Dziewanna na kaszel i inne wirusowe choroby

Dziewanna to nie tylko piękne żółte kwiaty, ale też szereg leczniczych właściwości! Sprawdzi się przy problemach dróg oddechowych, jak i kłopotach z przewodem pokarmowym. Jakie ma właściwości? Jak działa? Podpowiadamy i przedstawiamy przepisy na domowe leki!

Spis treści:

Dziewanna na kaszel i inne wirusowe choroby? Jak najbardziej! Roślina ma właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe, bakteriobójcze, moczopędne, wykrztuśne i antyoksydacyjne. Według badań niszczy wirusy grypy, gronkowca złocistego, paciorkowca, a nawet niektóre pasożyty. Oto kilka przepisów na domowe leki z dziewanną!

Dziewanna na kaszel i inne wirusowe choroby

pixabay.com

 Właściwości dziewanny

Roślina ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, wykrztuśne, przeciwbólowe, ochraniające wątrobę, wzmacniające układ sercowo-naczyniowy, moczopędnie, przeciwzapalne. Zawiera flawonoidy, garbniki, saponiny, związki śluzowe, kumarynę, olejki eteryczne i kwasy organiczne.

Dziewanna na kaszel i inne wirusowe choroby

Kwiat dziewanny znajduje zastosowanie w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych i dysfunkcji przewodu pokarmowego. Pomaga na grypę i przeziębienie. Rozrzedza flegmę, ułatwia odkrztuszanie, niweluje suchy kaszel, ból gardła oraz chrypkę. Ma działanie rozluźniające, ściągające, przeciwzapalne. Świetnie działa przy nieżytach żołądka, biegunce, kolce jelitowej. Można ją stosować zewnętrznie, w postaci okładów na stłuczenie, odleżyny, oparzenia. Oczyszcza skórę, łagodzi podrażnienia. Działa kojąco i łagodząco. Dodawana do kąpieli rozluźnia i działa przeciwbólowo.

Dziewanna na kaszel i inne wirusowe choroby

Przepisy na leki z dziewanny

Kwiaty najlepiej zbierać w lipcu lub sierpniu w godzinach porannych, gdyż w pełnym słońcu szybo się zamykają i wysychają. Z dziewanny można przyrządzić napar, syrop, odwar, maść, wyciąg lub olej. Można ją stosować wewnętrznie i zewnętrznie. Pić jaki herbatkę, dodawać do kąpieli czy stosować w okładach.

Napar z dziewanny

Potrzebne: 1 łyżka suszonych kwiatów, wrzątek

Przygotowanie: Suszone kwiaty zalać wrzątkiem, odstawić na 15 minut pod przykryciem. Po przecedzeniu pić  2-3 razy dziennie ½ szklanki po jedzeniu. Łagodzi kaszel, chrypkę, stany zapalne jelit i żołądka. Napar można dosłodzić miodem lub syropem malinowym.

Syrop z dziewanny

Potrzebne: kwiaty dziewanny, cukier, słoik

Przygotowanie: Świeże kwiaty wsypać do słoja i zasypać cukrem. Warstwowo. Gdy słój będzie wypełniony, odstawić go w słoneczne miejsce. Po kilku tygodniach odcedzić, zlać do butelek. Stosować na grypę, przeziębienie, kaszel. Dorośli 1 łyżeczka 4 razy dziennie, dzieci 1 łyżeczka 3 razy dziennie.

Odwar z dziewanny

Potrzebne: 2 łyżki suszonych kwiatów, 2 szklanki gorącej wody

Przygotowanie: Susz zalać wodą, gotować 15 minut na małym ogniu. Przecedzić. Odstawić na 10 minut. Pić po jedzeniu w niewielkich ilościach, płukać gardło lub stosować do okładów na stłuczenia, stany zapalne skóry.

Olej z dziewanny

Potrzebne: 2 garści kwiatów, 2 szklanki oliwy z oliwek

Przygotowanie: Świeże kwiaty wsypać do słoja i zalać olejem. Zostawić na 2 tygodnie niedokręcony słoik, wstrząsać nim od czasy do czasu. Przecedzić i trzymać w chłodnym, ciemnym miejscu. Olej stosować na siniaki, przy bólach reumatycznych oraz do kąpieli.

Powyższe informacje są jedynie sugestią i nie powinny zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skonsultować się z lekarzem.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (177 głosów, średnia: 4,44 z 5)
loading... zapisuję głos...