Dzień Dziecka – które kraje nie obchodzą tego święta? Jakie atrakcje czekają na dzieci w tym roku?

Jaki dzień w roku jest najbardziej wyczekiwany przez dzieci? Oczywiście Dzień Dziecka, kiedy na najmłodszych czekają prezenty, luźniejsze lekcje i masa miejskich atrakcji. Dzień Dziecka obchodzony jest prawie na całym świecie, jednak nie we wszystkich krajach w tym samym czasie. Z czego wynikają takie różnice i jaka jest historia powstania tego święta? Jakie atrakcje czekają na dzieci w Polsce z okazji Dnia Dziecka?

Kids running in the park

Podjęcie tematyki praw dziecka nastąpiło w roku 1924 i wiąże się z ustanowieniem „Deklaracji Praw Dziecka” w Genewie. W Polsce i byłych państwach socjalistycznych Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 roku 1 czerwca, z inicjatywy Światowej Federacji Kobiet Demokratycznych. W roku 1954 ONZ oficjalnie ustanowiło Międzynarodowy Dzień Dziecka, zlecając wszystkim państwom obchodzenie go w dniu, który uznają za stosowne. Święto miało na celu upowszechnienie ideałów dotyczących poszanowania praw dziecka, jakie zawierała Karta Narodów Zjednoczonych.

Święto najmłodszych za granicą

Różnice w datach Dnia Dziecka wynikają przede wszystkim z tradycji narodowych, religijnych i obyczajowych poszczególnych państw. Ponad 40 krajów świata, min. Polska, Chiny, Rosja, Ukraina i Portugalia obchodzą Dzień Dziecka 1 czerwca. Kolejną najpopularniejszą datą tego święta jest 20 listopada, obchodzony w ponad 20 krajach, min. w Hiszpanii, Francji i Szwecji. Pozostałe kraje obchodzą Dzień Dziecka w różne dni – dla przykładu w USA przypada zawsze w drugą niedzielę czerwca, w Niemczech 20 września, a w Holandii – nie obchodzi się takiego święta w ogóle.

Adorable curly toddler girl wearing Dutch traditional national c

W Holandii nie obchodzimy takiego święta jak Dzień Dziecka, ponieważ wychodzimy z założenia, że taki dzień nasze dzieci powinny obchodzić codziennie – tłumaczy André Haardt, założyciel holenderskiej platformy edukacyjnej Squla, która dostępna jest również w Polsce – Według badań UNICEF-u holenderskie dzieci są najszczęśliwszymi dziećmi na świecie, a badano ich warunki materialne, mieszkalne, zdrowotne, bezpieczeństwo, edukację oraz relacje rodzinne. Dodatkowo badania wykazały, że holenderskie dzieci same uważają się za bardzo szczęśliwe – aż 95% z nich jest zadowolonych ze swojego życia! Dajemy swoim dzieciom wiele wolności, ale też określamy jasne zasady, których przestrzeganie staramy się nagradzać na każdym kroku – dodaje André Haardt.

Tegoroczne atrakcje na Dzień Dziecka w Polsce

Na polskie dzieci w dniu ich święta czeka moc atrakcji. Dla tych, którzy planują podróż z dzieckiem z okazji Dnia Dziecka, PKP Intercity przygotowało specjalną ofertę – od 30-go maja do 1 czerwca dzieci i młodzież do 16. roku życia mają możliwość podróżowania całkowicie za darmo. Osoby, które pragną spędzić ten dzień w domu mogą skorzystać z oferty platformy edukacyjnej Squla.pl, która 1 czerwca zezwala na całkowicie darmowy dostęp do tysiąca gier i materiałów edukacyjnych. Osoby, które tego dnia zarejestrują się w Squli, będą mogły z niej korzystać bez opłat również przez następne 2 tygodnie!

Children at zoo feeding giraffe

Na dzieci w całej Polsce czekają również liczne miejskie atrakcje. Poniżej prezentujemy kalendarium najciekawszych z nich:

Warszawa:

 • 31 maja – 1 czerwca: Piknik z okazji Dnia Dziecka w warszawskim ZOO i darmowy wstęp dla wszystkich dzieci
 • 1-5 czerwca 2016: Kinoteka Małego Człowieka, czyli spotkania z bajkowymi bohaterami w Kinotece Pałacu Kultury i Nauki
 • 1-9 czerwca 2016: Wystawa Misiów w Centrum Handlowym BlueCity

Kraków:

 • 29 maja 2016: Dzień Dziecka z Kopalnią Soli Wieliczka w Parku św. Kingi
 • 1 czerwca 2016: Naukowy Dzień Dziecka – widowisko naukowe „Klaun Feliks w laboratorium Kuźni Wiedzy” na ul. Piłsudzkiego 105
 • 4-5 czerwca 2016: Dzień Dziecka z Krzysztofem i Dorotką organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Trójmiasto:

 • 28 maja 2016: Wielki Sopocki Festyn Dziecięcy „Bezpieczne Wakacje” na Sopockim Molo
 • 28-29 maja 2016: Dzień Dziecka w Teatrze Gdynia Główna – spektakle dla najmłodszych
 • 30 maja – 3 czerwca 2016: warsztaty naukowe „FUNtastyczny Dzień Dziecka” organizowane przez Gdański Park Naukowo-Technologiczny

Wrocław:

 • 26 maja – 5 czerwca 2016: Dzień Dziecka w Kinie Nowe Horyzonty
 • 4 czerwca: Dzień Dziecka w Klubie Anima – koncert z piosenkami Jana Brzechwy i Juliana Tuwima

Poznań:

 • 29 maja 2016: Animacje dla dzieci z okazji Dnia Dziecka w Bramie Poznania
 • 28-29 maja 2016: Warsztaty na Dzień Dziecka w Starym Browarze

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (129 głosów, średnia: 4,71 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Anett13  24 maja 2016 15:11

  Warto takze przejrzec portale w poszczególnych miastach, imprez z okazji dnia dziecka jest bardzo dużo, niektóre nie są bardzo nagłaśniane, a zapowiadają sie bardzo fajnie.

  Odpowiedz
 2. kasia87g  25 maja 2016 11:35

  pamiętam hucznie obchodziło się 1 czerwca jak byłam dzieckiem, rodzice zawsze dawali mi jakieś małe prezenty, najczęściej słodycze, a teraz ja rozpieszczam dzieciaczki z mojej rodzinki 🙂

  Odpowiedz
 3. Aneta  6 czerwca 2016 16:30

  Dzień Dziecka to miłe Święto 🙂 Wiadomo, że trzeba dbać o swoje pociechy codziennie, ale to tak jak w związku, z miłością – też trzeba pielęgnować na co dzień, a Walentynki czy rocznica to tylko fajny pretekst, żeby uczcić cały rok „zmagań” 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany