Dzień Dziecka – które kraje nie obchodzą tego święta? Jakie atrakcje czekają na dzieci w tym roku?

Jaki dzień w roku jest najbardziej wyczekiwany przez dzieci? Oczywiście Dzień Dziecka, kiedy na najmłodszych czekają prezenty, luźniejsze lekcje i masa miejskich atrakcji. Dzień Dziecka obchodzony jest prawie na całym świecie, jednak nie we wszystkich krajach w tym samym czasie. Z czego wynikają takie różnice i jaka jest historia powstania tego święta? Jakie atrakcje czekają na dzieci w Polsce z okazji Dnia Dziecka?

Dzień Dziecka

Podjęcie tematyki praw dziecka nastąpiło w roku 1924 i wiąże się z ustanowieniem „Deklaracji Praw Dziecka” w Genewie. W Polsce i byłych państwach socjalistycznych Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 roku 1 czerwca, z inicjatywy Światowej Federacji Kobiet Demokratycznych. W roku 1954 ONZ oficjalnie ustanowiło Międzynarodowy Dzień Dziecka, zlecając wszystkim państwom obchodzenie go w dniu, który uznają za stosowne. Święto miało na celu upowszechnienie ideałów dotyczących poszanowania praw dziecka, jakie zawierała Karta Narodów Zjednoczonych.

Święto najmłodszych za granicą

Różnice w datach Dnia Dziecka wynikają przede wszystkim z tradycji narodowych, religijnych i obyczajowych poszczególnych państw. Ponad 40 krajów świata, min. Polska, Chiny, Rosja, Ukraina i Portugalia obchodzą Dzień Dziecka 1 czerwca. Kolejną najpopularniejszą datą tego święta jest 20 listopada, obchodzony w ponad 20 krajach, min. w Hiszpanii, Francji i Szwecji. Pozostałe kraje obchodzą Dzień Dziecka w różne dni – dla przykładu w USA przypada zawsze w drugą niedzielę czerwca, w Niemczech 20 września, a w Holandii – nie obchodzi się takiego święta w ogóle.

 

W Holandii nie obchodzimy takiego święta jak Dzień Dziecka, ponieważ wychodzimy z założenia, że taki dzień nasze dzieci powinny obchodzić codziennie – tłumaczy André Haardt, założyciel holenderskiej platformy edukacyjnej Squla, która dostępna jest również w Polsce – Według badań UNICEF-u holenderskie dzieci są najszczęśliwszymi dziećmi na świecie, a badano ich warunki materialne, mieszkalne, zdrowotne, bezpieczeństwo, edukację oraz relacje rodzinne. Dodatkowo badania wykazały, że holenderskie dzieci same uważają się za bardzo szczęśliwe – aż 95% z nich jest zadowolonych ze swojego życia! Dajemy swoim dzieciom wiele wolności, ale też określamy jasne zasady, których przestrzeganie staramy się nagradzać na każdym kroku – dodaje André Haardt.

Jak zrobić kukiełkę księżniczki i smoka – instrukcja krok po kroku

Jak zrobić kukiełkę księżniczki i smoka – instrukcja krok po kroku

Dla rodziców, którzy chcą cofnąć się o kilka lat i pobawić ze swoimi pociechami, opisujemy krok po kroku, jak zrobić kukiełkę dla dziecka. Można wykonać ją z masy solnej lub w inny sposób, który poznacie poniżej. Każdy z

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (158 głosów, średnia: 4,74 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Anett13  24 maja 2016 15:11

    Warto takze przejrzec portale w poszczególnych miastach, imprez z okazji dnia dziecka jest bardzo dużo, niektóre nie są bardzo nagłaśniane, a zapowiadają sie bardzo fajnie.

    Odpowiedz
  2. kasia87g  25 maja 2016 11:35

    pamiętam hucznie obchodziło się 1 czerwca jak byłam dzieckiem, rodzice zawsze dawali mi jakieś małe prezenty, najczęściej słodycze, a teraz ja rozpieszczam dzieciaczki z mojej rodzinki 🙂

    Odpowiedz
  3. Aneta  6 czerwca 2016 16:30

    Dzień Dziecka to miłe Święto 🙂 Wiadomo, że trzeba dbać o swoje pociechy codziennie, ale to tak jak w związku, z miłością – też trzeba pielęgnować na co dzień, a Walentynki czy rocznica to tylko fajny pretekst, żeby uczcić cały rok „zmagań” 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany