Kilka słów o kolagenie
Wiele mówi się dziś o kolagenie. Z pewnością jest to jeden z tych składników, które powodują, że kosmetyki stają się bardziej pożądane. Która z nas nie chciałaby zapobiec zmarszczkom i cieszyć się pięknymi włosami? Jednakże kolagen wykorzystywany jest nie tylko w kosmetyce. To również składnik leków i suplementów wspomagających odnowę chrząstki stawowej i wspierających organizm w walce z problemami z układem ruchu. Co wiemy o tym cudownym składniku i czy kolagen jest równy kolagenowi?
Dlaczego kolagen to białko młodości?
Kolagen, nazywany białkiem młodości, to naturalna substancja występująca w organizmie człowieka. Jest to białko, które jest jednym z głównych składników tkanki łącznej, stanowi około 30 procent wszystkich białek ludzkich. Głównym zadaniem kolagenu jest łączenie ze sobą komórek, jest on więc budulcem dla większości narządów: skóry, kości, zębów, ścięgien, chrząstek, naczyń krwionośnych itp. Zaletą tego białka jest jego elastyczność i wytrzymałość. Pełni ono bardzo ważne role w organizmie – tworzy bowiem warstwę ochronną dla narządów wewnętrznych: nerek, żołądka, wątroby oraz zapobiega ingerencji drobnoustrojów i toksyn, wspierając układ immunologiczny. Zapewnia też skórze ciągłość procesów odnowy komórkowej oraz właściwy poziom nawilżenia, dzięki czemu jest ona sprężysta i miękka. Kolagen stanowi ponad 60% wszystkich białek skóry i ma przez to ogromny wpływ na jej wygląd. „Białko młodości” jest także budulcem włosów, dzięki niemu są one grube, sprężyste i mocne. Kolagen jest także głównym składnikiem chrząstki stawowej. Tworzy on sieć długich łańcuchów, które w górnej warstwie chrząstki ułożone są równolegle do powierzchni. Taka struktura sprawia, że kolagen jest bardzo odporny na rozciąganie. To dlatego podczas ruchów stawu chrząstka może przekazywać obciążenie z jednej kości na drugą.
Wytwarzanie kolagenu a wiek
Młody organizm samodzielnie wytwarza kolagen, uzupełniając wszelkie braki tego białka. Jednak po 25 roku życia, w skutek starzenia się organizmu słabnie zdolność do jego wytwarzania. Niebagatelny wpływ na to mają również choroby autoimmunologiczne bądź zbyt duże obciążenie organizmu np. podczas uprawiania sportu wyczynowego. Niedobór kolagenu spotęgowany stresem, warunkami atmosferycznymi, wpływem wolnych rodników, promieniowania słonecznego oraz toksyn sprawia, że skóra zaczyna się starzeć. Zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki, rozstępy, cellulit, wysuszenie skóry oraz utrata jędrności. Jego braki odbijają się także na włosach, które stają się słabe, łamliwe, u wielu osób może dojść nawet do łysienia. Procesów starzenia się nie można powstrzymać, jednak poprzez dostarczenie dodatkowej ilości kolagenu możemy je opóźnić.
Kolagen – naturalny eliksir młodości
Skóra, która starzeje się w skutek utraty włókien kolagenowych staje się wiotka, obwisła i pojawiają się charakterystyczne załamania, czyli zmarszczki. Z pomocą przychodzą wtedy kremy zawierające kolagen, których zadaniem jest nawilżenie skóry, ujędrnienie, wygładzenie, poprawienie kolorytu i napięcia, a co za tym idzie zmniejszenie widoczności zmarszczek. Preparaty z kolagenem używane są także do pielęgnacji skóry z cellulitem, rozstępami a nawet z bliznami po przebytych operacjach. Kolagen znajdziemy także w kosmetykach do paznokci oraz w odżywkach do włosów. Warto zatem sięgać, jeśli tylko mamy taką potrzebę, po kosmetyki z kolagenem. Mimo to, należy pamiętać, aby zadbać o piękno od środka i dostarczyć kolagen do organów wewnętrznych. Wprawdzie białko kolagenowe występuje w różnych produktach spożywczych jak np. galaretka czy podroby, jednak ze względu na jego niską zawartość w pożywieniu oraz jego trudną przyswajalność codzienna dieta nie pozwala na uzupełnienie niedoborów.
Lepszym rozwiązaniem jest uzupełnienie zawartości kolagenu w organizmie suplementami. Wzmocnią one skórę, przywrócą jej jędrność, a także poradzą sobie z cellulitem. Skóra głowy i cebulki włosów zostaną odżywione, włosy staną się mocniejsze i gęstsze. Benefitem stosowania kolagenu w postaci suplementu jest także działanie na układ kostny, stawy oraz organy wewnętrzne. Podczas suplementacji warto dodatkowo zażywać witaminę C, która przyspieszy produkcję włókien kolagenowych.
Wybierając produkt z kolagenem, zwłaszcza jeśli jest to suplement warto, aby był to kolagen naturalny Na rynku dostępne są różne rodzaje kolagenu – nie każdy tak samo skuteczny. W kremach najczęściej spotkamy kolagen bydlęcy, który ma zniszczoną strukturę komórkową i nie jest aktywny biologicznie. Nie może się więc wbudować w skórę człowieka. Jest także kolagen pozyskiwany ze skóry rybiej. Jest on aktywny biologicznie, a jego struktura jest zbliżona do ludzkiego. W przypadku suplementów najlepiej by dostarczany kolagen był identyczny z tym, jaki istnieje w organizmie ludzkim.