Dziadkowie wczoraj i dziś: jak zmienił się wizerunek polskiego seniora? Nowy styl życia seniorów

Obecnie ludzie żyją dłużej i zostają rodzicami oraz dziadkami później niż kiedyś. W efekcie obraz seniora ulega zmianie. Zamiast pięćdziesięciolatków z laseczkami, dziś mamy seniorów, którzy są przynajmniej po siedemdziesiątce, często nadal aktywnych, świetnie wyglądających, spotykających się z przyjaciółmi i spełniających swoje marzenia, po prostu żyjących pełnią życia.

Dziadkowie we współczesnym świecie

Jakie są obecnie role dziadków i babć we współczesnym społeczeństwie? Rola ta ulega zmianie, ponieważ polskie rodziny żyją inaczej niż kiedyś – coraz bardziej rozproszone, dynamiczniej i szybciej. Seniorzy nie zawsze mieszkają w tym samym mieście co ich wnuki, a nawet jeśli tak, to często są zbyt zajęci, by codziennie opiekować się wnukami. Niektórzy seniorzy są nadal aktywni zawodowo, inni natomiast chcą po prostu odpocząć, zadbać o siebie lub robić to, na co wcześniej nie mieli czasu, np. spotykać się ze znajomymi lub podróżować. Coraz popularniejsze stają się kluby seniora, a także klubokawiarnie dedykowane rozrywce dla starszych członków społeczeństwa.

Nasz współczesny lifestyle sprawia, że pojęcia babci i dziadka nabierają nowych znaczeń – stwierdza Marta Kobińska z firmy Bravecare, działającej w branży opieki senioralnej. – Sami seniorzy coraz częściej odrzucają to, co wiąże się przystosowaniem do stereotypowych założeń. Babcia nie kojarzy się już tylko z kiwającą się w wiklinowym fotelu staruszką, która bierze wnuka na kolana i śpiewa mu kołysanki, 
a dziadek nie zawsze jest uśmiechniętym panem w kapeluszu, rozdającym cukierki. Współcześni seniorzy bywają całkiem inni! Popatrzmy choćby na tzw. graninfluencerów. W internecie stają się oni coraz bardziej popularni, a za tymi najbardziej znanymi, idą kolejni, ośmieleni ich sukcesem.

Przykładem takiej granfluencerki jest Beata Borucka, znana w social mediach jako Mądra Babcia. Jej kanały zrzeszają w świecie wirtualnym ponad 400 tysięcy kobiet, a założona przez nią telewizja internetowa Silver TV przyciąga przed ekrany średnio 1,5 mln widzów.

Dzisiejsze pokolenie 50 czy 
60-latków to osoby oswojone ze światem cyfrowym, bo kiedy komputery i digitalizacja wchodziła do naszego życia mieliśmy lat 30 czy 40, byliśmy czynni zawodowo i aktywni społecznie – mówi Mądra Babcia. Ponadto w starszym wieku, kiedy przechodzimy na emerytury, a dzieci mają własne gniazda, naszym fantastycznym zasobem jest czas i ciekawość świata.

O współczesnych seniorach powstają opracowania naukowe, filmy i reportaże, np.: „Granfluencerzy: kiedy babcia zarabia na Instagramie” oraz „DANCE ON! Przesuwanie granic” o możliwościach 
i ograniczeniach naszego ciała z powodu na wieku. Te materiały pokazują przykłady korzystania z życia i świata techniki, prezentując seniorów, którzy debiutują np. w modelingu czy grywają w reklamach.

Życie trwa dłużej, więc i dłużej trwa nasza tzw. starość – mówi Marta Kobińska –  Chcemy przeżywać ten ostatni etap życia jak najlepiej, pozostawać jak najdłużej aktywnymi, nie być ciężarem dla bliskich. Coraz częściej też myślimy o tym, by jak najlepiej przygotować się na wypadek, gdy być może będziemy potrzebować opieki kogoś trzeciego.Dziś można już zaobserwować trend, który przenosi się z Niemiec do Polski i jest związany z coraz częstszym korzystaniem przez rodziny  ze wsparcia opiekunów domowych. W naszej opinii ta tendencja będzie się rozwijać, gdyż jest  to rozwiązanie korzystne dla wszystkich. Rodziny otrzymują wsparcie, a seniorzy mogą spędzać czas u siebie w domu, nie narzucając ciężaru opieki swoim najbliższym.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (29 głosów, średnia: 4,83 z 5)
zapisuję głos...