Donna Strickland dostała Nobla z fizyki! Jest trzecią kobietą w historii z tym osiągnięciem na koncie

Donna Strickland została właśnie trzecią kobietą w historii uhonorowaną Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki. Wyróżnienie dzieli z dwoma innymi badaczami 74-letnim Gerardem Mourou oraz 96-letnim Arthurem Askinem. W przeciwieństwie do nich badaczka nie miała jednak do tej pory swojej strony na Wikipedii. W maju tego roku próbował ją wprawdzie założyć jeden z użytkowników portalu. Moderatorzy usunęli jednak profil, stwierdzając, że osiągnięcia Strickland są jak na Wikipedię… zbyt mało znaczące!

Donna Strickland i Gerard Mourou otrzymali wyróżnienie za wypracowaną przez siebie metodę „tworzenia ultrakrótkich impulsów optycznych o dużym natężeniu”. Stosuje się ją m.in. w laserowej korekcji wzroku. Arthur Askin został zaś nagrodzony za stworzenie pęsety optycznej i zastosowanie jej w systemach biologicznych.

Donna Strickland dostała Nobla z fizyki! Jest trzecią kobietą w historii z tym osiągnięciem na koncie

Donna Strickland przyszła na świat w kanadyjskim Guelph w 1959 roku. W 1989 roku obroniła doktorat na University of Rochester w Ameryce. Aktualnie pracuje w Kanadzie, na Universty of Waterloo jako Associate Professor. Przewodniczy tam grupie naukowców pracujących nad ultraszybkim światłem laserowym.

 

Wikipedia tylko dla mężczyzn

Choć już wcześniej naukowa społeczność znała Strickland i jej osiągnięcia, moderatorzy angielskojęzycznej Wikipedii nie zgodzili się opublikować jej biogramu. Co ciekawe, w godzinę po przyznaniu Nobla admini przywrócili jednak artykuł. Rzecz jasna razem z całym opisem dokonań naukowych badaczki i długą listą jej nagród.

Warto w tym miejscu wrócić do wydarzenia, które miało miejsce dokładnie dzień przed ogłoszeniem werdyktu noblowskiej komisji. Otóż prof. Alessandro Strumia związany z Europejską Organizacją Badań Jądrowych (CERN) wygłosił wtedy wykład na temat – jak to ujął – „dyskryminacji mężczyzn w świecie fizyki”. Przemówienie skierował do audytorium złożonego głównie z młodych badaczek. Naukowiec przepełnił je stwierdzeniami w rodzaju: „fizyka została wymyślona i zbudowana przez mężczyzn”, „różnice między płciami są widoczne już wśród dzieci, zanim jeszcze podda się je wpływowi społeczeństwa” czy „mężczyźni wolą pracować z rzeczami, a kobiety z ludźmi”.

Do wypowiedzi tej Strickland odwołała się w wywiadzie udzielonym „Timesowi” tuż po otrzymaniu informacji o Noblu. Stwierdziła wtedy: „Zastanawiam się, co powiedziałaby o tym Maria Skłodowska-Curie. To był głupi komentarz. Oczywiście, na przestrzeni ostatnich 300 lat to mężczyźni brali udział w życiu publicznym i pracowali, a kobiety miały za zadanie siedzieć w domu. Tak było. Ale jest równie oczywiste, że nadajemy się do robienia również wielu innych rzeczy.” Co więcej, zauważyła ze smutkiem, że jej poprzedniczka,  Maria Goeppert-Mayer, nie otrzymywała wynagrodzenia za swoją pracę naukową, a jej działania wkrótce okazały się tak znaczące, że otrzymała Nagrodę Nobla.

Przedwczoraj kierownictwo CERN-u zawiesiło prof. Strumię przez wzgląd na jego skandaliczne wystąpienie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (197 głosów, średnia: 4,13 z 5)
zapisuję głos...