Jak zrobić domowy proszek do prania? To łatwe i tanie
Przepis na domowy proszek do prania sprawdzi się w przypadku prania ręcznego i w pralce. Zanim zaczniesz stosować proszek zrobiony w domu, wyczyść dokładnie pralkę ze sklepowych detergentów. Pralkę można wyczyścić wlewając ok 0,5 l octu do przegródki na proszek, a następnie włącz „pustą” pralkę wybierając program z opcją jak najwyższej temperatury. Po pełnym cyklu wszystkie osady i kamień zostaną usunięte.
Proszek z tego przepisu można używać do prania ubrań wykonanych z bawełny lub tkanin syntetycznych, kolorowych lub białych. Rzeczy z innych tkanin pierz w środkach do tego przeznaczonych. W przypadku tłustych plam na ubraniach, przed praniem domowym proszkiem wywab je dedykowanym preparatem lub użyj domowych sposobów.
Składniki na domowy proszek do prania
- pół szklanki sody kalcynowanej
- pół szklanki boraksu
- mydło (przepis na domowe mydło poniżej)
- olejek zapachowy – kilka kropel
- większy słoik
- tarka kuchenna
Sodę kalcynowaną oraz boraks kupisz w ekologicznych sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Za kilogram zapłacisz ok. 10 zł. W kwestii mydła, również możesz kupić gotowe. Wersję ekologiczną dostaniesz praktycznie w każdym markecie czy drogerii. Tutaj koszt zależny jest od dokładnego składu, firmy i konsystencji (od 4 zł nawet do 40 zł). Ale również mydło możesz zrobić sama. Powinnaś jednak wiedzieć, że choć nie jest to trudne, zajmuje bardzo dużo czasu.
Jak zrobić domowy proszek do prania – krok po kroku
Zetrzyj mydło na tarce z małymi oczkami. Potrzebna nam będzie dokładnie szklanka mydlanych wiórków. Przesypujemy je do większego słoika, dodajemy pozostałe składniki czyli boroks i sodę kalcynowaną. Następnie zamykamy wieko i porządnie potrząsamy, aby wszystko się dokładnie wymieszało. Gotowe! Na zrobienie średniego prania wystarczy ok. 40-50 gram.
Przeczytaj także:
Jak zrobić samodzielnie mydło – jeden ze składników domowego proszku do prania
UWAGA! Mydło wg tego przepisu będzie można użyć dopiero po 4 tygodniach od przygotowania, bowiem tylko wówczas przestanie być żrące!
Składniki:
- 184 g wody destylowanej lub demineralizowanej
- 200 g oleju palmowego
- 100 g oleju rzepakowego
- 100 g oleju słonecznikowego
- 100 g oliwy
- 69 g sody kaustycznej
- 50 g oleju rycynowego
- drewniana łyżka
- fartuch, rękawice i okulary ochronne
- ręcznik papierowy
- folia aluminiowa
- foremki na mydło
- blender
Przygotowanie:
- Wodę destylowaną przelej do dużego słoika, olej palmowy podgrzej na palniku, a pozostałe składniki, odmierzone zgodnie z powyższą rozpiską umieść osobno w szklankach
- Do znajdującego się w garnku ciepłego oleju dodawaj kolejno: olej rzepakowy, słonecznikowy, rycynowy i oliwę. Cały czas mieszaj i staraj się utrzymać temperaturę oscylującą w granicach 50 stopni Celsjusza
- Załóż fartuch, rękawice i okulary ochronne, bo teraz przyszedł czas na wykonanie żrącej mieszanki. Następnie do wody destylowanej powoli wsypuj sodę ciągle mieszając do uzyskania jednolitego roztworu
- Mieszankę dolej do gorących olejów – temperatura całości to nadal ok. 50 stopni Celsjusza
- Całość blenduj, aż nie uzyska konsystencji błota. To powinno się wydarzyć po około 20-30 minutach blendowania
- „Błoto” przelej do foremek kształtem przypominającym mydło, szczelnie okryj (folia plus ręcznik) i odstaw na dobę
- Następnie wyjmij zastygłą masę z foremek, owiń ręcznikiem papierowym i odstaw na 4 tygodnie w ciepłym miejscu. Po tym czasie możesz używać mydła
Ile kosztuje domowy proszek do prania?
Składniki, które wystarczą na kilka domowych produkcji proszku według tego przepisu nie kosztują więcej niż 30 złotych. Jedno pranie kosztuje ok. 30 gr.
Jaki jest zapach ubrań po upraniu w domowym proszku?
Po upraniu ubrań w domowym proszku, ubrania nie posiadają zapachu. Zapach odzieży po upraniu jest świeży. Zamiast drogeryjnego płynu do płukania można dodać na końcu prania 2 łużeczki octu zmieszane z wybranym olejkiem eterycznym.