować status małżonki Aszera? Co takiego będzie musiała uczynić, aby ocalić samą siebie?


Historia stworzona przez Parnaz Foroutan została zainspirowana prawdziwymi zdarzeniami i napisana z perspektywy jedynej żyjącej dziedziczki rodu, Mahbube, obecnie starszej kobiety mieszkającej w Los Angeles. Historia, która wyryła się w jej pamięci, to chwytająca za serce, liryczna, a zarazem napełniająca nostalgią opowieść o miłości, poświęceniu oraz o silnych więzach rodzinnych, które niejednokrotnie okazują się silniejsza niż sama śmierć.

Powieść Parnaz Foroutan zbiera same dobre recenzje i została doceniona przez światową krytykę za oryginalny styl, problematykę poruszoną w utworze oraz interesujące zabiegi narracyjne.

Dziewczyna z ogroduW swojej debiutanckiej powieści Parnaz Foroutan stworzyła magiczną opowieść o miłości, poświęceniu oraz niezaspokojonym pragnieniu dotarcia do raju. Autorka ukazuje zmysłowy, wręcz poetycki gobelin ogrodów, pór roku, kobiet uciszanych głosem wszechpotężnej kultury oraz mężczyzn kierujących się takimi wartościami, jak: honor, tradycja religijna oraz lojalność względem członków swojej rodziny.

Melissa Pritchard, autorka książek Solemn Pleasure oraz Palmerino

Niesamowity debiut literacki opowiadający o tragicznych wyborach kobiet, których wartość ocenia się nie na podstawie ich czynów, ale zdolności do wydania na świat męskiego potomka. Parnaz Foroutan bierze na warsztat ponadczasowe motywy miłości, honoru, poświęcenia i zdrady i przedstawia je w zupełnie nowatorski sposób.

Gloria Steinem

Niektóre powieści otwierają wrota do takich historycznych światów, których nawet sobie nie wyobrażamy – do światów niewybaczalnego okrucieństwa, a zarazem przestrzeni napełnionej czarownym wdziękiem. Taką powieścią jest Dziewczyna z ogrodu Parnaz Foroutan – historia o życiu kobiet żyjących w czasach patriarchatu i całkowitego zniewolenia.

Robert Eversz, autor książki Strzeliłam do Elvisa

Informacje o powieści: 

 • Premiera: 30.01.2016 r.
 • Wydawnictwo: Kobiece
 • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
 • Format: 135×205 mm
 • Przekład: Ewa Morycińska-Dzius
Yves Rocher

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (179 głosów, średnia: 4,29 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  8 lutego 2016 08:50

  Na myśl nasunął mi się serial „Wspaniałe stulecie”, nie wiem dlaczego. Ot, takie luźne skojarzenie 🙂

  Odpowiedz
  • Ewelina  8 lutego 2016 21:47

   Ja tego nie oglądam, ale obiło mi się o uszy, że jakaś ważna postać dziś umarła w tym serialu, Mustafa?

   Odpowiedz
   • Żanett  8 lutego 2016 23:03

    Ja też nie oglądam, ale tak jest wokół głośno o tym serialu, że trudno o nim nie słyszeć. Dlatego napisałam, że luźne skojarzenie, bo nie śledzę losów bohaterów i w zasadzie nie wiem, czy może się kojarzyć z tym serialem. A czy ktoś dziś umarł to nie wiem, chyba tam ciągle ktoś umiera. W tamtym czasie w państwie osmańskim za byle przewinienie leciały głowy. Niemniej, losy bohaterki tej powieści przywiodły mi na myśl ten serial 🙂

    Odpowiedz
    • Ewelina  11 lutego 2016 19:41

     Ten serial wywołuje w mojej przyszłej teściowej i jej koleżankach skrajne emocje. Chcąc, nie chcąc słyszałam o nim trochę. I w sumie losy bohaterki powieści i kojarzą się z serialem 🙂

     Odpowiedz
 2. plum12  8 lutego 2016 10:24

  Chętnie skosztuję tej historii.

  Odpowiedz
 3. martus2833  8 lutego 2016 11:11

  „Kobieta” – w wieku 15 lat jest się jeszcze dzieckiem. Tak jak pisałam wcześniej życie pisze niespodziewane scenariusze, niektórzy muszą bardzo szybko wydorośleć.
  Na zakup książki raczej się nie zdecydują ale jeśli spotkam ją w bibliotece – chętnie przeczytam. No chyba że, KobietaMag zorganizuje nowy konkurs 😉

  Odpowiedz
  • bbo  8 lutego 2016 20:11

   Myślę, że to całkiem możliwe 😀

   Odpowiedz
 4. paulaalfc  8 lutego 2016 11:35

  Dodaję ten tytuł do książek, które chcę przeczytać.

  Odpowiedz
 5. lilkawodna  8 lutego 2016 11:43

  Kolejna fajna książka na liście ” do przeczytania” :-). Jak spotkam.i cena nie będzie powalajaca na pewno kupię. Książki przez Was polecanr zawsze są strzałami w dziesiątkę.

  Odpowiedz
 6. Anna  8 lutego 2016 12:20

  Kocham tego typu powieści. Lubię książki poruszające, zostawiające w mojej głowie coś do przemyślenia, i nutkę „czegoś więcej”. Szczególnie kiedy sesja już za pasem, a ja mogę wciągnąć się w wir czytania.

  Odpowiedz
 7. esia189  8 lutego 2016 13:49

  Kolejna książka o smutnym losie kobiety w krajach arabskich. Koniecznie muszę ją przeczytać! 🙂

  Odpowiedz
 8. Aneta  8 lutego 2016 15:38

  Książka zapowiada się ciekawie, zapisuję na swojej liście „do przeczytania” 🙂

  Odpowiedz
  • AnnaKwasniak  8 lutego 2016 19:36

   Ja też! 😀

   Odpowiedz
 9. iwona  8 lutego 2016 20:07

  muszę przeczytać

  Odpowiedz
 10. Ewelina  8 lutego 2016 21:48

  Książek w sumie bym przeczytała, uwielbiam czytać

  Odpowiedz
 11. Ewcia  9 lutego 2016 17:55

  Muszę sięgnąć po tę pozycję. Recenzja zachęca do przeczytania. Jest to świeża pozycja muszę poszukać może w empiku? 😀

  Odpowiedz
 12. Wiola1992  10 lutego 2016 11:10

  Już rysuje się ciekawa historia, na pewno by mnie wciągła.

  Odpowiedz
 13. Anita  15 lutego 2016 20:19

  mojemu tacie na pewno by się spodobała 🙂

  Odpowiedz
 14. Patriszia  27 marca 2016 23:22

  Lubię książki o takiej tematyce.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany