Kalendarz adwentowy i anioł z papieru – instrukcja krok po kroku

Przygotowanie niepowtarzalnych ozdób bożonarodzeniowych wcale nie musi być trudne, zwłaszcza jeśli ma się do dyspozycji przewodniki krok po kroku. Marka Dremel – producent narzędzi dla majsterkowiczów i hobbystów – przygotowała bardzo praktyczne przewodniki, które ułatwią stworzenie dekoracji i prezentów gwiazdkowych.
Kalendarz adwentowy i anioł z papieru - instrukcja krok po kroku

fot. ma. prasowe Dremel

 

Kalendarz adwentowy – Krok po kroku

Przygotuj wyjątkowy kalendarz adwentowy, który umili Twoim dzieciom odliczanie dni do Bożego Narodzenia…

Jeśli Twoje dzieci nie mogą doczekać się Bożego Narodzenia, spraw, aby oczekiwanie przemieniło się w intrygującą przygodę. Przygotuj wraz ze swoimi pociechami piękny kalendarz adwentowy z drewna. Ozdóbcie go wspólnie ulubionymi świątecznymi wzorami. Każdego dnia – od pierwszego grudnia do Wigilii – za malutkimi drzwiczkami kalendarza na Twoje dzieci będzie czekała słodka niespodzianka lub drobny prezent, które będą miłą zapowiedzią nadchodzących świąt. Z narzędziami marki Dremel oraz przewodnikiem krok po kroku wykonanie adwentowego kalendarza będzie dziecinnie proste!

 

Potrzebne narzędzia:

wyrzynarka brzeszczotowa Dremel Moto-Saw ze standardowym brzeszczotem do drewna (MS51) i brzeszczotem do cięć precyzyjnych w drewnie (MS52)

narzędzie wielofunkcyjne Dremel 3000 ze spiralną uniwersalną końcówką do cięcia (561) i zestawem precyzyjnych wierteł (628)

 

Potrzebne materiały:

płyta MDF o grubości 18 mm i wymiarach 73 x 50 cm (na front kalendarza)

2 płyty MDF o grubości 9 mm i wymiarach 4,5 x 70 cm (na 25 par drzwiczek o wymiarach 4,5 x 4,5 cm)

płyta MDF o grubości 9 mm i wymiarach 73 x 50 cm (na tylną ścianę kalendarza)

płyta MDF o grubości 9 mm i wymiarach 8 x 50 cm (na podpórkę)

25 zawiasów mosiężnych o wymiarach ok. 16 mm x 19 mm oraz odpowiednia ilość wkrętów do zamontowania zawiasów

1 zawias mosiężny o długości 64 mm i odpowiednia ilość wkrętów

zestaw małych śrubokrętów

gwoździe o długości nie większej niż 20 mm

młotek

farba w wybranym kolorze

Krok pierwszy

Na płycie MDF o grubości 18 mm i wymiarach 73 x 50 cm narysuj kształt choinki. Możesz posłużyć się przykładem ze zdjęcia obok. Zacznij od wyznaczenia pionowej linii na samym środku płyty – będzie to oś choinki – a następnie narysuj prostopadłe linie co 10 cm, zaczynając od dolnego brzegu płyty.

Na pierwszej poziomej linii od dołu zaznacz dwa punkty oddalone od osi o 14 cm (z prawej i lewej strony). Teraz połącz każdy z punktów długimi skośnymi liniami z górnym końcem osi, tak aby powstał trójkąt. Identycznie połącz górny koniec osi z miejscami styku tej samej poziomej linii z krawędziami bocznymi płyty. W trapezach, które powstały pomiędzy każdą z poziomych linii i ukośnymi liniami, narysuj przekątne, tak jak na zdjęciu powyżej.

Teraz na dolnym brzegu płyty zaznacz dwa punkty z prawej i lewej strony osi oddalone od niej o 11 cm, a na pierwszej linii od dołu zaznacz punkty oddalone od osi o 12 cm. Teraz połącz punkty znajdujące się po jednej stronie osi – w ten sposób wyznaczysz pień choinki.

