Drzewa, które leczą ciało i duszę
Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że przyroda ma dobroczynny wpływ na nasz organizm. Wstawione wybrane rośliny do sypialni pomagają usnąć. Lato sprzyja kontaktowi z naturą, więc sporo wolnego czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Spacery po parku, lesie czy ogrodach relaksują, odprężają i poprawiają humor. Rozłożyste korony drzew dają schronienie przed słońcem, ich szum koi zmysły, a zieleń uspokaja, wprowadzając harmonię między ciałem a umysłem. Jaką mają moc? Co sprawia, że pośród drzew czujemy się tak dobrze? Dlaczego warto korzystać z ich dobrodziejstw? Przeczytajcie nasz artykuł, a wszystkiego się dowiecie. Poznajcie drzewa, które leczą ciało i duszę!
Przeczytaj również: Zioła i miłość – naturalne afrodyzjaki i anty-afrodyzjaki
Magiczna moc drzew
Drzewa mają moc uzdrawiania. Uspokajają, pomagają pozbyć się stresu. Zachwycają wyglądem i zapachem. Ich magiczną moc doceniali starożytni. Energię z natury czerpali dawni Słowianie, Celtowie czy plemiona germańskie. Artyści i myśliciele szukali poprzez kontakt z drzewami inspiracji. Dobroczynną moc natury doceniał m.in. Jan Kochanowski, co widać szczególnie w znanym wierszu „Na lipę”. Dziś, po licznych badaniach naukowców, okazuje się że osoby mieszkające blisko lasów są zdrowsze od pozostałych i chorują o 20% rzadziej niż inni.
Kontakt z drzewami zapewnia nie tylko uczucie bliskości z przyrodą oraz relaks, ale też ulgę w konkretnych problemach. Każde drzewo ma bowiem właściwe tylko dla siebie drogocenne składniki, które zbawiennie wpływają na nasz organizm. Od lat ich liście, kwiaty, soki i kora są wykorzystywane w zielarstwie, medycynie naturalnej i ludowej.
Jak skorzystać z leczniczej mocy drzew? Jedni uważają, że najlepiej przytulać się do nich, obejmować je, opierać się o nie plecami lub medytować w ich pobliżu. Eksperci dendroterapii i sylwoterapii zalecają bliski kontakt z drzewami we wczesnych godzinach rannych lub po południu. Sugerują, by nie trwał dłużej niż kilka minut i twierdzą, że po godzinie 17 drzewa odpoczywają. Inni polecają nosić nasiona roślin w kieszeniach. Niektórzy po prostu polecają korzystać z ich olejków eterycznych, naparów z liści/kwiatów/kory czy stosować naturalne kosmetyki z wyciągami z drzew.
Drzewa, które leczą ciało i duszę – poznajcie najciekawsze z nich!
Brzoza
Uważana jest za drzewo szczęśliwe, odganiające pecha. Poprawia koncentrację, uspokaja, wzmacnia i dodaje sił witalnych. Ma działanie przeciwbólowe, rozluźniające oraz rozkurczowe, obniża ciśnienie krwi. Podobno neutralizuje niekorzystne promieniowanie cieków wodnych. Sok z brzozy przyspiesza przemianę materii i wzmacnia organizm. Wspomaga leczenie stanów zapalnych nerek, pęcherza moczowego oraz dny moczanowej.
Kiedyś świeżych liści brzozy używano do okładów przeciw reumatyzmowi, a naparu z liści i pączków – przy czerwonce, biegunce. Obecnie wyciąg z liści stosuje się przy chorobach dróg moczowych i schorzeniach skóry (np. łojotoku, łuszczycy, trądziku). Wykorzystywany jest również do przemywania skóry. Koi, regeneruje i likwiduje przebarwienia. Można go wykorzystać w pielęgnacji włosów.
Akacja
Akacja likwiduje zdenerwowanie i stres. Drzewo wzmacnia organizm. Jej kwiaty, wykorzystuje się w zielarstwie. Działają rozkurczowo, moczopędnie, uspokajająco.
Lipa
Podobno to drzewo ochronne, które wzbudza kreatywność. Lipę uznawano za roślinę świętą, sadzono w dniu urodzin dziecka, by przyniosło mu szczęśliwe życie. Drzewo pomaga odzyskać pozytywny stosunek do ludzi, przywraca spokój, dostarcza energii, odświeża umysł. Pomaga uzyskać harmonię w myślach i uczuciach.
