Dziecko w sieci – oto 7 rzeczy, które zna lepiej niż Ty!

Zdarzyło Ci się, że Twoje dziecko pomogło Ci w obsłudze komputera, zanuciło piosenkę w obcym języku albo szybciej pobrało aplikację na telefon, niż Ty dowiedziałeś się, że taka w ogóle istnieje? Dziecko w sieci i jego dobra znajomość nowych technologii i trendów nieustannie zaskakuje ich rodziców. Czym jeszcze mogą nas zawstydzić nasze dzieci?

dziecko przy komputerze

fot. freepik

 

  1. Korzystanie z kilku „ekranów” jednocześnie

Jeśli Twoje dziecko w jednym czasie ogląda telewizję, gra na tablecie i przegląda portal społecznościowy – to znak, że dotyczy go nowe zjawisko naszych czasów, zwane multiscreeningiem. Tę umiejętność opanowali praktycznie wszyscy przedstawiciele młodego pokolenia, co związane jest z rozwojem nowych technologii, które otaczają ich od urodzenia.

  1. Komunikowanie się ze znajomymi na wiele sposobów

List, telegram, budka telefoniczna? Współczesne dzieci nie znają takich pojęć. Z kolei WhatsApp, Snapchat, Messenger, Skype – te komunikatory dzieci znają doskonale, czego nie zawsze możemy powiedzieć o ich rodzicach. Dla współczesnych dzieci jednoczesne komunikowanie się z grupą znajomych na różne sposoby to codzienność i norma.

  1. Obsługa smartfona i tabletu opanowana do perfekcji

Zanim zdążysz włączyć telefon, Twoje dziecko już pobierze aplikację z grą, zdąży w nią zagrać i się znudzić. Brzmi znajomo? Obsługa smartfonów przychodzi współczesnym dzieciom szybciej, niż sztuka mówienia i pisania. Nie możemy ich jednak za to winić – sami na co dzień korzystamy z tych urządzeń i pokazujemy je dzieciom już od urodzenia. To dlatego ich obsługa przychodzi im naturalnie i traktują je jako urządzenie codziennego użytku.

  1. Szybkie wyszukiwanie informacji w sieci

Ponad 2/3 dzieci wyszukuje informacji w sieci podczas domowej nauki[1]. Dziecko szybciej znajdzie odpowiedź na zadanie domowe w Internecie, niż rodzic wyszuka ją w encyklopedii. Takie nawyki wśród dzieci mogą być niepokojące, jednak to zadaniem rodzica jest pokazywanie dzieciom wartościowych i bezpiecznych stron w Internecie, z których mogą czerpać wiedzę. Dla przykładu na platformie edukacyjnej Squla.pl, pod kontrolą rodzica dziecko utrwala wiedzę zdobytą w szkole poprzez zabawę, a dodatkowo może zmierzyć się z rodzicem w quizach i grach.

  1. Opanowywanie języków obcych z łatwością

Twoje dziecko zaskakuje Cię tym, że potrafi zanucić najnowszy hit muzyczny w języku obcym albo z łatwością obsługuje menu różnych urządzeń w innym języku? Tak szybkie przyswajanie obcych słówek przez dzieci wynika z tego, że języki obce otaczają je na co dzień – w telewizji, Internecie czy grach, a dostęp do zagranicznych materiałów mają o wiele bardziej ułatwiony. Wrodzony talent dzieci do języków warto jest rozwijać poprzez włączanie im bajek zagranicznych. Jest to świetny sposób na oswojenie dziecka z językiem.

  1. Umiejętność rozwiązywania problemów technicznych

Zanim wezwiesz pomoc techniczną do naprawy komputera, albo chwilowego braku domowego Wi-Fi, najpierw poproś swoje dziecko o pomoc, a ono zaskoczy Cię szybką reakcją i znalezieniem przyczyny awarii. Dzieci, które korzystają z tych urządzeń non stop, mierzą się z takimi problemami codziennie!

  1. Znajomość nowinek technologicznych i gier

Współczesne dzieci śledzą trendy technologiczne, dlatego nieobca jest im wiedza na temat najnowszego modelu smartfona, nowej wersji PlayStation i topowej gry w danym sezonie. Co więcej, oprócz wiedzy o ich istnieniu, potrafią wymienić ich specyfikacje techniczne i porównać je z poprzednimi wersjami.

Współczesne dzieci, o których mówi się, że smartfony wręcz przyrosły im do rąk, nieustannie zadziwiają przedstawicieli starszego pokolenia. Takie różnice międzypokoleniowe istniały zawsze, dlatego niepokój rodziców o bezpieczeństwo swoich dzieci jest całkowicie zrozumiały. Jednak zamiast martwić się o to, czy świetna znajomość nowych technologii wśród dzieci jest niebezpieczeństwem, lepiej spróbować ją wykorzystać w dobrym kierunku. Kto wie, może przed Twoim dzieckiem rysuje się kariera programisty!

 

[1] Badanie „Generacja Z od A do Z” zrealizowane przez Gemius Polska, na zlecenie platformy edukacyjnej Squla.pl, w sierpniu 2015 roku.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (156 głosów, średnia: 4,51 z 5)
loading... zapisuję głos...