Kalendarz adwentowy - krok 1

fot. ma. prasowe Dremel

Szkic jest już gotowy.

Krok drugi

Narzędziem Dremel Moto-Saw z zamontowanym brzeszczotem do cięć precyzyjnych w drewnie (MS52) wytnij kształt choinki. To będzie front kalendarza adwentowego.

Kalendarz adwentowy - krok 2

fot. ma. prasowe Dremel

 Krok trzeci

Teraz używając frontu kalendarza jako szablonu odrysuj kształt choinki na płycie MDF o wymiarach 73 x 50 cm oraz grubości 9 mm. Tak jak poprzednio zaznaczony kształt wytnij narzędziem Dremel Moto-Saw. To będzie tylna ściana kalendarza.

Kalendarz adwentowy - krok 3

fot. ma. prasowe Dremel

Krok czwarty

Aby przygotować drzwiczki do kalendarza, potnij dwie płyty MDF o wymiarach 4,5 x 70 cm na 25 kwadratów o bokach 4,5 cm. Do wykonania tej czynności ponownie użyj narzędzia Dremel Moto-Saw z zamontowanym standardowym brzeszczotem do drewna (MS51).

Kalendarz adwentowy - krok 4

fot. ma. prasowe Dremel

Krok piąty

Wycięte drzwiczki rozłóż na froncie kalendarza w równych rzędach (zaczynając od dołu, rozmieść drzwiczki po 3, 5, 3, 4, 3, 3, 2, 1, 1 w rzędzie). Odrysuj wszystkie drzwiczki na froncie kalendarza. Wewnątrz obrysów narysuj kwadraty mniejsze o 4-6 mm. To wzdłuż tych linii będziesz wycinać otwory, które później staną się skrytkami na łakocie i inne niespodzianki.

Kalendarz adwentowy - krok 5

fot. ma. prasowe Dremel

Krok szósty

Aby wyciąć w płycie kwadratowy otwór, najpierw należy wewnątrz obrysu wywiercić nieduży otwór umożliwiający dostęp do wycinanego elementu. Najlepiej wykonać tę czynność narzędziem Dremel 3000 ze spiralną uniwersalną końcówką do cięcia (561). Następnie dokładnie nad wywierconym otworem ustaw narzędzie Dremel Moto-Saw. Teraz przełóż brzeszczot do cięć precyzyjnych w drewnie (MS52) przez wywiercony otwór, a następnie zamontuj go w narzędziu. Cięcie wykonaj dokładnie wzdłuż obrysu. Po wycięciu jednego kwadratu zdemontuj brzeszczot. Wywierć niewielki otwór w miejscu przeznaczonym pod kolejny kwadratowy otwór i powtórz pozostałe czynności, tak jak poprzednio.

Kalendarz adwentowy - krok 6

fot. ma. prasowe Dremel

Krok siódmy

Gdy wszystkie okienka zostaną już wycięte, przymocuj małymi gwoździami tylną ściankę kalendarza wzdłuż krawędzi płyty. Przybij kilka dodatkowych gwoździ na środku choinki, omijając miejsca zakrywające kwadratowe otwory.

Kalendarz adwentowy - krok 7

fot. ma. prasowe Dremel

Krok ósmy

Teraz czas na przymocowanie drzwiczek. Przyłóż zawias do drzwiczek i zaznacz miejsca mocowania śrub. Narzędziem Dremel 3000 z precyzyjnym wiertłem o średnicy 1,2 mm (z zestawu 628) nawierć w drzwiczkach otwory w wyznaczonych miejscach. Następnie przykręć zawias do drzwiczek śrubokrętem. Dopiero teraz całość przymocuj do frontu kalendarza tuż przy wybranym otworze. Przed przykręceniem drzwiczek sprawdź, czy po ich zamknięciu będą w pełni zakrywały wyciętą skrytkę. Podobnie postępuj, mocując zawiasy w kolejnych drzwiczkach.

Kalendarz adwentowy - krok 8

fot. ma. prasowe Dremel

Krok dziewiąty

Teraz przymocuj podpórkę, rozpoczynając od przykręcenia zawiasu o szerokości 64 mm do węższej krawędzi płyty MDF o wymiarach 50 x 8 cm. Najpierw wywierć otwory na śruby, używając narzędzia Dremel 3000 i precyzyjnego wiertła o średnicy 1,2 mm (z zestawu 628). Przykręć zawiasy do płyty śrubokrętem. Następnie przymocuj podpórkę na środku tylnej ściany kalendarza. Wybierając miejsce, omijaj wcześniej wycięte kwadratowe otwory.

Podpórka powinna być nachylona pod kątem ok. 10° i pozwalać na pionowe ustawienie kalendarza.

Kalendarz adwentowy - krok 9

fot. ma. prasowe Dremel

Krok dziesiąty

Gotowy kalendarz pomaluj na dowolny kolor. Innym odcieniem farby możesz namalować świąteczne wzory.

Kalendarz adwentowy - gotowy projekt

fot. ma. prasowe Dremel

 

Papierowe anioły – Krok po kroku

Stwórz niepowtarzalną świąteczną atmosferę i udekoruj swój dom papierowymi aniołami DIY

Wprowadź domowników w świąteczny nastrój pięknymi dekoracjami. Anielskie sukienki z papieru nutowego będą pięknie komponować się z dźwiękami kolęd rozbrzmiewających w Twoim domu. Dzięki takiej oprawie oczekiwanie na Święta Bożego Narodzenia nabierze szczególnego charakteru. Z przewodnikiem krok po kroku oraz narzędziami Dremel Glue Gun i Dremel VersaTip wykonanie pięknego anioła będzie niezwykle proste.

 

Potrzebne narzędzia:

Pistolet do kleju Dremel Glue Gun 930 i sztyfty przezroczystego kleju (7 mm)

Palnik gazowy Dremel VersaTip

 

Potrzebne materiały:

biała kartka A4

kartka A4 z nadrukiem (np. zapisu nutowego)

dwie lekkie plastikowe piłeczki o średnicy ok. 30 mm i 50 mm (np. piłeczki pingpongowe)

dwa mosiężne pierścienie o średnicy ok 23 mm i 34 mm (mogą być kółka do zawieszania zasłon)

dwie pary samoprzylepnych koralików o średnicy 3 mm i 5 mm (do wykonania oczu anioła)

żyłka

długa igła do szycia

mata do cięcia

kostka introligatorska albo tępa strona noża

metalowa linijka

kawałek tektury (może być falista)

pęseta

 

Projekt dużego anioła

Krok pierwszy

Rozpocznij pracę od przygotowania falistego tułowia anioła z papieru zadrukowanego nutami. Aby równo złożyć kartkę, zaznacz na niej linie, wzdłuż których będziesz zginać papier w harmonijkę.

Połóż kartkę poziomo na macie do cięcia i wyznacz lekkie wgłębienia co 2 cm, posługując się linijką i kostką introligatorską lub tępą stroną noża.

Papierowe anioły - krok 1

fot. ma. prasowe Dremel

Krok drugi

Teraz zagnij papier wzdłuż pierwszej z brzegu wyznaczonej linii, następnie odwróć kartkę na drugą stronę i wykonaj zagięcie wzdłuż kolejnej linii, tworząc harmonijkę. Aby wzmocnić zagięcia, przeciągnij trzonkiem noża wzdłuż każdej krawędzi. Powtarzaj tę czynność, aż złożysz całą kartkę.

Papierowe anioły - krok 1

fot. ma. prasowe Dremel

Krok trzeci

Do zrobienia skrzydeł anioła użyj białej kartki. Podobnie jak w przypadku tułowia anioła, zaznacz zagięcia i złóż papier w harmonijkę. Teraz weź długi kawałek żyłki i przewiąż złożoną kartkę przez środek, tworząc parę skrzydeł. Odetnij krótszy koniec żyłki tuż przy węzełku. Dłuższy koniec posłuży do zrobienia pętelki, na której będzie można zawiesić gotowego anioła.

Papierowe anioły - krok 3

fot. ma. prasowe Dremel

Krok czwarty

W palniku Dremel VersaTip załóż końcówkę do lutowania, włącz narzędzie i pozostaw na kilka minut do rozgrzania. Połóż złożone w harmonijkę skrzydła na kawałku grubej tektury (może być falista). Trzymając narzędzie pionowo, przyłóż gorącą końcówkę do papieru i delikatnie przyciśnij, aż przepalą się wszystkie warstwy złożonej kartki. Kiedy wyczujesz opór grubszej tektury, będzie to znak, że wszystkie warstwy kartki zostały przepalone. Wypal na końcu skrzydeł kilka otworów, tworząc koronkowy wzór. Następnie rozłóż końce kartki. Skrzydła są już gotowe.

Papierowe anioły - krok 4

fot. ma. prasowe Dremel

Krok piąty

Do połączenia tułowia i skrzydeł anioła potrzebny będzie Dremel Glue Gun 930 z 7 mm sztyftem przezroczystego kleju. Ustaw narzędzie na najniższą temperaturę i pozostaw na kilka minut do rozgrzania. Schwyć harmonijkę z zadrukowanego papieru w jednym miejscu przy krawędzi, tworząc wachlarz. Nałóż odrobinę gorącego kleju między końce fałdek i sklej je ze sobą. Teraz do tego samego miejsca przyklej skrzydła w połowie ich długości. Dopasuj je tak, by przezroczysta nitka, którą przewiązane są skrzydła, znalazła się na górze. Następnie rozłóż dolną część tułowia, tworząc suknię anioła.

Papierowe anioły - krok 5

fot. ma. prasowe Dremel

Krok szósty

Aby przymocować głowę anioła, nawlecz igłę do szycia na wolny koniec żyłki przewiązanej przez środek skrzydeł i przewlecz ją przez środek piłeczki o średnicy ok. 50 mm. Nałóż odrobinę kleju na czubek skrzydeł i szybko opuść piłeczkę, przyklejając ją w centralnym punkcie pomiędzy skrzydłami. Delikatnie dociskaj piłeczkę do skrzydeł, aż poczujesz, że klej zastygł. Z końca nitki wystającej z piłeczki zrób pętelkę do zawieszenia anioła.

Papierowe anioły - krok 6

fot. ma. prasowe Dremel

Krok siódmy

Teraz przyklej mosiężny pierścień do głowy anioła tak, aby tworzył aureolę. Nałóż odrobinę kleju na tylną część piłeczki i lekko dociśnij pierścień. Niech przednia części pierścienia lekko odstaje od głowy anioła.

Pamiętaj, by przed przyklejeniem przeciągnąć pętelkę z żyłki przez pierścień.

Papierowe anioły - krok 7

fot. ma. prasowe Dremel

Krok ósmy

Na końcu użyj pęsety do przytwierdzenia dwóch samoprzylepnych koralików z przodu głowy. To będą oczy anioła.

Papierowe anioły - krok 8

fot. ma. prasowe Dremel

Uwaga: Aby zrobić małego anioła przetnij arkusz A4 na dwa kawałki o wymiarach 210 mm x 148 mm. Jeden z kawałków ułóż poziomo na macie do cięcia, zaznacz pionowe perforacje w odstępach 1 cm. Dalej postępuj, jak w przypadku tworzenia dużego anioła. Do zrobienia głowy, aureoli i oczu, użyj odpowiednio mniejszych elementów – piłeczki o średnicy ok. 30 mm, mniejszego pierścienia o średnicy ok. 23 mm i pary koralików o średnicy 3 mm.

Gotowy projekt

Papierowy anioł - gotowy projekt

fot. ma. prasowe Dremel

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (248 głosów, średnia: 4,46 z 5)
loading... zapisuję głos...