DIY: Zatrzymaj lato i stwórz domowy zielnik własnej roboty!

Zdrowo i z pomysłem! Wiszący zielnik to idealne miejsce na domową uprawę tymianku, bazylii i innych przypraw, a przy okazji prawdziwa ozdoba kuchni. Projekt jest naprawdę łatwy, idealny na pierwszą przygodę z samodzielnie wykonanymi dekoracjami i projektami „zrób to sam“!

bosch-hg_kraeuterregal_aufmacher 2

Fot. Bosch


Półka z ziołami zapewni nam moc pięknych zapachów w domu i świeże przyprawy na wyciągniecie ręki. Sadzonki najlepiej kupić u ogrodnika, gdyż te dostępne w małych doniczkach w marketach produkowane są w specjalnych warunkach i w mieszkaniu mogą sobie nie poradzić. Co warto posadzić w domowym zielniku? Melisa, rozmaryn, kolendra, mięta, rzeżucha, estragon to zioła, które wydają się najprostsze w uprawie. Nieco bardziej wymagające są tymianek, bazylia, majeranek czy oregano, które z natury kochają słońce. Jeśli masz ochotę, w doniczkach można posadzić również kwiaty, a półka może ozdobić dowolne pomieszczenie.

Potrzebne narzędzia i materiały:

 • Akumulatorowa wyrzynarka  z brzeszczotem do drewna
 • Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa
 • Szlifierka uniwersalna
 • Wiertła: do drewna (2,5 mm i 18 mm) i do wywiercenia otworów w suficie (dobrane do materiału, z jakiego wykonany jest sufit)
 • 1 drewniana deska
 • 4 linki stalowe do zawieszenia zielnika (długość wedle uznania)
 • 8 zacisków dopasowanych do linki stalowej
 • 4 haki z kołkami (dobrane do materiału, z jakiego wykonany jest sufit)
 • 6 doniczek na zioła (średnica górnej krawędzi ok. 12 cm)
 • cyrkiel

Robimy półkę krok po kroku:

Piłą  przytnij deskę do odpowiedniej długości – nasza ma długość 1 m i pomieści 6 doniczek. Cyrklem zaznacz otwory na doniczki. Ich średnica powinna być o ok. 1 cm mniejsza niż średnica górnej krawędzi doniczki, aby doniczki nie wypadły.

Wywierć 4 otwory do przeciągnięcia linek. Najlepiej wiertarko-wkrętarką  z wiertłem do drewna (w naszym przykładzie jest to wiertło 2,5 mm odpowiadające grubości linki stalowej). Do wywiercenia otworów pod doniczki użyj wiertła do drewna (18 mm) i wywierć po jednym otworze przy wewnętrznej krawędzi okręgów zaznaczonych cyrklem.

W otwór włóż brzeszczot i piłą  wytnij otwory pod doniczki. Wygładź krawędzie otworów, używając do tego szlifierki uniwersalnej. Możesz już zawiesić zielnik!

zielnik (4)

Fot. Bosch

Wiertarko-wkrętarką wywierć otwory w suficie. Odstępy pomiędzy otworami powinny być identyczne jak te pomiędzy otworami wywierconymi wcześniej w desce. Następnie zamocuj kołki i wkręć w nie haki.

Skróć linkę stalową do odpowiedniej długości. Dolne końce linki przełóż przez otwory w desce i zamocuj zaciskami. W taki sam sposób zamocuj górne końce linki do haków przy suficie i zabezpiecz pozostałymi czterema zaciskami. Nie pozostaje Ci nic innego jak wstawić doniczki i cieszyć się zapachem świeżych ziół i lata w Twojej kuchni bez względu na pogodę za oknem!

bosch-hg_kraeuterregal_aufmacher

Fot. Bosch

Więcej inspiracji i projektów „zrób to sam” znajdziesz na stronie www.wkreceniwdom.com.pl

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (107 głosów, średnia: 4,72 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. martucha180  16 września 2016 12:31

  Tylko z podlewaniem trzeba uważać

  Odpowiedz
 2. macierzanka  16 września 2016 14:15

  Oryginalny ten domowy zielnik.

  Odpowiedz
 3. ewalub  19 września 2016 09:32

  Ciekawy pomysł.

  Odpowiedz
 4. Wusia  20 września 2016 10:56

  Ciekawa instalacja, ale mam tak piękny widok za oknem, który byłby zasłonięty przez półkę i zioła, że niestety nie skorzystam z propozycji i donniczki postawię na parapecie.

  Odpowiedz
 5. Jaworka  20 września 2016 21:40

  Może i fajny pomysł ale ja nawet nie mam firanek w oknie tylko żaluzje i to odsłonięte przez dzień bo za oknem piękny widok na ogród i nie mogła bym sobie zasłaniać doniczkami i ziołami

  Odpowiedz
 6. Aneta  29 września 2016 11:53

  Pięknie to wygląda 🙂

  Odpowiedz
 7. stokrotkapolna  24 października 2016 08:46

  Bardzo ładna kompozycja, Też z okna w kuchni mam ponoć piękny widok. Piszę ponoć, bo dla mnie, ten widok to już po 40 latach normalny jest. Ale każdy,kto jest w mojej kuchni podziwia ten widok. A co tam takiego pięknego? Pola, łąki i drzewa. Dla kogoś z miasta , kto ma widok z okna na sąsiedni blok , to ten widok jest piękny. I ten horyzont. Ale robię sobie inne podobne kompozycje . Kiedyś miałam cały dom w kwiatach. Dzisiaj jest tego mniej. Ale uwielbiam rośliny doniczkowe, i komponuję je z różnymi dodatkami. Choćby tymi znalezionymi,w lesie, czy na polu.

  Odpowiedz
 8. Kathe  8 listopada 2016 15:28

  Niezbyt praktyczna ta półka, z takim ciężarem (a donice ważą) i tylko dwoma punktami podparcia na tej długości półka z czasem się wygnie w łuk. Nie wspominając o przypadkowych zalaniach wodą.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.