Drukowanie w domu: 5 porad jak wydrukować więcej za mniej

Zakup drukarki to niejedyny koszt, z którym trzeba się liczyć podczas korzystania z tego urządzenia. Jego eksploatacja wiąże się z innymi wydatkami, takimi jak m.in. zakup papieru, tonera lub tuszu. Jeśli dużo drukujesz, to takie koszty mogą być bardzo odczuwalne. Dowiedz się, jakich zasad przestrzegać, aby ten proces był ekonomiczny.

domowa drukarka na bazie tonera

1. Postaw na niezawodną drukarkę dopasowaną do Twoich potrzeb

Na rynku znajdziesz duży wybór drukarek atramentowych oraz laserowych. Każde z tych urządzeń ma swoje wady oraz zalety. Pierwsze z nich przede wszystkim zapewniają świetną jakość wydruku. Doskonale sprawdzają się zarówno do użytku domowego, jak i w niewielkiej firmie. Z ich pomocą można tworzyć wydruki monochromatyczne i w kolorze. Wadą drukarek atramentowych jest z pewnością koszt związany z koniecznością wymiany tuszu. Zanim więc kupisz tego rodzaju urządzenie, zastanów się, czy jest ono dla Ciebie dobrym wyborem. Sprawdź również ceny oryginalnych tuszów i ich zamienników.

Drukarki laserowe sprawdzają się przede wszystkim wszędzie tam, gdzie drukuje się dużo dokumentów tekstowych. Wysokiej jakości modele pracują bardzo szybko, dzięki czemu wszystko przebiega sprawnie i płynnie. W takich urządzeniach niezbędna jest regularna wymiana tonera. Podobnie więc, jak w przypadku drukarek atramentowych, weź pod uwagę koszty materiałów eksploatacyjnych. Może okazać się, że kupując tanie urządzenie, narazisz się na duże wydatki, które będą odczuwalne zwłaszcza wtedy, gdy będziesz często z niego korzystać.

2. Wybierz sprawdzone materiały eksploatacyjne

Jeśli chcesz zapewnić sobie tańsze drukowanie, wybierz niezawodne tusze oraz tonery. Muszą być one dopasowane do modelu urządzenia, z którego korzystasz. Tylko wtedy będą spełniały swoją funkcję. Jeśli chcesz sporo zaoszczędzić, a jednocześnie zależy Ci na wysokiej jakości wydruku, postaw na niezawodne zamienniki. Dzięki nim koszty eksploatacyjne znacząco spadną. Pamiętaj jednak o tym, aby kupować wyłącznie sprawdzone produkty, które swoją jakością nie odbiegają od oryginałów.

3. Dokładnie sprawdzaj dokument przed wydrukiem

To kolejna zasada, której warto przestrzegać, aby ograniczyć koszty wydruku. Przede wszystkim zweryfikuj, czy dokument nie zawiera błędów. W przeciwnym razie będziesz musiał skorzystać z urządzenia ponownie. Sprawdź także, czy nie ma w nim pustych stron lub ich niepotrzebnego podziału. Możesz także zmniejszyć nieco czcionkę oraz marginesy, aby zaoszczędzić miejsce. Jeśli jest to możliwe, drukuj dwustronnie. W ten sposób zaoszczędzisz papier.

4. Zmień jakość wydruku

Nowoczesne urządzenia oferują najczęściej wysoką jakość wydruku. Wiąże się to z większym zużyciem materiałów eksploatacyjnych. Jeśli Twój dokument nie wymaga tak doskonałej jakości, warto zmniejszyć ten parametr w ustawieniach urządzenia. W przypadku dokumentów tekstowych monochromatycznych ta modyfikacja z pewnością będzie niezauważalna. Twoje wydruki w żaden sposób nie stracą na jakości, a Ty zaoszczędzisz tusz lub toner.

5. Postaw na wydruki czarno-białe

Wydruk w kolorze jest zdecydowanie droższy niż monochromatyczny ze względu na to, że urządzenie musi użyć kilku tuszów, a nie tylko jednego. Wszędzie tam, gdzie to możliwe, wybieraj więc drukowanie czarno-białe. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w użytku domowym, gdy kolorowe grafiki są zbędne. Nie marnuj więc kolorowych tuszów i zostaw je na specjalne okazje. W ten sposób możesz sporo zaoszczędzić, zwłaszcza jeśli często drukujesz różnego rodzaju materiały niezbędne np. w codziennej pracy.

Jak widzisz, tanie drukowanie jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy, że będziesz przestrzegać kilku wymienionych zasad, a Twój portfel z pewnością to odczuje. Takie działania wpływają na obniżenie kosztów eksploatacji urządzenia, ale w żadnym stopniu nie pogarszają jakości wydruku czy samego sprzętu. Możesz więc bez obaw je stosować. Ekonomiczne drukowanie to rozwiązanie, z którego może skorzystać każdy, bez względu na to, czy używa drukarki w domu, czy w pracy.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (14 głosów, średnia: 5,00 z 5)
loading... zapisuję głos...