Dr Justyna Leszka: Po czym poznać dziecko autystyczne

Autyzm jest specyficznym zaburzeniem rozwoju, a jego symptomy ujawniają się w ciągu pierwszych trzech lat życia. Jest dolegliwością niejednorodną, może mieć różny przebieg i poziom zaawansowania, a objawy mogą mieć różne nasilenie. Po czym poznać dziecko autystyczne podpowiada dr Justyna Leszka

Oczy-otwarte-na-autyzm---

Co powinno zwrócić naszą uwagę? – Dzieci autystyczne mają problem z gaworzeniem, a na późniejszym etapie rozwoju izolują się od otocznia, są małomówne i zamknięte w sobie. Sprawiają wrażenie, że nie słyszą, co się do nich mówi, rzadko nawiązują kontakt wzrokowy i z lękiem reagują na nowe sytuacje. Borykają się również z zaburzeniami mowy i często powtarzają określone zachowania, na przykład chodzą na palcach czy kołyszą całym ciałem – komentuje dr Justyna Leszka. Charakterystyczna jest również trudność z adaptacją do nowego otoczenia i problemy z wyrażaniem swoich potrzeb i emocji, a także przetwarzaniem doznań zmysłowych. Dzieci i dorośli z autyzmem mają kłopoty z komunikacją, relacjami międzyludzkimi i nawiązywaniem kontaktów. Dlatego też, tak ważne jest, by osoby z ich otoczenia wiedziały jak należy z nimi pracować i żyć na co dzień.

Działać skutecznie

Leczenie dziecka autystycznego i opieka nad nim jest dużym wyzwaniem, w związku z tym warto poszukać specjalistycznej pomocy. Można ją uzyskać między innymi ze strony organizacji i fundacji zajmujących się autyzmem.

– Musimy zdać sobie sprawę z tego, że jeśli schorzenie zostanie wcześnie zdiagnozowane, a osoba na nie cierpiąca zostanie poddana fachowej terapii, istnieje duża szansa na zniwelowanie wielu objawów zaburzenia – mówi dr Justyna Leszka, Dziekan Wyższej Szkoły Uni-Terra. Metod leczenia dzieci z autyzmem jest wiele. Podstawą jest jednak systematyczna i intensywna terapia medyczna, praca z psychologiem, psychiatrą, pedagogiem, a także logopedą.  Co ważne, odpowiednie działania mogą dać dziecku szansę na dalszy rozwój.

– Należy uświadomić sobie, że osoby cierpiące na autyzm poza trudnościami natury poznawczej czy społecznej, często zmagają się także z zaburzeniami metabolicznymi, problemami z trawieniem, alergiami, nietolerancją pokarmową czy osłabionym lub uszkodzonym systemem immunologicznym – komentuje dr Justyna Leszka. – Dlatego też coraz częściej terapia wspierana jest leczeniem biomedycznym. Polega ono na doborze odpowiedniej diety, a także podawaniu suplementów i witamin – dodaje. Dzięki czemu możliwe jest uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów czy podniesienie odporności. Dieta ułożona przez specjalistę może również rozwiązać problem alergii i nietolerancji pokarmowych. Często okazuje się, że do poprawy stanu zdrowia przyczynia się jadłospis bezglutenowy, bezmleczny lub bezcukrowy. Wsparcie psychoterapii odpowiednią dietą może znacznie ułatwić leczenie osoby cierpiącej na autyzm.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (138 głosów, średnia: 4,55 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  30 grudnia 2014 09:09

  Trzeba obserwować swoje maleństwa aby móc im jak najszybciej pomóc.

  Odpowiedz
 2. martucha180  30 grudnia 2014 14:29

  Takie dzieci mają swój świat, do którego ciężko się dostać. Ale systematyczna praca przynosi efekty wcześniej czy później.

  Odpowiedz
 3. bbo  31 grudnia 2014 10:34

  Moi znajomi mają autystyczną córeczkę. I to prawda: systematyczna praca przynosi efekty!

  Odpowiedz
 4. truskawka89  23 lutego 2015 07:20

  synek mojej szwagierki jest na to chory

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany