Dyskomfort przy oddawaniu moczu – sprawdź, co może być tego przyczyną!
Uczucie pieczenia i ból przy oddawaniu moczu to objawy, których nie wolno bagatelizować. Mogą one wskazywać na stan zapalny w układzie moczowym lub inne nieprawidłowości, dlatego należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. Sprawdź, co może być przyczyną dyskomfortu podczas oddawania moczu, i dowiedz się, jak zapobiegać nawrotom dolegliwości.
Dyskomfort przy oddawaniu moczu – najczęstsze objawy
Dolegliwości, które określane są ogólnie jako dyskomfort przy oddawaniu moczu to najczęściej uczucie pieczenia i ból podczas mikcji (oddawania moczu). Może towarzyszyć im ból w dole brzucha, uczucie rozpierania i parcie na pęcherz oraz nagląca potrzeba skorzystania z toalety. U mężczyzn po 40. roku życia częstym problemem są trudności w oddawaniu moczu powiązane z bólem podczas mikcji. Innym problemem jest częstomocz, czyli oddawanie moczu częściej niż kilka razy w ciągu doby [1].
Problemy przy oddawaniu moczu – co może być tego przyczyną?
Jest wiele możliwych przyczyn problemów pojawiających się podczas oddawania moczu, dlatego zawsze, gdy występują, należy zgłosić się do lekarza. Do najczęstszych powodów odczuwania dyskomfortu w czasie mikcji należą zakażenia układu moczowego, w tym zapalenie pęcherza moczowego. Pojawia się wówczas ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, parcie na pęcherz, nierzadko podwyższona temperatura i złe samopoczucie [2]. Przyczyną częstomoczu mogą być m.in. choroby nerek, zakażenia układu moczowego, schorzenia ginekologiczne u kobiet i przerost prostaty u mężczyzn [1]. Łagodny przerost prostaty to jedna z najczęstszych przyczyn trudności podczas oddawania moczu w przypadku mężczyzn. Schorzenie to przyczynia się do zalegania moczu w pęcherzu, co sprzyja stanom zapalnym, a w konsekwencji powoduje dyskomfort w czasie mikcji. Ból przy oddawaniu moczu może też być objawem chorób przenoszonych drogą płciową, a nawet zmian nowotworowych. Diagnozę zawsze powinien postawić lekarz, on też decyduje o sposobie leczenia.
Jak radzić sobie, gdy czujemy dyskomfort podczas oddawania moczu?
Przede wszystkim należy zastosować się do zaleceń lekarza. Przy bakteryjnych zakażeniach układu moczowego, które są najczęstszą przyczyną odczuwania dyskomfortu podczas oddawania moczu, zazwyczaj stosuje się doustnie antybiotyki o szerokim spektrum działania lub konkretnie dobrane do rodzaju bakterii, które wywołały infekcję [2]. Można zastosować również lek na przykład Urosal o działaniu przeciwbakteryjnym, który ma dodatkowo właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Można stosować go przy zapaleniu pęcherza moczowego, w odmiedniczkowym zapaleniu nerek oraz zapaleniu miedniczek nerkowych. Jeśli problemom podczas mikcji towarzyszy nietrzymanie moczu, należy szczególnie zadbać o higienę okolic intymnych, tak by nie dochodziło do kolejnych zakażeń. Nietrzymanie moczu to jednak odrębny problem, który może, ale nie musi towarzyszyć schorzeniom powodującym dyskomfort podczas oddawania moczu [3].
Profilaktyka dla dobrej kondycji układu moczowego
Warto zadbać o swój układ moczowy, tak by dyskomfort z jego strony zdarzał się jak najrzadziej i nie pojawiały się nawroty dolegliwości. Dobrym sposobem zapobiegania zakażeniom jest przyjmowanie osłonowo dostępnych bez recepty leków przeciwbakteryjnych na problemy ze strony układu moczowego. Zaleca się również picie soku z żurawiny, który zmniejsza przyleganie szkodliwych bakterii do błony śluzowej układu moczowego [1]. Panie powinny właściwie dbać o higienę intymną, zaś panowie zgłaszać się do lekarza urologa na wizyty kontrolne, zwłaszcza gdy ukończyli 40. rok życia.
Bibliografia:
- Robert Drabczyk, Częstomocz, https://www.mp.pl/pacjent/objawy/51990,czestomocz, data dostępu 01.06.2022.
- Robert Drabczyk, Zapalenie pęcherza i inne zakażenia układu moczowego – objawy, przyczyny, leki i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zapalenie-pecherza-i-inne-zakazenia-ukladu-moczowego, data dostępu 01.06.2022.
- Robert Drabczyk, Nietrzymanie moczu – rodzaje, leczenie i sposoby zapobiegania, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu, data dostępu 01.06.2022.
UROSAL, 300 mg + 300 mg, tabletki. Skład: 1 tabletka zawiera 300 mg metenaminy (Methenaminum) i 300 mg fenylu salicylanu (Phenylis salicylas). Postać farmaceutyczna: tabletka. Wskazania do stosowania: Urosal jest stosowany w zapaleniu pęcherza moczowego, w odmiedniczkowym zapaleniu nerek, zapaleniu miedniczek nerkowych, stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, w biegunce, nieżycie jelit. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na salicylany i fenol, niewydolność nerek, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, skaza krwotoczna, ciężka niewydolność wątroby, kwasica metaboliczna znacznego stopnia, odwodnienie. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Chemiczno-Farmaceutyczne „VIS” Spółka z o.o. ul. Św. Elżbiety 6a, 41-905 Bytom. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.