DIY: Zatrzymaj lato i stwórz domowy zielnik własnej roboty!

Zdrowo i z pomysłem! Wiszący zielnik to idealne miejsce na domową uprawę tymianku, bazylii i innych przypraw, a przy okazji prawdziwa ozdoba kuchni. Projekt jest naprawdę łatwy, idealny na pierwszą przygodę z samodzielnie wykonanymi dekoracjami i projektami „zrób to sam“!

bosch-hg_kraeuterregal_aufmacher 2

Fot. Bosch


Półka z ziołami zapewni nam moc pięknych zapachów w domu i świeże przyprawy na wyciągniecie ręki. Sadzonki najlepiej kupić u ogrodnika, gdyż te dostępne w małych doniczkach w marketach produkowane są w specjalnych warunkach i w mieszkaniu mogą sobie nie poradzić. Co warto posadzić w domowym zielniku? Melisa, rozmaryn, kolendra, mięta, rzeżucha, estragon to zioła, które wydają się najprostsze w uprawie. Nieco bardziej wymagające są tymianek, bazylia, majeranek czy oregano, które z natury kochają słońce. Jeśli masz ochotę, w doniczkach można posadzić również kwiaty, a półka może ozdobić dowolne pomieszczenie.

Potrzebne narzędzia i materiały:

  • Akumulatorowa wyrzynarka  z brzeszczotem do drewna
  • Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa
  • Szlifierka uniwersalna
  • Wiertła: do drewna (2,5 mm i 18 mm) i do wywiercenia otworów w suficie (dobrane do materiału, z jakiego wykonany jest sufit)
  • 1 drewniana deska
  • 4 linki stalowe do zawieszenia zielnika (długość wedle uznania)
  • 8 zacisków dopasowanych do linki stalowej
  • 4 haki z kołkami (dobrane do materiału, z jakiego wykonany jest sufit)
  • 6 doniczek na zioła (średnica górnej krawędzi ok. 12 cm)
  • cyrkiel

Robimy półkę krok po kroku:

Piłą  przytnij deskę do odpowiedniej długości – nasza ma długość 1 m i pomieści 6 doniczek. Cyrklem zaznacz otwory na doniczki. Ich średnica powinna być o ok. 1 cm mniejsza niż średnica górnej krawędzi doniczki, aby doniczki nie wypadły.

Wywierć 4 otwory do przeciągnięcia linek. Najlepiej wiertarko-wkrętarką  z wiertłem do drewna (w naszym przykładzie jest to wiertło 2,5 mm odpowiadające grubości linki stalowej). Do wywiercenia otworów pod doniczki użyj wiertła do drewna (18 mm) i wywierć po jednym otworze przy wewnętrznej krawędzi okręgów zaznaczonych cyrklem.

W otwór włóż brzeszczot i piłą  wytnij otwory pod doniczki. Wygładź krawędzie otworów, używając do tego szlifierki uniwersalnej. Możesz już zawiesić zielnik!

zielnik (4)

Fot. Bosch

Wiertarko-wkrętarką wywierć otwory w suficie. Odstępy pomiędzy otworami powinny być identyczne jak te pomiędzy otworami wywierconymi wcześniej w desce. Następnie zamocuj kołki i wkręć w nie haki.

Skróć linkę stalową do odpowiedniej długości. Dolne końce linki przełóż przez otwory w desce i zamocuj zaciskami. W taki sam sposób zamocuj górne końce linki do haków przy suficie i zabezpiecz pozostałymi czterema zaciskami. Nie pozostaje Ci nic innego jak wstawić doniczki i cieszyć się zapachem świeżych ziół i lata w Twojej kuchni bez względu na pogodę za oknem!

bosch-hg_kraeuterregal_aufmacher

Fot. Bosch

Więcej inspiracji i projektów „zrób to sam” znajdziesz na stronie www.wkreceniwdom.com.pl

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (289 głosów, średnia: 4,67 z 5)
zapisuję głos...