Domowy środek przeciw komarom – łatwy i bezpieczny przepis DIY

Każdego lata, gdy upalne popołudnia zachęcają nas do aktywności nad wodą a ciepłe wieczory pozwalają na przesiadywanie na werandzie czy w ogrodzie, powraca problem z nękającymi nas komarami. Oczywiście na runku jest dostępnych wiele preparatów, służących ich odstraszaniu (jak świece, kadzidła czy płyny ochronne), ale większość z nich zawiera toksyczny N-dietylo-meta-toluamid. Substancja ta ma szkodliwy wpływ na nasz układ nerwowy i przy długotrwałym stosowaniu może okazać się niebezpieczna, dlatego regularnie dostarczamy Wam nowych inspiracji dotyczących naturalnych  form ochrony przed tym owadami. Zeszłego lata radziliśmy, jak zrobić świecę antykomarową. Dziś mamy dla Was banalnie łatwy przepis na domowy środek przeciw komarom. Wypróbujcie i przekonajcie się, jak przyjemne potrafi być lato bez komarów!

Domowy środek przeciw komarom

www.pixabay.com

Domowy środek przeciw komarom – łatwy i bezpieczny przepis DIY

Wszyscy przywykliśmy do stosowania gotowych sprayów odstraszających owady. Praktyka i badania, jakie przeprowadzono dopiero niedawno pokazują jednak, że zawierają one różne toksyczne składniki, które potrafią przenikać przez skórę i dostawać się do krwiobiegu. Najgroźniejszym z nich jest tzw. DEET, powodujący podrażnienia skóry, a przy regularnej aplikacji zmieniający działanie acetylocholinesterazy – enzymu ważnego dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Naszemu zdrowiu nie służy jednak także fosforan dimetylu (DMP) czy kolejna dawka parabenów. Jeśli więc chcesz chronić swoją rodzinę przed przykrymi ukąszeniami komarów, a jednocześnie nie narażać dzieci ani męża na poważniejsze dolegliwości, przygotuj naturalny preparat na komary!

 

Jak zrobić domowy środek przeciw komarom?

www.pixabay.com

Składniki:

  • pół szklanki żelu aloesowego (jeśli zależy ci na tym, by gotowy płyn był mocno wodnisty i nadawał się do spryskiwania ciała z użyciem atomizera, zastąp żel alkoholem cetylostearylowym),
  • 50 kropli olejku eterycznego cytronelowego lub z geranium. Dobre efekty przyniesie też zmieszanie obu olejków po 25 kropli z każdego.

Przygotowanie:

Dokładnie wymieszaj wybrane składniki i umieść płyn w szczelnym pojemniku (wersję z alkoholem najlepiej przelać do buteleczki z atomizerem, a wersję z żelem do słoiczka z nakrętką. Odstaw na dwa tygodnie w chłodne, ciemne miejsce, aby płyn przeszedł w całości zapachem olejków. Po upływie tego czasu, środek będzie gotowy do użytku.

Stosowanie:

Pryskać lub wsmarowywać płyn w skórę rąk, nóg i aplikować na wysokości czoła. Unikać kontaktu z oczami, ustami i śluzówką. Przez wzgląd na fakt, iż środek ten zawiera wyłącznie naturalne składniki, powinno się powtarzać aplikację co 2-3 godziny.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (129 głosów, średnia: 4,69 z 5)
loading... zapisuję głos...