Działanie brzozy – wypróbuj stare receptury i wzmocnij zdrowie całej rodziny

Początek marca to jedyny okres, kiedy można pozyskać sok z brzozy. O zdrowotnych właściwościach soku, a także kory oraz młodych liści i pączków brzozy przeczytasz w poniższym artykule. Brzoza niegdyś była obiektem kultu starożytnych Celtów i Słowian, którzy uznawali ją za symbol życia, wieczności i mądrości. Wykorzystywano ją w obrządkach i rytuałach, ponieważ wierzono, że przepędza złe duchy i zapewnia dobrobyt. Dobrze znane było też jej właściwości lecznicze: antyseptyczne i przeciwzapalne.

Spis treści:

Działanie brzozy, bo o niej mowa, jest różnorodne. Między innymi reguluje przemianę materii, oczyszcza wątrobę i nerki, a także wzmacnia organizm. Można ją zaliczyć do grona drzew, które leczą ciało i duszę, bowiem oprócz leczniczego działania przynosi ukojenie oraz przywraca równowagę wewnętrzną i spokój. Zatem obok spożywania soku z brzozy warto też przespacerować się pośród brzeziny. Przeczytaj jakimi jeszcze prozdrowotnymi właściwościami charakteryzuje się brzoza, a także poznaj stare receptury, które przywrócą zdrowie w Twoim domu.

Właściwości brzozy

Źródło: pixabay.com

Przeczytaj także:

Jakie lecznicze działania wykazuje brzoza?

W czasach pierwszych Słowian młode brzozowe witki wkładano pod prześcieradło lub poduszkę chorującej osoby, by odegnać ból głowy lub koszmary senne. W niektórych domach, we wschodnich rejonach naszego kraju, dotąd kontynuuje się ów zwyczaj – ale w odniesieniu do małych dzieci, które sypiają niespokojnie lub moczą się w nocy.

Oprócz gałązek wykorzystuje się również świeże pączki, liście oraz korę. Liście brzozy działają przeciwgorączkowo, pobudzają wydalanie moczu, dezynfekują drogi oddechowe oraz odtruwają i oczyszczają organizm. Natomiast pączki wykazują działanie przeciwzapalne oraz zwiększają wydzielanie potu. Pozyskiwana z drzewa oskoła oczyszcza zarówno krew, jak i wątrobę oraz nerki. Wpływa na poprawę przemiany energii, a także zapobiega powstawaniu piasku i kamienia w nerkach. Wskazana w leczeniu trądziku i wszelkich zmian skórnych. Każda włosomaniaczka wie, że odżywia również włosy i przyśpiesza ich porost.

W jaki sposób pozyskać oskołę (sok z brzozy)?

działanie brzozy

Źródło: pixabay.com

Sok z brzozy pozyskujemy tuż przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego. Gdy mrozy puszczają, a temperatura przez kilka dni utrzymuje się w granicach 10-15 stopni, to w dzień brzoza rozpoczyna wzmożoną produkcję soków. Jest to zazwyczaj początek marca, ale może być wcześniej lub później. Po rozpoczęciu okresu wegetacji już jest za późno – soki przemieszczają się wtedy w górę do pączków i młodych gałązek. Aby wydobyć sok należy przeciąć ostrym nożem korę na południowej stronie pnia drzewa. Przebijamy się pod kątem do warstwy pnia drewna, a następnie instalujemy kawałek rurki. Gdy drzewo jest pochyłe wystarczy podstawić naczynie tak, by wygodnie skapywał sok.

Stare receptury na zdrowotne problemy

Przepis na sok z liści brzozy

Sok ów stosuje się przy dolegliwościach z układem moczowym (kamica moczowa), gośćcu przewlekłym, a także jako wsparcie w leczeniu łuszczycy i trądziku.

Składniki:

100 g młodych listków brzozy (mogą być wraz z pączkami)

Sposób przygotowania: Zmiel liście w maszynce do mięsa, a następnie uzyskaną masę wyciskamy przez sito. Wyciśnięty ze zmielonych liści sok można zakonserwować, mieszając w równych proporcjach ze spirytusem. Sok z liści brzozy pije się od 30 do 40 kropli na kieliszek wody, 2-3 razy dziennie, pół godziny przed jedzeniem.

Odwar z kory brzozy na gorączkę i infekcje

Odwar z kory brzozy działa przeciwzapalnie i obniża gorączkę.

Składniki:

  • 3-4 łyżki pokruszonej kory brzozy
  • 2 szklanki wody

Sposób przygotowania: Zalej korę 2 szklankami wody. Gotuj na wolnym ogniu 10 minut od zawrzenia. Przelej do termosu. Pij ciepły odwar  po pół szklanki co 3-4 godziny.

Herbatka z młodych listków brzozy na reumatyzm

Herbatka z pączków lub młodych listków brzozy dobra jest infekcje z gorączką, a także dolegliwości reumatyczne oraz przy zapaleniu pęcherza.

Składniki:

  • pączki brzozy lub młode listki
  • 0,5 litra wody

Sposób przygotowania: Łyżkę liści lub pączków zalej 0,5 litra wrzątku. Zaparzaj 20 minut pod przykryciem.

Macerat z pączków brzozy

Stosuje się go zewnętrznie przy problemach skórnych, osłabionych włosach, a także dla odmłodzenia skóry.

Składniki:

  • 3 łyżki wiosennych pączków
  • 300 ml wody
  • 100 ml spirytusu
  • cukier (lub gliceryna)

Sposób przygotowania: Rozdrobnij pączki i zalej na noc 300 ml zimnej wody. Zakryj, a następnie rano dolej 100 ml spirytusu wymieszanego z cukrem bądź gliceryną w proporcji 1:1. Macerat na wodzie należy zużyć do 2-3 dni.

Okłady brzozowe

Przynoszą ulgę w bólach głowy, stawów, kręgosłup. Pomagają leczyć dolegliwości kobiece, zapalenie prostaty. Relaksują, wyciszają

Składniki:

  • młode listki brzozy
  • gałązki z listkami

Sposób przygotowania: Młode, jeszcze klejące listki brzozy ugnieć i przykładaj do bolących, zwyrodniałych stawów. Młode gałązki z listkami, ewentualnie suszone możesz zaszyć w małe woreczki – przykładaj do obolałych miejsc.

Wino z liści brzozy

Na wzmocnienie przy wiosennym osłabieniu.

Składniki:

  • młode listki brzozy
  • butelka białego, wytrawnego wina gronowego
  • szklanka miodu

Sposób przygotowania: Pełną garść młodych listków brzozy zalej winem i gotuj na małym ogniu przez  kwadrans. Odstaw na 2-3 godziny, przecedź. Dodaj szklankę miodu, zagotuj, gorący napój przelej do butelki.

Brzozowa mgiełka na wzmocnienie włosów

Składniki:

  • pączki brzozy
  • 300 ml wody

Sposób przygotowania: 3 łyżeczki rozdrobnionych pączków brzozy zalej 300 ml wrzątku. Odstaw na pół godziny. Przecedź i przelej do butelki ze sprayem.
Spryskiwać umyte, jeszcze wilgotne włosy delikatnie wcierając w skórę głowy. Nie spłukiwać.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (150 głosów, średnia: 4,43 z 5)
loading... zapisuję głos...