Lipa znajduje zastosowanie w chorobach nerek, pęcherza i w nerwicach. Naparem z kwiatu lipowego można płukać gardło. Napar z lipy stosuje się przy wszystkiego rodzaju przeziębieniach, grypach, a także bezsenności. To środek napotny i relaksujący. W pielęgnacji ciała nadaje się do łagodzenia podrażnień. Kąpiel z dodatkiem naparu wygładza i koi skórę.
Jarzębina
Drzewo rozluźnia. Mobilizuje do działania i dodaje pewności siebie. Wpływa korzystnie na psychikę. Podobno pomaga w walce z nałogami. Odwar z owoców jarzębiny wzmacnia serce, przeciwdziała miażdżycy, usprawnia prace wątroby.
Suszone owoce wykorzystuje się do przygotowywania naparów, herbatek oraz jako dodatek do mieszanek ziołowych, stosowanych przy szkorbucie i innych awitaminozach. Stosuje się je także jako środek przeczyszczający, moczopędny, tamujący krwawienie, jak również przy reumatyzmie, kamicy nerkowej lub pęcherza moczowego oraz jako źródło cennych witamin. Zaleca się spożywanie owoców jarzębiny przy cukrzycy, schorzeniach nerek, wątroby, pęcherza moczowego i awitaminozie. Podobno używa się ich do leczenia ran otwartych.
Dąb
Dąb pomaga odzyskać spokój, nadzieję, moc i wiarę we własne siły. Redukuje stres, poprawia koncentrację. Wzmacnia witalność. Chroni przed zwątpieniem. Warto tulić się do niego, by rozwiązać trudny problem.
Kora dębu, dzięki zawartości garbników ma właściwości bakteriobójcze. Stosowana jest przy biegunkach, wzdęciach, upławach.
Jodła
Olejki eteryczne, które wydzielają jodły są doskonałym afrodyzjakiem. Jodła w ogrodzie to prawdziwe błogosławieństwo dla domu, gdyż pomaga ona przezwyciężyć negatywne uczucia, pesymizm, znużenie. Leczy z zazdrości. Wierzy się, że dym z jej igieł oczyszcza atmosferę.
Żywica jodły wzmacnia dziąsła, a ciepła kąpiel z dodatkiem wygotowanych gałązek leczy stany zapalne pęcherza. Drzewo działa bakteriobójczo, wspomaga leczenie chorób układu oddechowego, przyspiesza gojenie się ran. Jej uspokajające działanie wzmacnia system nerwowy i pomaga w bólach głowy. Kąpiel w naparze przynosi ulgę w zapaleniach i stanach ropnych.
Wierzba
Wierzba to usposobienie żywotności i opiekuńczości. Jest jednym z najbardziej tajemniczych drzew. Podobno była siedliskiem czarownic!
Wspomaga leczenie zaburzeń miesiączkowych. Kora wierzby zawiera glukozydy fenolowe, flawonoidy i garbniki. Działa przeciwgorączkowo, odkażająco, przeciwbólowo i przeciwreumatycznie. Ma też właściwości rozkurczające, moczopędne, uspokajające. Zewnętrznie znajduje zastosowanie na trudno gojące się rany. Pomaga przy bakteryjnych zakażeniach skóry i w nadmiernym poceniu nóg.
Drzewa o leczniczych mocach – pozostałe gatunki
Kasztanowiec jest niezastąpiony w depresji, klon pomaga uzyskać spokój, świerk wzmacnia poczucie własnej wartości, topola pomaga przy zawodach miłosnych, grusza stymuluje pracę układu krążenia, grab usuwa lęk przed starzeniem się, jesion ułatwia panowanie nad sobą, modrzew pobudza chęć do życia, czereśnia pomaga odnaleźć kobiecość, wiąz uczy przebaczania, sosna wzmacnia inteligencję, buk natomiast inspiruje i zwalcza nieśmiałość.
Niezależnie od tego, czy wierzysz w leczniczą moc drzew, czy nie – przebywanie w otoczeniu natury i stały kontakt z przyrodą, to na pewno doskonała okazja do dotlenienia się, zrelaksowania oraz wyciszenia.
Zobacz także: Kosmetyki KLORANE z wyciągiem z drzewa oliwnego