Druhna i Drużba – czyli Wasi świadkowie

Propozycja zostania świadkiem na ślubie  to wyróżnienie ale także odpowiedzialność. Warto zastanowić się, kogo z naszej rodziny czy przyjaciół obdarzyć tym wyróżnieniem? Drużbowie mogą wiele pomóc, bowiem na nich spada część obowiązków tak podczas ceremonii ślubnej, jaki wesela. Oczywiście  obecność drużbów jest obowiązkowa, niezależnie od tego czy jest ślub kościelny czy cywilny. Przeczytajcie jakie obowiązki spoczywają na drużbach.

 

świadkowie ślubni, druhna, drużba

 

Drużbowie: Obowiązki Druhny i Drużby przed ślubem

Przede wszystkim jak głosi zwyczaj druhna powinna być niezamężną panną z bliskiego otoczenia Panny Młodej.
Zaczynając od początku – wieczór panieński. To zdecydowanie jedno z najprzyjemniejszych zadań. Druhna ma okazję do wykazania się swoja pomysłowością, tak by ostatni dzień panieńskiej wolności był pełen niezapomnianych wrażeń.

Z podobnym wyzwaniem musi się zmierzyć przyszły drużba. Z tą różnicą, że on organizuje imprezę z dużą dawką testosteronu, gdzie wszyscy zaproszeni panowie, po raz ostatni, będą mogli w swoim gronie, bawić się tak beztrosko.
Coraz bliżej do dnia w którym Młoda Para wypowie symboliczne ?tak?. Czas szybko biegnie a obowiązków z dzień na dzień przybywa. I tak to, o co powinna zatroszczyć się druhna, to lista prezentów. Jeśli takową sobie młodzi zażyczą, to właśnie wszelkie sprawy związane z organizacja podarunków spoczywają na jej głowie. Oprócz tego (a może przede wszystkim?) pomaga w wyborze sukni ślubnej, biżuterii, bukietu ślubnego. Bez wątpienia jest to jedna z kluczowych kwestii :).

Świadek także ma przypisane pewne zadania. Przede wszystkim, to bez czego, ?prawdziwe polskie wesele? nie może się obejść, mianowicie- alkohol. Oczywiście nie finansuje on jego zakupu, dba jedynie o to by był tam gdzie potrzeba, czyli na stole weselnym czy podczas zabaw oczepinowych. Dekoracja samochodu weselnego, również należy do jego zadań.

Drużbowie:

Obowiązki Druhny i Drużby w czasie ślubu i wesela

Nadchodzi dzień wesela. Na co powinni być przygotowani drużbowie? Przede wszystkim powinien mieć przy sobie dowód osobisty. Warunek konieczny, by móc oficjalnie zostać świadkiem. Drużbie powierzona jest bardzo odpowiedzialna funkcja. On jest właśnie tą osobą, która podje Panu Młodemu obrączki ślubne. Druhna zaś dba o nienaganny wygląd Panny Młodej podczas całej ceremonii i później na weselu. Gdy już zaślubiny stały się faktem, pora na gratulacje. Wtedy też następuje wręczenie kwiatów i prezentów, którymi należy się w odpowiedni sposób zająć.

W trakcie wesela, świadkowie oprócz uczestnictwa w zabawie, powinni czuwać nad tym by całość uroczystości przebiegała bez zakłóceń (czy obsługa dobrze zajmuje się gośćmi, czy kapela DJ gra tak jak tego oczekują weselnicy, itp). Gdy nadchodzi czas oczepin powinni być przygotowani na to iż dla nich jest przewidziana pewna rola podczas zabaw. W ich gestii leży też przygotowanie atrakcji weselnych. Zanim stało się zwyczajem przychodzenie na wesele z osobą towarzyszącą, świadkowie byli często kojarzeni jako para. Teraz ma to charakter bardziej symboliczny, raczej przez wzgląd na zachowanie dawnych tradycji weselnych.

Gdy już cała zabawa dobiega końca, należy pomyśleć o tym by goście mogli bezpiecznie wrócić do miejsca gdzie będą mogli odpocząć po całonocnej zabawie. Zorganizowanie transportu po zakończeniu wesela również jest zadaniem które jest przypisane do obowiązków świadka.

Jak widać świadek na weselu to nie tylko duże wyróżnienie ale też pewna odpowiedzialność. Jako że, Para Młoda w dniu swojego święta, nie powinna zaprzątać sobie głowy przyziemnymi problemami, świadkowie dbają o to, by w pełni mogli cieszyć się tym wyjątkowym dniem.

Artykuł w oparciu o materiały dostarczone przez portal:  www.SalaDlaCiebie.pl

 

Przeczytaj także artykuł : Wieczór panieński

wieczór-panieński

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (150 głosów, średnia: 4,70 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. baranek1509  16 grudnia 2011 16:32

  u mnie w mojej miejscowości panuja troche inne zwyczaje np.o alkohol zeby był na stole to pilnuja ojcowie młodej pary a obraczki podaja dzieci lub ksiadz juz ma je na tacy.

  Odpowiedz
 2. mimorek  28 stycznia 2012 09:16

  Ja od początku ślubu dbałam o prawidłowe rozłożenie sukni ślubnej , odbierałam i podawałam bukiet . Po ceremonii druhna odbierała kwiaty drużba koperty. Podczas „bramy” w drodze na wesele drużba wydał alkohol.Kolejno podczas wesela dbałam o to aby kuchnia wydawała w porę jedzenie i każdy z gości dostał do jedzenia swoją porcję. Instruowałam DJa i podawałam alkohol. Dlaczego? aby Młodzi nie musieli przejmować się małymi rzeczami tylko bawić się na całego. Było super ! a Młoda Para była zadowolona.

  Odpowiedz
 3. Moniaaa  21 marca 2012 15:24

  Ja miałam jako świadków dwóch mężczyzn i powiem szczerze, że spisali się na medal! O wszystko zadbali i niczym nie musiałam się martwić 🙂

  Odpowiedz
 4. aguska_021087  20 września 2012 13:42

  u mnie również na ślubie było dwóch świadków. Wybór idealny, mężczyźni pomocni we wszystkim a dodatkowo kupa śmiechu na weselu z gorzko dla świadków i innych tego typu zabaw ;))

  Odpowiedz
 5. efffciaa  10 maja 2016 12:36

  A ja takich wsiowych zabaw nie lubię i na swoich weselach całkowicie z nich zrezygnowaliśmy i byliśmy bardzo z tego powodu zadowoleni – w końcu to jest nasz dzień 🙂

  Odpowiedz
 6. go beatka  28 października 2016 12:47

  Ja mialam super swiadków na swoim śłubie. Zrobili mi preznet – pokaz kawowy pzred tortem był;
  !Zamówili perfect service i byłą pyszna kawa:) a dla tych co nie lubią kawy była aromatyczna herbata,
  Pięknie wszytsko wyglądało, teraz mam fajne zdjęcia,

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany