Dywan wełniany do salonu – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Dywany wełniane od lat cieszą się ogromną popularnością. Nic w tym dziwnego – wyglądają pięknie i szlachetnie, są trwałe oraz odporne na uszkodzenia. Dzięki temu, że są wykonane z naturalnego materiału, dobrze wpływają również na nasze zdrowie i samopoczucie. Na co zwrócić uwagę, kupując dywan wełniany do salonu, jak dobrać rozmiar i czym różnią się dywany tkane ręcznie od tych wytwarzanych maszynowo?
Wzór i kolor dywanu do salonu
Dywan wełniany, który ma być ozdobą i dopełnieniem całej aranżacji, powinien przede wszystkim pasować do niej wizualnie. Jeśli całe wnętrze urządzone jest w stonowanej kolorystyce, możesz dalej iść tym tropem i kupić dywan w delikatnych, neutralnych kolorach. Możesz również potraktować dywan wełniany jako mocniejszy akcent kolorystyczny w neutralnym wnętrzu i w neutralnym salonie położyć dywan w figury geometryczne w mocnych kolorach. Aranżacja będzie wyglądała spójnie, jeśli mocniejszy akcent kolorystyczny oprócz dywanu znajdzie się jeszcze w jednym miejscu. Świetnie sprawdzą się np. kolorowe zasłony lub fotel w kolorze pasującym do pokrycia podłogowego.
Dywan wełniany do salonu – dobierz odpowiedni rozmiar
Rozmiar dywanu ma ogromne znaczenie dla ogólnego wyglądu całej aranżacji. Wymiary dywanu wełnianego powinieneś dobrać przede wszystkim do rozmiaru lub układu mebli. Jeśli kupujesz dywan, który położysz pod meblami wypoczynkowymi i stolikiem kawowym, wybierz taki, który bez problemu wsuniesz również pod nogi fotela czy kanapy. Nieduży dywanik położony wyłącznie pod stolik kawowy czy ławę, sprawi, że aranżacja będzie sprawiała wrażenie niewykończonej.
A jaki kształt dywanu będzie najlepszy – korzystniej wybrać dywan prostokątny, czy okrągły? Dywan o kształcie prostokąta łatwiej dobrać do wnętrza. Jeśli jednak Twoje wnętrza urządzone są w klimacie vintage lub rustykalnym, a większość mebli ma opływowe, obłe kształty, okrągły lub owalny dywan będzie prezentował się w nich równie dobrze.
Dywany to również świetny sposób na wydzielenie stref we wnętrzu. Jeśli Twój salon jest bardzo przestronny, możesz położyć jeden dywan pod kanapę i stolik, a inny pod fotel, lampę stojącą i witrynkę z książkami. Takim sposobem wydzielisz strefę wypoczynkową oraz czytelniczą. Dywany te mogą być różne, ale powinny pasować do siebie i wizualnie zgrywać się z całym wnętrzem.
Wysokość runa wełnianego dywanu
Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, wybierając dywan wełniany do salonu, jest wysokość runa. Większość dywanów wykonanych w 100% z wełny to produkty o niskiej lub średniej wysokości runa. Bardzo rzadko spotykane się typowe dywany shaggy wykonane wyłącznie z wełny – zwykle łączona jest ona z inną tkaniną, np. wiskozą czy poliestrem.
Krótkie runo dywanów wełnianych najłatwiej w utrzymać czystości. Zwykły odkurzacz bez trudu poradzi sobie z wyciągnięciem gromadzącego się między włóknami kurzu, a ewentualne plamy usuniesz bez większego problemu. Wyższe runo jest bardziej sprężyste, miękkie i przyjemne w dotyku, ale może być nieco trudniejsze w pielęgnacji.
Dywan wełniany tkany ręcznie czy maszynowo?
Kolejnym aspektem, jaki powinieneś rozważyć, jest wybór pomiędzy dywanem wełnianym tkanym maszynowo a dywanem wytwarzanym ręcznie. Jakie są różnice między nimi?
Dywany tkane ręcznie oraz te tkane maszynowo z pewnością różnią się ceną. Ręcznie tkanie dywanów wełnianych jest bardzo czasochłonne i pracochłonne, dlatego ich cena jest znacznie wyższa. Za wysoką ceną idzie jednak doskonała jakość, trwałość oraz niepowtarzalność egzemplarza, który trafi w Twoje ręce.
Dywany wełniane tkane maszynowo to pokrycia podłogowe, które również są niezwykle trwałe i bardzo estetyczne, ale są jednymi z wielu identycznych egzemplarzy, które zeszły z taśmy produkcyjnej.
Jeśli szukasz pokrycia podłogowego trwałego i odpornego na uszkodzenia, a jednocześnie stylowego i eleganckiego, dywan wełniany będzie dobrym wyborem. Wysokiej jakości dywan wełniany będzie równie efektownie zdobił Twoje wnętrza dziś, jak i za kilka czy kilkanaście lat.