DIY: Zatrzymaj lato i stwórz domowy zielnik własnej roboty!
Zdrowo i z pomysłem! Wiszący zielnik to idealne miejsce na domową uprawę tymianku, bazylii i innych przypraw, a przy okazji prawdziwa ozdoba kuchni. Projekt jest naprawdę łatwy, idealny na pierwszą przygodę z samodzielnie wykonanymi dekoracjami i projektami „zrób to sam“!

Fot. Bosch
Półka z ziołami zapewni nam moc pięknych zapachów w domu i świeże przyprawy na wyciągniecie ręki. Sadzonki najlepiej kupić u ogrodnika, gdyż te dostępne w małych doniczkach w marketach produkowane są w specjalnych warunkach i w mieszkaniu mogą sobie nie poradzić. Co warto posadzić w domowym zielniku? Melisa, rozmaryn, kolendra, mięta, rzeżucha, estragon to zioła, które wydają się najprostsze w uprawie. Nieco bardziej wymagające są tymianek, bazylia, majeranek czy oregano, które z natury kochają słońce. Jeśli masz ochotę, w doniczkach można posadzić również kwiaty, a półka może ozdobić dowolne pomieszczenie.
Potrzebne narzędzia i materiały:
- Akumulatorowa wyrzynarka z brzeszczotem do drewna
- Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa
- Szlifierka uniwersalna
- Wiertła: do drewna (2,5 mm i 18 mm) i do wywiercenia otworów w suficie (dobrane do materiału, z jakiego wykonany jest sufit)
- 1 drewniana deska
- 4 linki stalowe do zawieszenia zielnika (długość wedle uznania)
- 8 zacisków dopasowanych do linki stalowej
- 4 haki z kołkami (dobrane do materiału, z jakiego wykonany jest sufit)
- 6 doniczek na zioła (średnica górnej krawędzi ok. 12 cm)
- cyrkiel
Robimy półkę krok po kroku:
Piłą przytnij deskę do odpowiedniej długości – nasza ma długość 1 m i pomieści 6 doniczek. Cyrklem zaznacz otwory na doniczki. Ich średnica powinna być o ok. 1 cm mniejsza niż średnica górnej krawędzi doniczki, aby doniczki nie wypadły.
Wywierć 4 otwory do przeciągnięcia linek. Najlepiej wiertarko-wkrętarką z wiertłem do drewna (w naszym przykładzie jest to wiertło 2,5 mm odpowiadające grubości linki stalowej). Do wywiercenia otworów pod doniczki użyj wiertła do drewna (18 mm) i wywierć po jednym otworze przy wewnętrznej krawędzi okręgów zaznaczonych cyrklem.
W otwór włóż brzeszczot i piłą wytnij otwory pod doniczki. Wygładź krawędzie otworów, używając do tego szlifierki uniwersalnej. Możesz już zawiesić zielnik!

Fot. Bosch
Wiertarko-wkrętarką wywierć otwory w suficie. Odstępy pomiędzy otworami powinny być identyczne jak te pomiędzy otworami wywierconymi wcześniej w desce. Następnie zamocuj kołki i wkręć w nie haki.
Skróć linkę stalową do odpowiedniej długości. Dolne końce linki przełóż przez otwory w desce i zamocuj zaciskami. W taki sam sposób zamocuj górne końce linki do haków przy suficie i zabezpiecz pozostałymi czterema zaciskami. Nie pozostaje Ci nic innego jak wstawić doniczki i cieszyć się zapachem świeżych ziół i lata w Twojej kuchni bez względu na pogodę za oknem!

Fot. Bosch
Więcej inspiracji i projektów „zrób to sam” znajdziesz na stronie www.wkreceniwdom.com.pl
Tylko z podlewaniem trzeba uważać
Oryginalny ten domowy zielnik.
Ciekawy pomysł.
Ciekawa instalacja, ale mam tak piękny widok za oknem, który byłby zasłonięty przez półkę i zioła, że niestety nie skorzystam z propozycji i donniczki postawię na parapecie.
Może i fajny pomysł ale ja nawet nie mam firanek w oknie tylko żaluzje i to odsłonięte przez dzień bo za oknem piękny widok na ogród i nie mogła bym sobie zasłaniać doniczkami i ziołami
Pięknie to wygląda 🙂
Bardzo ładna kompozycja, Też z okna w kuchni mam ponoć piękny widok. Piszę ponoć, bo dla mnie, ten widok to już po 40 latach normalny jest. Ale każdy,kto jest w mojej kuchni podziwia ten widok. A co tam takiego pięknego? Pola, łąki i drzewa. Dla kogoś z miasta , kto ma widok z okna na sąsiedni blok , to ten widok jest piękny. I ten horyzont. Ale robię sobie inne podobne kompozycje . Kiedyś miałam cały dom w kwiatach. Dzisiaj jest tego mniej. Ale uwielbiam rośliny doniczkowe, i komponuję je z różnymi dodatkami. Choćby tymi znalezionymi,w lesie, czy na polu.
Niezbyt praktyczna ta półka, z takim ciężarem (a donice ważą) i tylko dwoma punktami podparcia na tej długości półka z czasem się wygnie w łuk. Nie wspominając o przypadkowych zalaniach wodą.
ładnie to wygląda
Ładnie wygląda, patent na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie innowacyjnego. Niestety chyba nie jest to dobre rozwiązanie patrząc po komentarzach. Mnie nasuwa się od razu pytanie jak otworzyć okno bo wtedy chyba nie ma opcji.