Drób na zdrowie!

Dieta obok aktywności fizycznej jest najważniejszym elementem zdrowego stylu życia. Naszym codziennym sposobem odżywiania często kierują wypracowywane od lat nawyki. Nie zawsze są one idealne, dlatego warto nad nimi pracować i stopniowo dokonywać modyfikacji w swoim jadłospisie. Zmieniając model odżywiania, najczęściej decydujemy się spożywać lekkie, smaczne i niskokaloryczne potrawy. Idealną propozycją dla osób, które chcą pozostać fit, jest mięso drobiowe. Jego wysoka wartość odżywcza i dietetyczna wyróżnia drób na tle innych gatunków mięs. Z całą pewnością warto włączyć je do codziennej diety.

Trenując i uprawiając regularnie aktywność fizyczną, powinniśmy dostarczać organizmowi odpowiedniej jakości białka, które jest podstawowym składnikiem budulcowym mięśni. Z drugiej strony sięgając po produkty białkowe takie jak mięso czy sery, często fundujemy sobie znaczne dawki tłuszczów zwierzęcych, które obciążają układ pokarmowy oraz krwionośny. Jednocześnie angażujemy do trawienia enzymy, które powinny zająć się procesem przyswajania wartościowego białka i cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Dlatego zawsze dobrym wyborem jest własnoręcznie przyrządzone mięso kurczęce bądź indycze, albo chude wędliny drobiowe. Drób to mięso odżywcze i lekkostrawne, które świetnie nadaje się na lekki posiłek zarówno przed treningiem, jak i po wysiłku fizycznym. Dostarcza ono organizmowi cennego białka z kompletem niezbędnych aminokwasów. Ponadto drób jest także źródłem ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin i składników mineralnych. Wśród nich znajdują się ważne przeciwutleniacze – witaminy A, E i C, a także odpowiadające za metabolizm komórkowy, poprawiające przemianę materii witaminy z grupy B, w tym witamina B12, której nie dostarczymy z białkiem roślinnym, oraz witamina PP, odpowiadająca m.in. za prawidłowy poziom glukozy we krwi. W mięsie drobiowym zawarty jest także cynk, który pozytywnie wpływa na cerę, skórę i paznokcie, a także zwiększa odporność organizmu. Spożywając mięso drobiowe dostarczamy naszemu organizmowi również ważnych składników mineralnych jak magnez, czy potas.

Mięso drobiowe jest idealnym rozwiązaniem dla osób preferujących produkty o niskiej zawartości tłuszczu. Drób zawiera niewielką jego ilość w porównaniu do innych rodzajów mięs. Dla przykładu 100g piersi z kurczaka bez skórki dostarcza zaledwie 100 kcal i tylko 1,5g tłuszczu. Warto wspomnieć, że w mięsie drobiowym znajdują się także wartościowe nienasycone kwasy tłuszczowe, które pozytywnie wpływają na serce.

W ostatnim czasie w mediach pojawiły się jednak głosy, że spożywanie drobiu może nieść ze sobą pewne zagrożenia. W świadomości publicznej funkcjonują obiegowe opinie o zawartości w mięsie drobiowym pozostałości antybiotyków i hormonów wzrostu. Takie informacje mogą budzić pewnie obawy. Zupełnie niepotrzebnie. Warto wiedzieć, że w Polsce obowiązuje zakaz stosowania antybiotyków poza przypadkami leczenia pod ścisłą kontrolą weterynaryjną. Takie leczenie musi odbywać się przy zachowaniu okresu karencji, który pozwala na całkowite usuniecie z mięśni ptaków pozostałości leku. Z kolei hormony wzrostu i sterydy znajdują się na liście substancji niedozwolonych do stosowania u zwierząt i w produktach pochodzenia zwierzęcego i objęte są ogólnopolskim monitoringiem.

Dla zachowania pewności, że mięso zostało wyprodukowane zgodnie z obowiązującymi standardami i regulacjami prawnymi oraz pod ścisłą kontrolą lekarza weterynarii, najlepiej wybierać produkty opakowane i z pełnym oznaczeniem. W ten sposób możemy zidentyfikować hodowcę i stado, z którego pochodzi mięso. Stosowany obowiązkowo przez producentów system kontroli bezpieczeństwa żywności HACCP gwarantuje, że w przypadku zagrożenia występowania w mięsie pozostałości substancji aktywnych, cała partia produkcyjna usuwana jest z rynku. Można więc mieć pewność, że prawidłowo oznakowane mięso i jego przetwory dostępne w sklepach nie zawierają niedozwolonych substancji. Z kolei pewność co do najwyższej jakości kupowanego mięsa drobiowego gwarantują nam produkty pakowane i certyfikowane, np. oznaczone symbolem QAFP Sprawdzony Drób (Quality Assurance for Food Products). Takie certyfikaty powstały z myślą o tym, aby zapewnić najwyższą jakość kupowanego mięsa, produkowanego przy zachowaniu wysokich standardów na każdym etapie produkcji, począwszy od hodowli aż po bezpieczną dystrybucję i ekspozycję produktów w sklepach.

Dokonując w pełni świadomego zakupu, wybierając produkty wysokojakościowe i bezpieczne, można bez obaw włączyć drób do codziennej diety. Jest on znakomitą bazą do przyrządzenia zarówno kanapek, jak i urozmaiconych dań inspirowanych kuchniami całego świata. Jego uniwersalny smak pozwala na podanie praktycznie w każdej postaci na zimno, ciepło, smażony, na słodko lub ostro. Dieta wzbogacona o produkty drobiowe daje nam szeroki wachlarz możliwości kulinarnych i z pewnością spełni oczekiwania osób zarówno aktywnych fizycznie, jak i dbających o linię.

Małgorzata Leszczyńska; psychodietetyk, ekspert ds. bezpieczeństwa żywności i żywienia
Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (280 głosów, średnia: 4,37 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. lilkawodna  16 lipca 2014 10:07

    Szkoda,że jak jestem w ciąży to kurczak w ogóle mi nie smakuje.

    Odpowiedz
  2. martucha180  16 lipca 2014 11:19

    A ja od jakiegoś czasu unikam czerwonego mięsa i jem tylko drób i ryby.

    Odpowiedz
  3. bbo  16 lipca 2014 19:05

    A ja mam wątpliwości, co do tego, że te kurczaki są takie zdrowe. Wiem w jaki sposób są hodowane, ale nie chcę psuć humorów…

    Odpowiedz
  4. as_sa  24 lipca 2014 13:37

    Ale przecież drób to nie tylko kurczaki. To też kaczki i indyki 🙂

    Odpowiedz
  5. efffciaa  14 marca 2016 15:30

    Kurczak powinien być naszym mięsem narodowym 🙂 Fakt drób to również inne mięsa , ale Polak mówiąc drób ma na myśli od razu kurczaka i to właśnie na ten rodzaj mięsa jest najwięcej przepisów wszędzie 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany