Dywan wełniany do salonu – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Dywany wełniane od lat cieszą się ogromną popularnością. Nic w tym dziwnego – wyglądają pięknie i szlachetnie, są trwałe oraz odporne na uszkodzenia. Dzięki temu, że są wykonane z naturalnego materiału, dobrze wpływają również na nasze zdrowie i samopoczucie. Na co zwrócić uwagę, kupując dywan wełniany do salonu, jak dobrać rozmiar i czym różnią się dywany tkane ręcznie od tych wytwarzanych maszynowo?

 

Wzór i kolor dywanu do salonu

Dywan wełniany, który ma być ozdobą i dopełnieniem całej aranżacji, powinien przede wszystkim pasować do niej wizualnie. Jeśli całe wnętrze urządzone jest w stonowanej kolorystyce, możesz dalej iść tym tropem i kupić dywan w delikatnych, neutralnych kolorach. Możesz również potraktować dywan wełniany jako mocniejszy akcent kolorystyczny w neutralnym wnętrzu i w neutralnym salonie położyć dywan w figury geometryczne w mocnych kolorach. Aranżacja będzie wyglądała spójnie, jeśli mocniejszy akcent kolorystyczny oprócz dywanu znajdzie się jeszcze w jednym miejscu. Świetnie sprawdzą się np. kolorowe zasłony lub fotel w kolorze pasującym do pokrycia podłogowego.

Dywan wełniany do salonu – dobierz odpowiedni rozmiar

Rozmiar dywanu ma ogromne znaczenie dla ogólnego wyglądu całej aranżacji. Wymiary dywanu wełnianego powinieneś dobrać przede wszystkim do rozmiaru lub układu mebli. Jeśli kupujesz dywan, który położysz pod meblami wypoczynkowymi i stolikiem kawowym, wybierz taki, który bez problemu wsuniesz również pod nogi fotela czy kanapy. Nieduży dywanik położony wyłącznie pod stolik kawowy czy ławę, sprawi, że aranżacja będzie sprawiała wrażenie niewykończonej.

A jaki kształt dywanu będzie najlepszy – korzystniej wybrać dywan prostokątny, czy okrągły? Dywan o kształcie prostokąta łatwiej dobrać do wnętrza. Jeśli jednak Twoje wnętrza urządzone są w klimacie vintage lub rustykalnym, a większość mebli ma opływowe, obłe kształty, okrągły lub owalny dywan będzie prezentował się w nich równie dobrze.

Dywany to również świetny sposób na wydzielenie stref we wnętrzu. Jeśli Twój salon jest bardzo przestronny, możesz położyć jeden dywan pod kanapę i stolik, a inny pod fotel, lampę stojącą i witrynkę z książkami. Takim sposobem wydzielisz strefę wypoczynkową oraz czytelniczą. Dywany te mogą być różne, ale powinny pasować do siebie i wizualnie zgrywać się z całym wnętrzem.

 

Wysokość runa wełnianego dywanu

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, wybierając dywan wełniany do salonu, jest wysokość runa. Większość dywanów wykonanych w 100% z wełny to produkty o niskiej lub średniej wysokości runa. Bardzo rzadko spotykane się typowe dywany shaggy wykonane wyłącznie z wełny – zwykle łączona jest ona z inną tkaniną, np. wiskozą czy poliestrem.

Krótkie runo dywanów wełnianych najłatwiej w utrzymać czystości. Zwykły odkurzacz bez trudu poradzi sobie z wyciągnięciem gromadzącego się między włóknami kurzu, a ewentualne plamy usuniesz bez większego problemu. Wyższe runo jest bardziej sprężyste, miękkie i przyjemne w dotyku, ale może być nieco trudniejsze w pielęgnacji.

Dywan wełniany tkany ręcznie czy maszynowo?

Kolejnym aspektem, jaki powinieneś rozważyć, jest wybór pomiędzy dywanem wełnianym tkanym maszynowo a dywanem wytwarzanym ręcznie. Jakie są różnice między nimi?

Dywany tkane ręcznie oraz te tkane maszynowo z pewnością różnią się ceną. Ręcznie tkanie dywanów wełnianych jest bardzo czasochłonne i pracochłonne, dlatego ich cena jest znacznie wyższa. Za wysoką ceną idzie jednak doskonała jakość, trwałość oraz niepowtarzalność egzemplarza, który trafi w Twoje ręce.

Dywany wełniane tkane maszynowo to pokrycia podłogowe, które również są niezwykle trwałe i bardzo estetyczne, ale są jednymi z wielu identycznych egzemplarzy, które zeszły z taśmy produkcyjnej.

 

Jeśli szukasz pokrycia podłogowego trwałego i odpornego na uszkodzenia, a jednocześnie stylowego i eleganckiego, dywan wełniany będzie dobrym wyborem. Wysokiej jakości dywan wełniany będzie równie efektownie zdobił Twoje wnętrza dziś, jak i za kilka czy kilkanaście lat.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (43 głosów, średnia: 4,86 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. sali  5 lutego 2022 08:26

    teraz wracają te starodawne wzory dywanów i ja też taki mam w salonie, nie chciałam tych puchatych. Na tym dywanie co mam irobot dobrze sprząta i ja już nie muszę.

    Odpowiedz
  2. Tutumi  14 lutego 2022 11:58

    Nie jestem osobiscie przekonana do długiego runa. Miałam takie włochacze w poprzednim mieszkaniu i sprawdziły się u mnie co najmniej średnio. Czyszczenie jest problematyczne, dopiero kiedy wytrzepałam dywan, zobaczyłam jak bardzo brudny był. Aktualnie mam dywany z krótkim runem i jestem zdania, że są mniej problematyczne jeśli chodzi o kwestię utrzymania ich w czystości.
    Od siebie polecam sklep Tutumi. W sklepie jest duży wybór ładnych dywanów, znacznie większy niż zazwyczaj w sklepach stacjonarnie.

    Odpowiedz
  3. LuxuryProducts  16 lutego 2022 09:28

    Dobrze jest zwrócić uwagę na jakość dywanu, szczególnie jeśli kupujemy go na lata i zależy nam na jego jakości. W sklepach obecnie jest bardzo wiele dywanów wykonanych ze sztucznego tworzywa. I o ile nie mam niczego przeciwko delikatnym domieszkom, dywanom totalnie z poliestru mówię nie. Szczególnie, że wcale nie są dużo bardziej wytrzymałe od bawełny. Wydaje mi się również, ze powoli mija już moda na dywany shaggy, na które był szał jeszcze kilka lat temu.
    Dobrej jakości wełnianych dywanów polecam poszukać na stronie Luxury Products. Mają tam dywany wielu dobrych producentów.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany