Dzięki nim dowiesz się od razu. Objawy ciąży

Natura tak to sobie wymyśliła, by bez specjalistycznych sprzętów, testów, dodatkowych badań kobieta mogła mieć niemal pewność, że jest w ciąży. Nie tak dawno temu bowiem o odmiennym stanie świadczyły tylko sygnały wysyłane przez organizm. Dostęp do opieki lekarskiej nie był tak dobry jak teraz. Liczyła się intuicja i wyczulenie na zmiany. Gdy bliżej się temu przyjrzeć, okazuje się, że ciało przyszłej mamy wysyła mnóstwo informacji. Wiele z nich już kilka dni po zapłodnieniu. Jakie objawy ciąży pojawiają się jako pierwsze?

infografika-objawy-ciazy

 

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Najwcześniejsze objawy ciąży można obserwować około 7 dni po zapłodnieniu. Najczęściej jednak kobieta odbiera jasne sygnały w okresie okołomiesiączkowym, czyli wtedy, kiedy powinno pojawić się krwawienie miesiączkowe, a z przyczyn oczywistych – ciąża – go nie ma.

Piersi mają głos

Jednym z pierwszych objawów ciąży jest nadwrażliwość biustu. Piersi stają się bardzo wrażliwe na dotyk, może towarzyszyć im uczucie mrowienia. Z tego powodu odpoczynek na boku, a szczególnie na brzuchu może wiązać się ze sporym dyskomfortem. Przyszła mama z wielkim zaskoczeniem często odkrywa, że biustonosze, które do tej pory były dla niej wygodne, są za…małe, uciskają i nie nadają się do noszenia. Nieprzyjemny może stać się nawet dotyk partnera, pieszczoty, które dotąd sprawiały przyjemność, często okazują się w pierwszym etapie ciąży nieprzyjemne.

Niewielkie krwawienie

Pierwszym objawem ciąży jest zatrzymanie miesiączki. Mylące dla przyszłych mam może być jednak to, że często w okresie, w którym zazwyczaj pojawiało się krwawienie, dochodzi do plamienia typowego dla implantacji zapłodnionej komórki.

Zaparcia

Wiele kobiet tuż przed miesiączką zauważa wzrost częstotliwości wypróżnień. Tymczasem wczesna ciąża często prowadzi do zaparć, czego skutkiem są problemy w trakcie wizyty w toalecie. Wszystko z powodu wzrostu ilości progesteronu, który spowalnia przepływ pokarmu przez układ pokarmowy i sprawia, że stolec ma problem z wydostaniem się. Można poradzić sobie z tym dyskomfortem, zwiększając ilość płynów w menu oraz zwracając uwagę na dużą ilość warzyw i owoców.

Zawroty głowy

Jednym z pierwszych objawów ciąży są zawroty głowy. Pojawia się ból i dyskomfort, często podobny do tego typowego dla lekkiego upojenia alkoholowego. Zawroty głowy na początku ciąży mogą prowadzić nawet do zasłabnięć.

Brak apetytu

Często jednym z pierwszych objawów ciąży jest brak apetytu. Kobietę powinna zastanowić sytuacja, kiedy ulubione dania nie smakują, tracą swój aromat, stają się mdłe lub wręcz przeciwnie zbyt intensywnie pachną i nie smakują tak, jak kiedyś. Za takimi zmianami stoi biologia, a właściwie potrzeba ochrony kobiety przed ewentualnym zatruciem, co mogłoby być szczególnie nieprzyjemne. Przyszła mama staje się szczególnie wyczulona i może odmawiać jedzenia znanych i lubianych dań. Często oprócz braku apetytu towarzyszą jej mdłości, a wszystko to sprawia, że w pierwszym trymestrze traci nawet kilka kilogramów.

Zobacz, jakie objawy ciąży mogą Ci towarzyszyć w kilka dni po zapłodnieniu. Pełna informacja na infografice poniżej.

objawy_ciazy

 

Autor artykułu:
Dorota, mama trzyipółletniej Oliwii i rocznej Paulinki, orędowniczka zdrowego rozsądku w wychowywaniu dzieci. 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (114 głosów, średnia: 4,81 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  16 września 2015 13:49

  Krótko i na temat.

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  16 września 2015 14:17

  Wiele z tych objawów miałam.

  Odpowiedz
 3. bbo  16 września 2015 14:39

  To prawda: piersi mają głos 😀

  Odpowiedz
 4. Uśmiechnij się :)  16 września 2015 16:03

  Najlepsze jest to, że dużo objawów się pokrywa. Większość z nich miewam przed okresem 😉 Także takie odczytywanie bywa zdradliwe.
  Mały człowiek to błogosławieństwo, ale mam nadzieję, że mi szybko nie przyjdzie być mamą 😉

  Odpowiedz
  • Tara  16 września 2015 21:09

   To prawda 🙂
   I lepiej nie czytać przed, bo póżniej łatwo o ciążę urojoną 😉

   Odpowiedz
 5. Jaworka  16 września 2015 18:18

  Wszystko sie zgadza

  Odpowiedz
 6. agusia26814  17 września 2015 03:33

  Przechodziłam to 6 razy i w każdej ciąży objawy były inne.A te wypisane tutaj to praktycznie każda z nas miewa przed okresem ,Więc lepiej czytać to z małym przymrużeniem oka, bo szkoda nerwów,że teraz to już na mur beton jestem w ciąży.A ciąże najlepiej i najpewniej potwierdzi ginekolog.

  Odpowiedz
 7. Żanett  17 września 2015 08:56

  A ja nie miałam żadnych objawów ciąży 🙂 Oprócz braku okresu – rzecz jasna.

  Odpowiedz
 8. martus2833  18 września 2015 20:04

  Ja ufam tylko ginekologowi 🙂 Kiedy starałam się o dziecko, kilka razy wydawało mi się (wtedy byłam pewna na bank) że na teście widzę dwie kreski.
  Kiedy z kolei już byłam w ciąży pierwszy test wyszedł negatywnie.

  Odpowiedz
 9. Gocha  18 września 2015 21:25

  U mnie objawy pojawiły się troszkę później niż 2 tygodnie. Ale na szczęście większych problemów z nimi nie miałam

  Odpowiedz
 10. Patriszia  20 września 2015 21:00

  Wszytko przede mną ;p

  Odpowiedz
 11. Anita  29 września 2015 18:38

  gdyby tak patrzeć na te dolegliwości, to chyba bym do głowy nie raz dostała.. 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.