Dzień Awokado – myślisz, że to warzywo? Sprawdź te 10 zaskakujących faktów

31 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Awokado. To nietypowe święto jest idealną okazją do sięgnięcia po ten…no właśnie – owoc? Sprawdź ciekawostki o awokado i dowiedz się, dlaczego jest tak wyjątkowe, że aż zasłużyło na celebrację.

awokado - obalane czekoladą

fot. akram_designer, freepik

Awokado: Owoc Miłości, Zdrowia i Kulinarnej Kreatywności

Awokado, znane jako smaczliwka wdzięczna, to owoc, który od lat zdobywa serca smakoszy na całym świecie. Choć często mylone jest z warzywem, jego właściwości i zastosowania w kuchni są niezwykle różnorodne i fascynujące. Od zdrowotnych korzyści, przez bogactwo smaków, aż po kulturowe znaczenie – awokado to owoc, który zasługuje na szczegółowe poznanie.  Oto 10 faktów, których możecie nie wiedzieć o awokado.  Mamy nadzieję, że dzięki nim awokado  zagości w Waszych sercach i talerzach.

  1. Awokado – owoc czy warzywo?

Choć wiele osób myśli, że awokado to warzywo, tak naprawdę jest to owoc, a dokładniej jagoda – tak samo jak arbuz czy banan.

  1. Awokado – nazwa

Jeszcze mniej osób wie, że awokado ma również inną nazwę, a brzmi ona ,,Smaczliwka wdzięczna’’. W języku angielskim znane jest również jako ,,alligator pear’’ i ,,avocado pear’’,  zaś w Indiach i Hong Kongu można spotkać się z określeniem ,,butter fruit’’.

  1. Awokado – symbol miłości

awokado-symbol-miłości

fot. Freepik

Awokado było używane już około 7000 lat p.n.e. Pochodzące pierwotnie z południowego Meksyku, szybko rozprzestrzeniło się przez Amerykę Północną aż do Ameryki Południowej. Spośród stanów USA, najwięcej obfituje w niego Kalifornia. Ten owoc zapisał się również w kulturze. Dla Azteków był symbolem miłości i płodności, uważanym za afrodyzjak, ze względu na swój kształt i wartości odżywcze. Dodatkowo, para awokado rośnie razem na drzewie, które metaforycznie utrzymuje ich miłość tak długo, jak długo rośnie. Awokado często pojawiało się w sztuce prekolumbijskiej, a współcześnie jest elementem kultury popularnej.

  1. Które awokado jest lepsze – zielone czy czarne a może bez pestki

Istnieje wiele odmian awokado, w tym popularne Hass i Fuerte. Różnią się kształtem, kolorem i fakturą skórki oraz smakiem​. Pierwsza z nich, o ciemnej skórce, jest najpopularniejsza ze względu na swój smak, trwałość i dostępność przez cały rok​. Charakteryzuje się kremową konsystencją i orzechowym posmakiem, a zielona, gładka Fuerte – bardziej świeżymi, owocowymi nutami. Ponadto, istnieje specjalna odmiana awokado, która nie zawiera pestki. Cały owoc można zjeść, łącznie ze skórką.

  1. Awokado – do czego?

Dzięki wyjątkowej, kremowej konsystencji, delikatnemu smakowi i bogactwu wartości odżywczych awokado stało się popularnym składnikiem zarówno wielu dań wytrawnych, jak i deserów. Smaczliwka wdzięczna znajduje różnorodne zastosowanie w kuchniach etnicznych – zawiera ją wegetariańskie sushi ,,California roll’’, napój mleczny z awokado i lodem ,,vitamina de abacate’’ z Brazylii, hot dog z awokado, majonezem i kiszoną kapustą lub pomidorami ,,completo’’ z Chile oraz popularne meksykańskie guacamole, czyli pasta z awokado z dodatkiem soli i limonki.

Zaskakującego połączenia z awokado można teraz spróbować w polskim KFC. W nowej ofercie California Summer wystarczy wybrać California Burger lub California Twister, w których awokado połączone jest z czerwonym colesławem, chrupiącym kurczakiem i boczkiem. Z kolei w California Bowl ten maślany owoc znajdziemy w towarzystwie słodkiego ananasa, sałaty, czerwonego colesława, ogórka, ryżu, sezamu, rukoli i do wyboru: złocistego kurczaka lub sera halloumi.

      1. Avolatte i inne dania – hitem Instagrama

awokado danie

fot. Freepik

Komu znudziły się tosty z awokado na śniadanie (w 2017 roku na Instagramie pojawiało się dziennie ponad 3 miliony zdjęć tego dania), może postawić na bardziej kreatywne wykorzystanie tego owocu w kuchni i przyrządzić avolatte. O fascynacji awokado i  sztuce kulinarnej prezentowania tego owocu, przeczytasz w anszym poniższym artykule.

Avolatte to kawa latte podawana w skórce awokado, czasem zblendowana również z jego miąższem. Można je spotkać min. w kawiarniach w Australii, Hongkongu i na Tajwanie.

      1. Pestka awokado

Na bazie zasuszonej i zmielonej pestki z awokado można zrobić peeling, maseczkę, herbatę czy dodatek do różnych dań. W kuchni meksykańskiej wykorzystuje się również liście awokado, którymi owija się mięso przed grillowaniem. Więcej na ten temat w naszym artykule:

      1. Właściwości awokado w kosmetyce

Awokado stosuje się także w kosmetyce. Maseczki zawierające ten składnik łagodzą podrażnienia skóry (w tym również spowodowane słońcem) i nawilżają ją, zaś jedzenie owocu, jak udowadniają badania, zwiększa elastyczność i jędrność skóry twarzy u kobiet. Olej z awokado może sprawdzić się w pielęgnacji włosów, odżywiając je i nadając im blask.

      1. Awokado dojrzewanie

Awokado jest jednym z niewielu owoców, które dojrzewają po zerwaniu z drzewa. Można przyspieszyć ten proces, umieszczając owoc w papierowej torebce razem z bananem​. Za to skropienie miąższu sokiem z cytryny zapobiega jego brązowieniu.

      1. Pestka i skórka awokado farbuje na … różowo!

Czy wiecie, że pestka i skórka awokado mają zdolność farbowania na pastelowy różowy kolor! Aby uzyskać ten efekt, należy gotować skórki i pestki awokado w wodzie. Proces farbowania wymaga odpowiedniego przygotowania, w tym dokładnego oczyszczenia resztek, aby usunąć tłuszcz i brud.

Garść porad, jak farbować  przy użyciu pestek i skórek awokado:

  • Skórki i pestki awokado gotuje się w wodzie przez 20-60 minut, co pozwala na wydobycie naturalnych barwników. Proces ten prowadzi do uzyskania pastelowych odcieni różu, które można wykorzystać do farbowania tkanin
  • Pestki i skórki można zbierać, suszyć lub zamrażać, co umożliwia ich późniejsze wykorzystanie w farbowaniu. Suszone resztki są łatwiejsze do obróbki, a ich farba jest bardziej intensywna
  • Namaczanie tkanin: Po przygotowaniu barwnika, tkaniny namacza się w uzyskanym płynie. Odcień różu zależy od materiału oraz czasu namaczania
    Te metody są proste i ekologiczne, a efekty farbowania mogą być zaskakujące, nadając materiałom unikalny pastelowy kolor.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (3 głosów, średnia: 2,33 z 5)
loading... zapisuję głos...