Drugie oblicze Stephena Kinga

Postać Stephena Kinga znana jest wszystkim miłośnikom książek kryminalnych oraz thrillerów. Nazwisko Kinga nie jest też obce fanom dobrego kina, gdyż wiele z jego powieści doczekało się wyśmienitych adaptacji filmowych. Nie każdy jednak wie, że ten poczytny autor publikował również pod pseudonimem. Jakim? Dowiesz się z lektury tego tekstu.

Yves Rocher
Stephen King

fot. Depositphotos

Droga na szczyt

Książki Stephena Kinga cieszą się niesłabnącą popularnością wśród miłośników dobrej literatury na całym świecie. Ten urodzony w Stanach Zjednoczonych autor znany jest przede wszystkim ze swych powieści grozy, które cenione są zarówno przez czytelników, jak i krytyków. Jednocześnie jest jednym z najbardziej poczytnych pisarzy na świecie, a jego powieści rozeszły się w nakładzie ponad 350 milionów egzemplarzy. King jest także autorem opowiadań oraz powieści z gatunku fantasy. Ten poczytny i utalentowany pisarz jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich. Między innymi wielokrotnie zdobywał nagrodę Brama Stokera, przyznawaną w dziedzinie literatury grozy (horroru) przez Horror Writers Association. Został odznaczony Medalem za Wybitny Wkład w Literaturę Amerykańską oraz Narodowym Medalem Sztuki.

 

Największe bestsellery

Wśród powieści Stephena Kinga wiele nosi miano kultowych. Do tego grona należy między innymi fenomenalna powieść „Lśnienie”z 1977 r. opowiadająca o małym chłopcu obdarzonym zdolnościami parapsychicznymi. Na podstawie tej książki w 1980 r. nakręcono film w reżyserii Stanleya Kubricka, z Jackiem Nicholsonem w roli głównej. Inną niezwykle poczytną książką Kinga jest jego druga powieść „Miasteczko Salem” która także doczekała się udanej ekranizacji filmowej. Ta tajemnicza historia opowiada o miasteczku Salem w którym ludzie zaczynają umierać w niespotykanych okolicznościach. Do innych niezwykle popularnych książek autora zaliczyć należy też między innymi „To”, „Carrie” czy „Podpalaczkę”. W opowiadaniu „Skazani na Shawshank” i książce„Zielona Mila”, które również zostały przeniesione na szklany ekran, autor w genialny sposób podejmuje tematykę zbrodni i kary oraz realiów więziennych. Książki Stephena Kinga to prawdziwa uczta czytelnicza.

 

Richard Bachman

Ciekawostką może być fakt, iż niektóre książki Stephena Kinga zostały opublikowane pod innym imieniem i nazwiskiem – Richarda Bachman. Pierwszy człon pseudonimu został zainspirowany ksywką pisarza Donalda Westlake’a – Richard Stark, zaś druga jego część nawiązuje do nazwy kanadyjskiej grupy hardrockowej -Bachman-Turner Overdrive. Pod pseudonimem Stephen King wydał między innymi książki: „Rage”, „Wielki marsz”, „Uciekinier” czy „Chudszy”.

Yves Rocher

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (31 głosów, średnia: 4,71 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. agasam9  16 maja 2021 22:27

    Miasteczko Salem

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany