Dr Andrzej Ignaciuk – twórca medycyny estetycznej w Polsce: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”

Poniżej znajdziecie kilka pytań, na które odpowiedzi udzielił dr Andrzej Ignaciuk – twórca i pionier medycyny estetycznej
w Polsce, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

Poniżej znajdziecie kilka pytań, na które odpowiedzi udzielił dr Andrzej Ignaciuk twórca i pionier medycyny estetycznej
w Polsce, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Jest jednym z najbardziej doświadczonych lekarzy medycyny estetycznej w Polsce.

dr-Andrzej-Ignaciuk

Co robić, by jak najdłużej utrzymać urodę oraz młodzieńczy wygląd?

dr Andrzej Ignaciuk: Miły, młodzieńczy wygląd nie jest nam dany raz na zawsze. Już około 20-30 roku życia na naszym ciele pojawiają się pierwsze sy­gnały świadczące o tym, że nasz wygląd powoli zaczyna się zmieniać. Większość kobiet chciałaby móc cofnąć lub zatrzymać zachodzące zmiany. Niestety pacjentki często zwracają się do mnie, kiedy procesy starzenia są już mocno zaawansowane. Jest już wtedy za późno na od­wrócenie niektórych zmian, a metody leczenia są bardziej inwazyjne i kosztowne. Dlatego wszystkim pacjentkom przekazuję, moim zdaniem najważniejszą zasadę medycyny, że lepiej, łatwiej i sku­teczniej, a przede wszystkim oszczędniej jest zapobiegać proble­mom, niż je później leczyć.

Jakie są  pierwsze sygnały starzenia się, na co powinnyśmy zwrócić uwagę?

dr Andrzej Ignaciuk: Często pacjentki nie zdają sobie sprawy z poszczególnych zmian w swoim wyglądzie, ale są coraz mniej zadowolone ze swojego odbicia w lustrze…

Pacjentki pytają na co zwracać uwagę, jakie są pierwsze sygnały sta­rzenia się skóry. Takich oznak jest bardzo wiele, są to przede wszystkim pojawiające się na twarzy delikatne zmarszczki, przebarwienia, zaczerwienienia, a także wiotkość skóry w okolicy dolnej powieki, usta tracące kontur i jędrność, a także pogłębiające się bruzdy noso­wo-wargowe czy znikająca linia żuchwy oraz delikatne spłaszczenie okolicy policzkowej. Zmiany te zazwyczaj są spowodowane, obok genetycznie zaprogramowanego procesu starzenia się, brakiem lub złą ochroną przed promieniowaniem słonecznym, źle dobrany­mi kosmetykami i zabiegami kosmetycznymi, wahaniami wagi ciała, niewłaściwą dietą, wysokim poziomem wolnych rodni­ków spowodowanych używkami, stresem lub niedoborem snu.

 Jakie są Pana zdaniem najlepsze zabiegi prewencyjne i korekcyjne?

dr Andrzej Ignaciuk:  Przed podjęciem leczenia konieczna jest dokładna i całościowa analiza stanu pacjenta i poznanie potencjału jego organizmu. Bio­rąc pod uwagę, że mamy do czynienia z problemami estetycznymi w pierwszej ich fazie, to zabiegi te mają na celu przede wszystkim pobudzenie organizmu do jak najefektywniejszego działania. Do takich nieinwazyjnych i delikatnych, ale skutecznych zabiegów za­liczamy peelingi, IPL, mezoterapię oraz zabiegi autologiczne. Zabiegi o charakterze prewencyjnym oraz korekcyjnym to także toksyna botulinowa, która bardzo dobrze sprawdza się w przypadku, kiedy należy odzwyczaić pacjentkę od mimowolnego marszczenia się. Starzenie się to także zmiany obejmujące ciało. Tutaj warto polecić szereg zabiegów modelujących i zwalczających cellulit, w tym m.in. karboksyterapię, zabiegi drenujące oraz wykorzystujące lasery.

 

Na pytania odpowiadał dr Andrzej Ignaciuk – twórca i pionier medycyny estetycznej w Polsce, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. 

 Adres gabinetu: al. Przyjaciół 9/6, 00-565 Warszawa

T: 691 054 696 | T: 693 553 521 | www.drignaciuk.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (122 głosów, średnia: 4,34 z 5)
zapisuję głos...