Dress code – najwięcej rażących błędów popełniamy w sytuacjach biznesowych. Radzimy jak się przed nimi ustrzec

Biznesowy dress code – nie zawsze wiemy co to właściwie oznacza , czym często przekreślamy szansę na pracę w konkretnej firmie. Podpowiadamy, jak profesjonalnie zaprezentować się w bardziej oficjalnych sytuacjach.

Dress code, czyli w wolnym tłumaczeniu: kod stroju. A co za tym idzie – zbiór zasad, które wyznaczają cechy konkretnego outfitu, tak aby dobrze dopasować go do okazji. Z tym pojęciem spotykamy się najczęściej w szeroko pojętym kręgu biznesowym i to właśnie tam sprawia najwięcej trudności. Postaramy się więc je rozwiać, abyś już dokładnie wiedziała jak ubrać się na rozmowę o pracę, do biura czy na oficjalne (lub mniej oficjalne) spotkanie z klientem biznesowym. Czy zawsze rozwiązaniem będzie damski garnitur? Czy wystarczy elegancka marynarka dopasowana do jeansów? A może bez względu na okazję wkładasz małą czarną? Podpowiadamy, gdzie możesz popełniać błąd.

kolaż własny redakcji, źródło: East News

Dress code – najwięcej rażących błędów popełniamy w sytuacjach biznesowych. Radzimy jak się przed nimi ustrzec

W kwestii zawodowej mamy zazwyczaj tylko jedną szansę na zrobienie dobrego wrażenia. Szkoda, aby zaprzepaścić ją nieodpowiednim ubiorem. Tymczasem wystarczy trzymać się kilku złotych zasad, aby przynajmniej na tym polu zaprezentować się jak należy. Standardowy dress code w przypadku pań opiera się na klasycznej spódnicy i eleganckiej bluzce, sukience, kostiumie, spodniach zestawionych z koszulą czy garniturze. Wybieraj stonowane barwy, rezygnując z krzykliwych. Taka nie może być też ani biżuteria, ani makijaż. Istotne są również buty. Jeżeli nie jesteś fanką szpilek, wcale nie musisz ich zakładać – mogą być mokasyny lub baleriny – ważne, aby nie były zniszczone, ani, co jeszcze ważniejsze – brudne. Przy spotkaniach mniej oficjalnych dodaj sobie nieco koloru. Nie musisz też zawsze występować w garsonce. I wówczas mamy do czynienia z tzw. business casualem. Taki występuje w wielu korporacjach, rezygnując ze sztywnych galowych form, na rzecz większego luzu. Są jednak złote zasady, których nigdy nie można łamać, takich jak choćby długość spódnicy i sukienki. Nie możesz też wyglądać jak kolorowy ptak!

Tych zasad trzymaj się jeśli chcesz wyglądać profesjonalnie:

1) Sukienka i spódnica

Tutaj nie bez znaczenia jest długość. Mini odpadają, na rzecz długości oscylujących w granicach kolana. Przy siadaniu twój strój nie ma prawa odsłonić uda, ani podwinąć się. Długości do ziemi wybieraj natomiast raczej na bal albo plażę. W kwestii sukienek nie eksponuj dekoltu, a także zadbaj o dobrą jakość materiału. Nie sięgaj też po fantazyjne weselne wzory. Lepiej czarować prostotą i skromnością. Pamiętaj też, że jeżeli decydujesz się na sukienkę na ramiączkach, powinny one być na tyle grube, by zasłoniły właściwie całe ramiona z zabudowanym dodatkowo przodem. Nie zapominaj też, że dopasowana to nie to samo co obcisła!

 

2) Buty

Najlepiej sprawdzają się eleganckie szpilki, jednak nie jest to żelazna zasada. Jeśli jednak na takie się decydujesz – musisz potrafić w nich chodzić. Inaczej może spotkać cię… kompromitacja. Jeśli szpilki to nie twój konik, pozostają trzewiki na małym obcasie, albo pozbawione go mokasyny. Pamiętaj też, aby raczej wybierać modele z zakrytą piętą i palcami. Buty też muszą być idealnie czyste, a gdy tylko ich materiał tego wymaga – dodatkowo wypastowane.

 

3) Bluzki i koszule

Rezygnuj z wszelkich fasonów odsłaniających całe ramiona, podobnie z dekoltem. Nie na miejscu będzie też bawełniany t-shirt, w którego miejsce można spokojnie założyć t-shirt biznesowy, czyli bardziej zabudowany, a przede wszystkim z bardziej szlachetnego materiału: sprawdzi się jedwab czy tkaniny z domieszką wiskozy. Należy również pamiętać o tym, aby odpowiednio dobrać bieliznę. Jeżeli będzie prześwitywała  – popełnisz wielkie faux pas. Nawet pod białą koszulę zakładaj więc cielisty stanik. Wówczas nie będzie rzucał się w oczy.

 

4) Elegancka, nieoznakowana torebka

Wiele kobiet krzyczy swoją torebką, jak bardzo zamożną jest osobą. Tymczasem chwalenie się drogimi markami wcale nie jest dobrze postrzegane. Można wybrać model, nawet tego samego producenta, ale bez zbędnego oznakowania. Nie wybierajmy też tych w rozmiarach XXL, na rzecz optymalnych wielkości. Co więcej, nie musisz skupiać się wyłącznie na czerni. Ważne, aby nawet kontrastująca barwa spójnie pasowała do całości.

5) Buisness casual

To wspomniana już luźniejsza wersja eleganckiego outfitu. Tutaj sprawdzą się damskie garnitury w zestawie z bardziej finezyjną koszulą. Przede wszystkim mamy większy luz kolorystyczny. Są miejsca, że w ten model wpisują się nawet jeansy, które jednak dobrze będzie połączyć z marynarką. Dopuszczalne są też swetry czy golfy w wersji solo, bez dodatkowego eleganckiego okrycia wierzchniego.

 

 

fot. East News

fot. East News

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (133 głosów, średnia: 4,44 z 5)
zapisuję głos...