Dręczą Cię nawracające jęczmienie? Przeczytaj, jak z nimi postępować

Jęczmień na oku to najczęstsza choroba powiek. Jak sobie poradzić z tym problemem? Jak zapewnić powiekom odpowiednią pielęgnację?

Jęczmień na oku to najczęstsza choroba powiek. W 90% przypadków za jej powstanie odpowiada zakażenie gronkowcem. Pielęgnacja powiek obejmuje ciepłe kompresy, unikanie zakażonych kosmetyków oraz oczyszczanie hipoalergicznymi jednorazowymi chusteczkami – Demoxoft Clean.

Jeczmien

Bolesność, uczucia ciała obcego w oku, rezygnacja z makijażu i soczewek kontaktowych – pojawienie się jęczmienia to duży dyskomfort. Dolegliwość ta dotyczy zwykle osób pomiędzy 30 – 50 rokiem życia i dzieci w wieku szkolnym. Może trwać od 2 do 4 dni. Jęczmień jest jedną z najbardziej przykrych dolegliwości również dlatego, że ma skłonność do nawrotów.

Choroby przewlekłe sprzyjają jęczmieniom

Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu jęczmienia na oku? To choroby powiek takie jak przewlekłe zapalenie powiek oraz dysfunkcja gruczołów Meiboma (zaburzenie polega na zatykaniu się ujścia gruczołów znajdujących się na brzegach powiek). Jęczmień może być też utrapieniem osób cierpiących na inne choroby przewlekłe jak cukrzyca, łojotokowe zapalenie skóry, trądzik różowaty.

Jęczmień zwykle nie jest powodem pilnej wizyty u okulisty. Warto jednak wiedzieć, co specjaliści zalecają pacjentom? Zarówno w leczeniu jak i profilaktyce jęczmienia podstawa to oczyszczanie brzegów powiek. Właściwa higiena pomoże zapobiec nawrotom choroby.

Na czym polega higiena powiek?

„Zalecana higiena brzegów powiek to ciepłe kompresy o możliwie wysokiej temperaturze oraz usuwanie wydzieliny gromadzącej się na brzegach powiek przy pomocy hipoalergicznych chusteczek. Polecam nowość na rynku – Demoxoft Clean – chusteczki do oczyszczania podrażnionej skóry powiek. Icho dodatkowe działanie to złagodzenie przykrych objawów towarzyszących stanom zapalnym, takich jak świąd i pieczenie.” – mówi dr Maciej Osęka, Prezes Ofta Sp. z o.o.

Dobre efekty daje również masaż powieki. Uwaga – specjaliści zdecydowanie odradzają popularny sposób pocierania jęczmienia obrączką. Możliwe, że bakteria, która spowodowała zakażenie znajduje się nadal w kosmetykach do makijażu, wówczas warto je wymienić lub wysterylizować.

DEMOXOFT Clean 20 jednorazowych chusteczek do specjalistycznej pielęgnacji podrażnionych powiek dostępne są w aptekach oraz sprzedaży internetowej: DrogeriaZdrowie.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (143 głosów, średnia: 4,59 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. bbo  28 maja 2014 20:32

  Do tej pory pojęcie „higiena powiek” kojarzyło mi się tylko i wyłącznie z demakijażem. Pewnie dlatego, że nigdy nie miałam jęczmienia.

  Odpowiedz
 2. as_sa  29 maja 2014 09:55

  Jestem bardzo ciekawa dlaczego specjaliści odradzają pocieranie jęczmienia obrączką

  Odpowiedz
 3. stokrotkapolna  14 listopada 2016 15:49

  Kilkadziesiąt lat temu miałam raz taki jęczmień.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany