Ekspert wyjaśnia: Jakie badania należy wykonać, gdy nie możemy zajść w ciążę?
Z badania opinii przeprowadzonego na potrzeby kampanii „Płodna Polka” wynika, że ponad połowa młodych, planujących macierzyństwo kobiet nie wie, po jakim czasie bezowocnych prób zajścia w ciążę zasięgnąć porady lekarza. Wiele przyszłych matek przedwcześnie wpada w niepokój, inne zwlekają z wizytą w gabinecie zbyt długo. Dr Grzegorz Mrugacz wyjaśnia jakie badania należy wykonać, gdy nie możemy zajść w ciążę?
Według statystyk po 12. miesiącach nieskrępowanego współżycia 85% par uzyska ciążę. Z tego powodu przyjmuje się, że po roku bezskutecznego starania się o dziecko, potencjalni rodzice powinni zasięgnąć porady lekarza specjalisty.
Wykonanie odpowiednich badań pozwoli określić zdolność rozrodczą obu partnerów i wyznaczyć ścieżkę dalszego postępowania. Pierwszym krokiem jest eliminacja czynnika męskiego, ponieważ zdarza się, że przyczyna trudności z zajściem w ciążę tkwi w partnerze. Jeśli jednak mężczyzna jest zdrowy, lekarz oceni płodność kobiety przeprowadzając szeroką diagnostykę, w tym badania „Pakietu kobiecego”. – mówi dr Grzegorz Mrugacz, ekspert medyczny kampanii „Płodna Polka”.
„Pakiet kobiecy” to zestaw specjalnie wybranych badań, które mają na celu diagnozowanie płodności kobiety. Ich wykonanie pozwala ocenić rezerwę jajników, która jest głównym wskaźnikiem płodności. Wiele Polek decyduje skupić się na karierze i odłożyć założenie rodziny na dogodny dla niej moment. Jednak czasem niektóre zmiany w organizmie zachodzą szybciej niż zazwyczaj, co może stanąć na przeszkodzie w zajściu w ciążę. Z medycznego puntu widzenia najlepiej zajść w pierwszą ciążę około 25. roku życia. Szanse na poczęcie dziecka z każdym następnym rokiem maleją, natomiast po 33. roku zdecydowanie spadają. Wykonanie „Pakietu Kobiecego” pozwala przeciwdziałać ewentualnym komplikacjom.
Przyczyny niepłodności
Istnieje szereg potencjalnych przyczyn wystąpienia trudności z zajściem w ciążę. Nie zawsze jednak musi być to poważna choroba czy nieodwracalna wada anatomiczna. Ogromny wpływ na obniżenie płodności kobiety ma niewłaściwy styl życia: między innymi stosowanie używek, brak aktywności fizycznej, zła dieta, stres. Niekiedy napięcie związane z kolejnymi nieudanymi próbami poczęcia dziecka jest tak duże, że uniemożliwia zajście w ciążę. Nie należy zatem wpadać w niepokój zbyt wcześnie. Warto dać sobie i swojemu organizmowi trochę czasu.
Za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu w dużej mierze odpowiedzialny jest układ hormonalny. Dzięki hormonom, produkowanym przez jajniki, kontrolowana jest m.in. przemiana materii, wzrost i rozwój człowieka, a także regulowana jest płodność kobiety. Estradiol oraz progesteron umożliwiają pracę cyklu płciowego wpływają na rozwój komórek jajowych i ich prawidłowe uwalnianie. Wszelkie zaburzenia wydzielania tych hormonów mogą powodować między innymi zatrzymanie owulacji lub uniemożliwić zagnieżdżenie się zarodka.
Do problemów z płodnością mogą także doprowadzić zaburzenia związane z wydzielaniem hormonów tarczycy. Mogą być one spowodowane jej niedoczynnością lub nadczynnością. Często są także wywoływane chorobami autoimmunologicznymi tarczycy, np. chorobą Hashimoto. Niebezpieczny jest także zbyt wysoki poziom testosteronu – działa szkodliwie na komórkę jajową i endometrium (błonę śluzową macicy) hamując właściwą owulację.
Jeżeli bezskuteczne próby uzyskania ciąży trwają powyżej 12 miesięcy, konieczna jest konsultacja lekarska. Niektóre pary zbyt długo zwlekają z wizytą w gabinecie, narażając się tym samym na dodatkowy stres. Wieloletnie bezowocne starania o dziecko bywają przyczyną frustracji, obniżenia poczucia własnej wartości, a także problemów małżeńskich.
Pary unikające wizyty u specjalisty narażają się nie tylko na problemy emocjonalne. Należy pamiętać, iż szanse na uzyskanie ciąży maleją wraz z rosnącym wiekiem partnerów. Odpowiednio wczesne zdiagnozowanie czynników utrudniających zajście w ciążę pozwala skutecznie skorzystać z dostępnych metod leczenia niepłodności takich jak monitorowanie i stymulacja owulacji, inseminacja, histeroskopia czy zapłodnienie pozaustrojowe.
Kampania społeczna „Płodna Polka”, to inicjatywa, której celem jest promocja badań „Pakietu kobiecego” (badań AMH, FSH oraz USG połączonych z konsultacją z lekarzem specjalistą w dziedzinie niepłodności) diagnozujących płodność kobiety i określających ilość czasu pozostałego na poczęcie dziecka, pozwalając na świadome zaplanowanie macierzyństwa. Szacuje się, że problem niepłodności dotyka już około 15% par. Jedną z przyczyn bezpłodności jest zbyt późna decyzja o założeniu rodziny połączona z wczesnym wejściem w okres przekwitania. Misją kampanii jest ograniczenie ilości par mających problem z poczęciem dziecka poprzez zachęcanie do diagnozowania czynników, które utrudniają lub uniemożliwiają zajście w ciążę. Kampania jest organizowana przez Fundację „Nadzieja dla zdrowia” przy wsparciu merytorycznym dr Grzegorza Mrugacza, wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu, dyrektora medycznego Kliniki Leczenia Niepłodności „Bocian”. Została objęta patronatami honorowymi: Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu, Polskiego Towarzystwa Położnych, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Przewodniczącego Rady Miasta Białystok. Więcej informacji na stronie www.plodnapolka.pl