Dzień Sprzątania Biurka 2023. W tym roku wypada 9 stycznia – zaplanuj swoje porządki!

Znacie to powiedzenie – “Pokaż mi swoje biurko, a powiem Ci kim jesteś”? Biurka dużo mówią o ludziach, którzy je używają. W drugi poniedziałek stycznia, z początkiem Nowego Roku, pojawia się okazja do posprzątania swojego miejsca pracy, nauki lub spędzania wolnego czasu. W tym roku Dzień Sprzątania Biurka przypada na 9 stycznia. Zaplanuj na ten dzień generalnego porządki!

Spis treści:

Wiele z nas spędza olbrzymią część czasu przy swoich biurkach. Od wieków poeci szukali przy nich inspiracji do tworzenia, wynalazcy odkrywali genialne pomysły, a pisarze tworzyli swoje najważniejsze dzieła. Biurka również często skrywają ważne wspomnienia ich właścicieli oraz niekiedy ukrywają w swoich szufladach wstydliwe sekrety. Biurko najskuteczniej spełnia swoje zadanie, gdy jest uporządkowane i panuje na nim ład.

Dzień Sprzątania Biurka 2023

9 stycznia 2023 – Dzień Sprzątania Biurka

W tym roku, to dość nietypowe Święto obchodzimy 9 stycznia. Skąd wziął się pomysł na Dzień Sprzątania Biurka? Nie wiadomo dokładnie, ale podejrzenia skupiają się na jednej z firm z miasteczka Clio w stanie Michigan. Osoba, która je wymyśliła, była zaniepokojona bałaganem na swoim biurku i jego negatywnym wpływem na pracę. Data obchodów, drugi poniedziałek stycznia, też nie jest przypadkowa. To doskonała okazja, by rozpocząć nowy rok z czystą i zorganizowaną przestrzenią do pracy. Uporządkowane biurko zwiększa bowiem wydajność i inspiruje do nowych rzeczy, a jednocześnie uspokaja. Badania pokazują też, że osoby pracujące przy zagraconych biurkach są częściej frustrowane. Czyste miejsce pracy to nie tylko praktyczne zalety, ale również wizytówka naszych kompetencji, szczególnie gdy przyjmujemy przy nim klientów.

Dziś Blue Monday – jak przetrwać ten poniedziałek?

Dziś Blue Monday – jak przetrwać ten poniedziałek?

Najbardziej depresyjny poniedziałek danego roku wypada zwykle w styczniu. Przedstawiamy kilka porad, które pomogą Wam przetrwać początek tygodnia!

Sprzątać biurko czy nie sprzątać? Oto jest pytanie!

Od wielu lat istnieją dwie frakcje w kwestii porządku i sprzątania. Jedna twierdzi, że bałagan uniemożliwia pracę, marnuje się czas na szukanie potrzebnych dokumentów, a osoba nie może się skoncentrować. Druga frakcja twierdzi, że nieład artystyczny świadczy o kreatywności i zaangażowaniu (sam Albert Einstein miał powiedzieć: „Jeżeli zabałaganione biurko jest znakiem zabałaganionego umysłu, znakiem czego jest puste biurko?”). Niezależnie od tego, którą stronę reprezentujesz, warto tego dnia przyjrzeć się bliżej temu, co znajduje się na Twoim biurku. Brudne talerze, kubki, czy plamy po piciu lub jedzeniu nigdy nie będą wyglądać dobrze i powinny zniknąć z biurka. Warto więc sprzątać je częściej niż raz do roku.

Uporządkowane biurko, to gwarancja produktywności

Według zasad Feng Shui, chińskiej filozofii związanej z planowaniem przestrzeni, bałagan na biurku jest blokadą pozytywnej energii i utrudnia prawidłową pracę. Specjaliści od Feng Shui twierdzą, że każdy niepotrzebny przedmiot rozprasza myśli, obniża motywację i pozbawia inicjatywy. Bałagan uniemożliwia też kreatywne myślenie i skupienie się na wykonywanej pracy. Sprzątanie i wyrzucanie śmieci pomaga natomiast w nadejściu korzystnych zmian. Nawet jeśli ktoś nie wierzy w zasady Feng Shui, warto zwrócić uwagę na naukowe dowody potwierdzające ważną rolę czystego biurka w życiu człowieka.

9 stycznia - Dzień Sprzątania Biurka

Ilu ludzi – tyle biurek

Wśród właścicieli biurek można  wyróżnić pewne grupy. Psycholog Cary Cooper przeanalizował wygląd stanowisk pracy i zachowania ponad 2 tys. osób. Dzięki temu wyróżnił wyróżnił pięć typów osobowości właściciela biurka. Są nimi:

 • fanatyk,
 • konsekwentny człowiek rodziny,
 • nowoczesny lider,
 • animator biurowy,
 • chaotyczna trąba powietrzna.

Właściciele pokazowych biurek – czyli fanatycy.  Ich biurka cechuje minimalizm i sterylny porządek. Właściciela takiego miejsca pracy zwykle uznaje się za pracownika skupionego na swoich obowiązkach i zdyscyplinowanego. Dla niektórych osób jest on przykładem  służbisty.

Na drugim końcu znajdują się biurka „chaotycznych trąb powietrznych. Znajdziemy na nich praktycznie wszystko: służbowe dokumenty przemieszane z pocztówkami, jedzeniem czy kosmetykami. Wszystko znajduje się  w artystycznym chaosie. Wielu ekspertów uważa,  w takiej przestrzeni doskonale pracują osoby kreatywne.

Zaplanuj porządku na swoim biurku!

Jeśli chcesz posprzątać swoje biurko, warto zastosować następujące wskazówki:

 1. Na początek usuń wszystko z biurka i umyj je odpowiednim środkiem czyszczącym.
 2. Umyj ekran monitora, klawiaturę i przetrzyj kable z kurzu.
 3. Opróżnij szafki ze zbędnych okruchów i śmieci.
 4. Przeprowadź selekcję dokumentów. Wyrzuć makulaturę, taką jak stare pisma, kalendarze, wizytówki i notatki, do niszczarki.
 5. Zadbaj o bezpieczeństwo cennych dokumentów i wrażliwych informacji, takich jak zapisane hasła do poczty, komputera czy bankowości elektronicznej. Trzymaj je w miejscu, gdzie nie są widoczne dla niepożądanych osób.

Co ciekawe, w wielu amerykańskich biurach pracownicy są zobowiązani do sprzątania swoich stanowisk pracy na koniec dnia, zanim wrócą do domu, zgodnie z tzw. „polityką czystego biurka”.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (20 głosów, średnia: 4,80 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. janka1312  8 stycznia 2023 17:26

  a ja tam lubię mój artystyczny nieład 🙂

  Odpowiedz
 2. lucia2003  9 stycznia 2023 15:02

  Porządek na biurku po zakończonej pracy a bałagan to kreatywny czas dla mózgu:)

  Odpowiedz
 3. Angelika  9 stycznia 2023 15:24

  Przydało by się zrobić ten porządek, tylko trochę chęci brak 🙈

  Odpowiedz
 4. ewalub  9 stycznia 2023 21:27

  lubię mieć wszystko ładnie poukładane

  Odpowiedz
 5. Hidari11  10 stycznia 2023 05:33

  Nie wiedziałam, że jest taki dzień 🙂

  Odpowiedz
 6. nadia  18 stycznia 2023 08:00

  U mnie zawsze jest czysto i nie to nie tylko na biurko, dbam o to ze swoją roombę. Lubię czystość i nie toleruje bałaganu.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany