Dziecko kontra podłoga z drewna

Każde dziecko w pierwszych latach swojego życia na podłodze spędza bardzo dużo czasu. Bawi się, rysuje, konsumuje. Plami, rozsypuje, rozlewa. Przesuwa się na brzuchu, kolanach, dotykając wszystko, co napotka. Podpowiadamy, jak zadbać o takiego małego turystę, ale też o podłogę.

Dziecko kontra podłoga z drewna

Małe dziecko potrafi w jednej chwili znaleźć się na drugim końcu pokoju. Przemierza te odległości wielokrotnie. Dlatego główną zasadą jest czystość i bezpieczeństwo. Najlepiej sprawdzi się tu podłoga drewniana jak parkiet, ponieważ drewno ma właściwości antystatyczne i dzięki temu nie zbiera brudu. Unikamy w ten sposób roztoczy i alergenów, które kryją się głównie w wykładzinach dywanowych.

Drugą ważną zasadą jest bezpieczeństwo. Musimy pilnować, aby podłoga nie była śliska, dlatego nie powinniśmy jej pastować. Wystarczy zwykła woda bez dodatku chemii do usunięcia bieżących zabrudzeń.

Drewno jest świetnym izolatorem termicznym i dzięki temu podłoga będzie ciepła w dotyku. W efekcie pozwala uniknąć przeziębienia dziecka, gdy siedzi na niej godzinami. Podłoga drewniana jest też dobrym izolatorem akustycznym, co gwarantuje tłumienie odgłosów stukania podczas zabawy. A gdy dziecko już śpi, rodzice mogą ze swobodą chodzić nawet w twardym obuwiu po podłodze, ponieważ nie słychać tzw. głuchego odgłosu.

Naturalne drewno jest łatwe w utrzymaniu. Niestety przy dziecku narażona jest ona na zabrudzenia i drobne uszkodzenia. – Kredki i farby w rękach dziecka to realne zagrożenie, i tu doskonale się sprawdza właśnie drewno. Wszelkie płyny, jak soki czy zupki, najlepiej zmyć zwykłą wodą. Pozostałości po kredkach można usunąć przykładając woreczek z lodem, a następnie usunąć zabrudzenie. Natomiast gumę do żucia czy pastę zmywa się benzyną ekstrakcyjną – tłumaczy Adrian Górecki z Dąbexu, polskiego lidera producentów parkietów i podłóg drewnianych. Trzeba pamiętać, że podłoga drewniana nie może wydzielać substancji szkodliwych dla zdrowia dziecka. Do pielęgnacji nie można używać detergentów i toksycznych impregnatów, ponieważ zaszkodzą naszym małym pociechom. Dlatego należy wybierać podłogi o wysokiej jakości wykończenia powierzchni użytkowej, które nie będą wymagały dodatkowych konserwacji. – Podłoga z drewna powinna też posiadać oznakowanie CE zgodne dyrektywą 93/68/EWG, która nakłada na producenta obowiązek zawarcia m.in. informacji czy produkt emituje szkodliwe substancje chemiczne. – radzi A. Górecki.

Podłogi z drewna litego to produkty naturalne, ekologiczne i przyjazne dziecku. Są łatwe w czyszczeniu, utrzymaniu i konserwacji oraz można poddawać je renowacji. Są ciepłe, trwałe, antystatyczne i dobrze izolują akustycznie. Dzięki tym wszystkim właściwościom nasze dziecko może bawić się na podłodze bezpieczne i bez ograniczeń.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (174 głosów, średnia: 4,45 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. karolinav  20 sierpnia 2013 10:38

  z naturalna podłogą jak z jajkiem, każde krzesło, szpilki, czy dziecko zostawia po sobie ślad na zawsze

  Odpowiedz
 2. efffciaa  23 lutego 2016 15:23

  Podłogi naturalne są bardzo ładne , ale również drogie . Mając dzieci czy zwierzęta było by mi trochę szkoda kasy na nie , zwłaszcza , że nauczona doświadczeniem doskonale wiem co to znaczy mieć w domu dziecko , zwłaszcza małe i pomysłowe .

  Odpowiedz
 3. Kasia z Arbiton  9 lutego 2019 16:23

  Drewniana podłoga bez wątpienia jest szlachetnym i atrakcyjnym wizualnie rozwiązaniem. Dla osób, które obawiają się jednak wymagającej konserwacji i łatwych uszkodzeń drewna, ciekawą alternatywa moga być panele wykonane z wysokogatunkowego winylu. Bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Są antystatyczne, nie przyciągają kurzu i alergenów, co szczególnie ważne jest przy małych alergikach. Na podłodze winylowej nie rozwijają grzyby ani bakterie. Dzięki dużej trwałości i odporności na uszkodzenia (możliwej dzięki rdzeniowi mineralnemu Arbiton HD Mineral Core) panele winylowe świetnie sprawdzą się w intensywnie użytkowanym pokoju dziecka.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany