Dysbioza – początek nieszczęścia. Przeczytaj, co ona oznacza

Czy wiesz czym jest dysbioza? To złowieszczy stan odmienny od fizjologii. Skład bakterii jelitowych jest uzależniony od tego jak przyszliśmy na świat, jak byliśmy karmieni, stylu życia i wieku, używek, genotypu. Przeczytasz o tym więcej tutaj:
Cesarskie cięcie – jedna z najgorszych rzeczy, którą „fundujemy” dziecku! Przeczytaj dlaczego…
Prof. E. Stachowska odpowiada: Dlaczego tak ważne jest karmienie piersią po cesarskim cięciu. Zadbaj o prawidłową florę bakteryjną noworodka

problemy-z-jelitami

Jednak skład flory jelitowej ulega zmianie (jakościowej i ilościowej) pod wpływem czynników środowiskowych (lecznenia, składników żywności – patrz poniżej). Takie zjawisko nazywamy dysbiozą. Dysbioza jest groźna bo w bezpośredni sposób prowokuje rozszczelnienie jelita.

Dysbioza – czynniki powodujące ten stan:

1. Diety: ubogobłonnikowa, bogatotłuszczowa i bogatobiałkowa
2. Przewlekła lub często powtarzana kuracja antybiotykowa
3. Przewlekła kuracja lekami hamującymi sekrecje kwasu solnego, innymi lekami np. przeciwazaplnymi (niesteroidowymi)
4. Przewlekły stres, zakażenia przewodu pokarmowego
5. Niektóre mutacje w genach NOD2, IL23R, ATG16L, IGRM
6. Niektóre szczepienia (?)
7. Nadmierna higiena (w tym substancje konserwujące dodawane do żywności)

Dlaczego dysbioza prowadzi do przecieku jelit?

Dysbioza poprzez zmniejszenie syntezy białek spajających enterocyty ( zonuliny 1, okludyny,) w sposób bezpośredni skutkuje zjawiskiem „przeciekania” jelit.

Bariera jelitowa jest szczelna – to absolutny warunek poprawnego funkcjonowania organizmu. Kiedy komórki nabłonka jelitowego przestają szczelnie przylegać jedna do drugiej tworzy się stan „przecieku” kiedy pod błonę jelitową dostają się niestrawione fragmenty pokarmu i bakterie. To jest stan patologiczny stymulujący odpowiedz immunologiczną. Stan ten nazywamy zespołem przeciekajcego jelita. A jelita w tym stanie sa rozszczelnione.

Autor: Prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska

PrEwa-Stachowskaof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska – biochemik i specjalista z dziedziny żywienia człowieka. Kieruje Zakładem Biochemii i Żywienia Człowieka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Specjalizuje się w dobieraniu sposobu żywienia dla osób z nasilonym procesem miażdżycowym, które przeszły operację przeszczepu nerki oraz badaniami nad wpływem lipidów na proces zapalny. Właściciel poradni Dietetica  www.dietetica.com.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (273 głosów, średnia: 4,37 z 5)
zapisuję głos...