Jak obchodzi się Dzień Matki na świecie? Poznaj najciekawsze zwyczaje!

Dzień Matki obchodzony jest w prawie wszystkich krajach świata. Niezależnie od szerokości geograficznej uroczystość ta ma ten sam cel: wyrażenie szacunku, miłości i wdzięczności dla wszystkich mam. Kiedy obchodzi się ten dzień w innych zakątkach globu? Jakie zwyczaje towarzyszą świętu w różnych krajach? Jeśli jesteście ciekawe – zapraszamy do lektury!

Spis treści:

Dzień Matki swoje początki ma w starożytności. W antycznym świecie kultem otaczano matki-boginie, które były symbolem płodności oraz urodzaju. Z czasem uroczystości zaczęły dotyczyć wszystkich mam. W Polsce niezwykłe wydarzenie obchodzimy 26 maja, ale w wielu krajach to wyjątkowe święto celebrowane jest w zupełnie innym czasie. Uroczystości w różnych szerokościach geograficznych towarzyszą także odmienne zwyczaje. Przedstawiamy najciekawsze z nich. Sprawdźcie, jak obchodzi się Dzień Matki na świecie!

Fot. pexels.com

Dzień Matki na świecie: najciekawsze zwyczaje

„Mama” jest słowem, które większość dzieci wymawia jako pierwsze. Nic w tym zaskakującego, w końcu to najbliższa nam osoba, która jest z nami od samego urodzenia. Mamy kochają swoje dzieci bezwarunkowo, bezinteresownie i cierpliwie. Zawsze znajdują dla swoich pociech czas i dobre słowo. Dlatego też Dzień Matki jest jednym z najpopularniejszych świąt na całym świecie. Jak obchodzi się ten niezwykły dzień w różnych zakątkach globu? Sprawdźcie, jak wygląda Dzień Matki na świecie!

 Ekwador

W Ekwadorze Dzień Matki obchodzi się 13 maja. Tradycyjnym zwyczajem jest odśpiewywanie serenad specjalnie dla mam. Młodzi chłopcy w wieczór poprzedzający święto z gitarami w dłoniach śpiewają pod oknami matek romantyczne pieśni. Wzruszone mamy w podzięce częstują panów lokalnym trunkiem Canelazo.

Indie

Durga Puja (czyt. Drugapudża) to święto ruchome (zależne od faz księżyca), ku czci bogini – Matki Bogów Drugi. W hinduizmie rola żeńskiej energii jest ogromna, dlatego to jedno z najważniejszych świąt w Indiach. Obchodzi się je zazwyczaj we wrześniu lub październiku. Przygotowania do uroczystości trwają kilka tygodni. Durga Puja to festiwal światła, tańca i ucztowania do białego rana. To także święto kobiecości, dlatego od jakiegoś czasu zaczęto łączyć je z popularnym na całym świecie Dniem Matki. W tym dniu hinduskie mamy dostają drobne upominki i zaproszenia na obiad poza domem.

Wielka Brytania

Dawniej w Anglii mamom dziękowano w 4 niedzielę Wielkiego Postu, nazywaną „matyczyną niedzielą”. Dzień ten był wolny od pracy i dawał możliwość osobom pracującym wrócić do rodzinnego domu, by oddać cześć swoim matkom. Symbolem święta było „matczyne ciasto” (Simnel Cake), które przywoziły do domu córki na znak szacunku i miłości.  Dziś w Dzień Matki Brytyjczycy zazwyczaj wręczają mamom kwiaty – róże i goździki.

dzień matki na świecie

pixabay.com

Australia i Kanada

W tych miejscach Dzień Matki przypada na drugą niedzielę maja. To jedno z najpopularniejszych świąt, zaraz po Bożym Narodzeniu oraz Walentynkach. W Australii i Kanadzie utrwalił się zwyczaj przypinania goździków do ubrań. Kolorowe symbolizują to, że matka danej osoby żyje, białe, że zmarła. Podobny zwyczaj kultywuje się w RPA.

USA

W Ameryce święto wygląda dość tradycyjnie. Mamom wręcza się prezenty: kwiaty, kartki z życzeniami i czekoladki, biżuterię, a nawet sprzęty elektroniczne oraz akcesoria domowe. Jest jednak coś, co wyróżnia ten dzień w USA. Amerykanie wywieszają w ten czas narodowe flagi na cześć matek narodu. Dzień Matki w USA jest świętem ruchowym i przypada zazwyczaj w drugą niedzielę maja.

Włochy

We Włoszech na Dzień Matki (Festa della Mamma) piecze się specjalne ciasteczka w kształcie serca, a także zastępuje mamę w codziennych obowiązkach. Często spotykanym zwyczajem jest również uroczysty obiad rodzinny w restauracji. Włoska „mamma” jest bardzo ważną postacią, dlatego też tego dnia wszystkie dzieci spotykają się, aby złożyć jej życzenia i podziękować. Święto przypada na drugą niedzielę maja.

Dzień Matki na świecie

pixabay.com

 

Serbia

W Serbii (i prawie całej dawnej Jugosławii) święto przypada w drugą niedzielę maja. W niektórych rodzinach dzieci stosują wtedy „łóżkowe więzienie” dla swoich mam. Nie pozwalają wyjść rodzicielce z sypialni, dopóki ta nie podaruje im słodyczy. W zamian dzieci wyręczają swoją mamę w codziennych obowiązkach, by mogła jak najdłużej wypoczywać.

Japonia

W Kraju Kwitnącej Wiśni Dzień Matki (Haha no Hi, Dzień Pochwały Matek) obchodzi się 8 maja. W tym dniu dzieci wręczają mamom czerwone goździki i róże – symbol bezinteresownej miłości oraz czystości. Przygotowują też specjalne potrawy oparte na jajkach: omlet i pudding. Święto spędza się w rodzinnym gronie.

Jordania

W bardziej liberalnych krajach arabskich Dzień Matki obchodzi się na początku wiosny, 21 marca. Matki wiązane są z tą porą roku symbolicznie. Wiosna kojarzy się bowiem z nowym życiem. W Jordanii i Egipcie z okazji święta mamom wręcza się kwiaty, czekoladki oraz zaproszenia do SPA.

Meksyk

W Meksyku Dzień Matki obchodzi się 10 maja i związany jest z uroczystościami kościelnymi. Rozpoczyna się mszą na cześć Matki Boskiej, która jest uosobieniem najlepszych cech macierzyństwa. Mamom przygotowuje się śniadanie i wręcza bukiet kwiatów.

 

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (212 głosów, średnia: 4,36 z 5)
loading... zapisuję głos...