Domowy ogródek ziołowy bez ziemi i doniczek. Poznaj zioła, które można hodować w wodzie!
Domowy ogródek ziołowy na parapecie lub w formie ogrodu na ścianie, od kilku sezonów jest silnym trendem w dekoratorstwie wnętrz. Nic dziwnego, wiele z nas dąży do bardziej ekologicznego i zdrowego stylu życia. Coraz chętniej eksperymentujemy też w kuchni, korzystając z internetowych przepisów i porad na temat gotowania. Świeże zioła wrzucane do talerza, mielone na pasty czy dodawane do koktajli tuż po zerwaniu są zaś nie tylko aromatyczne i częstokroć wystarczają do wykreowania dominującego smaku całej potrawy, ale też służą naszemu zdrowiu. Jeśli i Wy myślicie o stworzeniu własnego miniaturowego ogródka, ale na Waszym parapecie jest niewiele miejsca i nie macie ochoty na całą tę zabawę z doniczkami i ziemią, wyhodujcie zioła w maleńkich słoiczkach lub butelkach z wodą! Podpowiadamy, które z nich można uprawiać w takiej formie!
Domowy ogródek ziołowy bez ziemi i doniczek. Poznaj zioła, które można hodować w wodzie!
Domowy ogródek ziołowy to marzenie wielu pań domu. Często wydaje się ono jednak trudne do zrealizowania. Gotowe do spożycia zioła kupowane w marketach w pojedynczych doniczkach szybko więdną, a po ścięciu rzadko odrastają. Wysianie własnych ziół i doczekanie się równie bujnych plonów wydaje się natomiast wymagającym zadaniem. Trzeba znaleźć miejsce na którymś z parapetów (najlepiej kuchennych), wybrać doniczki i wypełnić je ziemią, a później regularnie wszystkiego doglądać.
Na szczęście istnieje prostszy sposób, który sprawdzi się nawet w spartańskich warunkach, przy niewielkiej dozie czasu i wysiłku. Chodzi o wodny ogródek z ziołami wyhodowanymi ze szczepek. Wystarczy, że przygarniecie kilka gałązek świeżych roślin, zerwanych w ogrodzie, otrzymanych od znajomych czy w miejskiej „bibliotece roślin”. Popytajcie przyjaciół i sąsiadów, a na pewno uda Wam się uzbierać cały bukiet ziołowych szczepek.
Gdy już je zdobędziecie, po prostu powkładajcie je do niewielkich, szklanych pojemników z wodą. To mogą być małe słoiczki po dżemie czy butelki po soczkach dla dzieci. Ważne, by stały w dobrze oświetlonym miejscu, a woda w nich była często wymieniana – nawet codziennie. Zobaczycie, że szybko wypuszczą korzenie i będą się rozrastać!
Które zioła sprawdzą się w wodnym ogródku?
Nie wszystkie zioła są w stanie wypuścić korzenie i rozrastać się w wodnym podłożu. Udało nam się jednak znaleźć złotą ósemkę, która bez problemu poradzi sobie w takich warunkach. Oto one!
Bazylia
Doskonała do pesto, zup, sosów i jako dodatek do pomidorów na kanapki, bazylia to prawdziwa królowa kuchni śródziemnomorskiej. .Jeśli więc chętnie przygotowujesz makarony, grzanki z pastami czy pizzę, koniecznie pomyśl o jej hodowaniu. Pamiętaj jednak, że lubi dużo pić i absorbować maksymalnie dużo światła. Pozwól jej na to, ustawiając w dobrze osłonecznionym miejscu i często zmieniając wodę.
Oregano
Oregano, nazywane też dzikim majerankiem, to zdecydowanie jedno z najbardziej aromatycznych ziół. Uświetni domową lasagne, spaghetti, a nawet zwykłe zapiekanki. Dodatkowo zwalczy wolne rodniki, poprawi cerę i odpędzi pasożyty. W dodatku pięknie się rozrasta i nie jest zbyt wymagające. Koniecznie dołącz je więc do swojej wodnej kolekcji!
Tymianek
Tymianek to doskonały dodatek do mięsnych marynat, ryb, ziemniaków, bigosu i potraw z roślin strączkowych. Nie jest szczególnie wymagający w uprawie, za to ma zbawienny wpływ na działanie układu pokarmowego i moczowego. Pomaga na infekcje gardła, migdałków i całej jamy ustnej, a jego zapach potrafi naprawdę odurzać. Dołącz go koniecznie do domowego ogródka!
Rozmaryn
Pełen witamin i minerałów rozmaryn ma szerokie działanie prozdrowotne. Wspiera pamięć i koncentrację, znacząco łagodzi stres, hamuje wypadanie włosów i niweluje ból mięśni. Przy okazji jest świetnym dodatkiem do mięs, ale też lemoniad i drinków. