Drgająca powieka – przyczyny, objawy i sposoby na złagodzenie dolegliwości

Spis treści:

Drgająca powieka to jedna z częstszych przypadłości, która może pojawić się w każdym wieku. Choć zwykle nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, istotnie obniża komfort życia, zwłaszcza jeśli problem występuje często lub utrzymuje się przez dłuższy czas. Jakie są przyczyny drgającej powieki i jak sobie z nią radzić?

drgająca powieka

Czym są miokymie?

Drgająca powieka jest rodzajem tzw. miokymii. To mimowolne, niewielkie skurcze, które mogą pojawiać się w obrębie pojedynczych mięśni lub ich całych grup, ale nie mają podłoża chorobowego. Miokymie powiek dotyczą zwykle dolnej powieki, która drga w sposób niekontrolowany. Wskazuje się, że skurcze zazwyczaj mają charakter jednostronny i częściej dotykają dolnej powieki, niż górnej. Sporadycznie dochodzi do skurczów obu powiek jednocześnie (górnej i dolnej). Miokymie cechują się samoograniczaniem i zwykle trwają od kilku sekund do kilku minut. W rzadkich przypadkach skurcze stają się przewlekłe i mogą utrzymywać się nawet całymi tygodniami przed całkowitym ich ustąpieniem [1].

Choć objaw lekko drgających mięśni łatwo zbagatelizować, może on skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Takie czynności, jak jazda samochodem, obsługa różnego rodzaju maszyn i urządzeń, czy wykonywanie precyzyjnych czynności manualnych w domu lub pracy często wymaga maksymalnego skupienia. Powtarzające się drżenie powiek potrafi skutecznie wytrącić z równowagi, a to może już stwarzać bezpośrednie niebezpieczeństwo dla samej osoby lub jej otoczenia.

Jakie są przyczyny opadającej powieki?

Drganie powiek może mieć wiele przyczyn, dlatego kluczem do poradzenia sobie z problemem jest identyfikacja tej właściwej. Uważa się, że miokymia powiek najczęściej jest powodowana przez silny stres, niepokój, przewlekłe zmęczenie lub spożycie kofeiny w ilościach przekraczających próg tolerancji danej osoby [2]. Czynnikami ryzyka w pojawianiu się miokymii powiek jest także płeć – kobiety cierpią na te dolegliwości częściej od mężczyzn. Również niskie temperatury predestynują do zaburzeń pracy mięśni oka [1].

Mimowolne skurcze mięśni mogą też być wynikiem niedoboru składników mineralnych biorących udział w pracy włókien mięśniowych lub zbyt niskiego poziomu elektrolitów we krwi. W szczególności chodzi o wapń, potas i magnez. Jeszcze inną przyczyną miokymii powiek jest intensywny wysiłek fizyczny [1]. W badaniach naukowych sugeruje się, że za miokymie w obrębie oczu odpowiedzialna może być nadmierna ekspozycja na włączony ekran komputera, ponieważ światło emitowane przez urządzenie powoduje, że odruchowo mrugamy rzadziej, a oczy męczą się bardziej [3].

Z reguły miokymie nie są nadmiernie uciążliwe i ustępują samoistnie. Przyjmuje się, że do lekarza warto udać się w sytuacji, kiedy drgająca powieka utrzymuje się przez kilka tygodni lub też w sytuacji, gdy niezależnie od skurczów [1]:

  • skurcze zaczną pojawiać się w innych rejonach twarzy, niż powieki,
  • występują trudności z otwarciem oka,
  • skurcze są na tyle silne, że każdorazowo powodują całkowite zamykanie się powieki,
  • występuje opadanie powieki,
  • powieka dotknięta miokymią staje się czerwona lub spuchnięta.

Dobrze jest wykorzystać ta kilka dni lub tygodni, aby przyjrzeć się bliżej swojej diecie pod kątem jej zbilansowania. Naturalna żywność powinna dostarczać nie tylko energii, ale też wszystkich związków odżywczych niezbędnych do prawidłowej pracy mięśni.

Jak radzić sobie z drgającą powieką?

Drganie powieki z reguły nie wymaga podejmowania żadnych specjalistycznych działań. W większości przypadków wystarczające okazuje się ograniczenie ekspozycji na czynniki ryzyka, jak spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, picie kawy. Dobre rezultaty przynosi też solidny odpoczynek i unikanie silnego stresu. W rzadkich przypadkach, kiedy nie uda się jednoznacznie określić przyczyny drgającej powieki, lekarz może zalecić wstrzykiwanie toksyny botulinowej, która miejscowo paraliżuje włókna mięśniowe, zapobiegając ich niekontrolowanym skurczom. Iniekcje trzeba co pewien czas powtarzać, aby zapobiec drżeniu powieki.

Jeżeli miokymia jest spowodowana deficytami żywieniowymi, warto uzupełnić dietę o składniki dostarczające brakujących minerałów, a także wdrożyć odpowiednią suplementację, która pozwoli na szybkie uzupełnienie niezbędnych związków. W szczególności należy zwrócić uwagę na suplementy diety zawierające takie pierwiastki, jak magnez, potas i wapń. Przydatna będzie też witamina B1 (tiamina). Zbyt niska podaż lub przyswajanie tiaminy może objawiać się pod postacią kłopotów z pamięcią, zaburzeń koncentracji i słabości mięśni [4].

Radzenie sobie z drganiem powieki najlepiej zacząć od najprostszych zmian, możliwych do wdrożenia od razu – wypoczynek, zdrowa i zbilansowana dieta uzupełniona o suplementację często rozwiązują problem bez potrzeby konsultacji medycznych.

Bibliografia:

  1. Jafer Chardoub AA, Patel BC. Eyelid Myokymia. 2023 Aug 8. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2025 Jan–. PMID: 32809430;
  2. Gunes IB. Association Between Eyelid Twitching and Digital Screen Time, Uncorrected Refractive Error, Intraocular Pressure, and Blood Electrolyte Imbalances. Cureus. 2024 Sep 12;16(9):e69249;
  3. Gunes IB. Association Between Eyelid Twitching and Digital Screen Time, Uncorrected Refractive Error, Intraocular Pressure, and Blood Electrolyte Imbalances. Cureus. 2024 Sep 12;16(9):e69249;
  4. Mrowicka M, Mrowicki J, Dragan G, Majsterek I. The importance of thiamine (vitamin B1) in humans. Biosci Rep. 2023 Oct 31;43(10):BSR20230374.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Brak ocen)
loading... zapisuję głos...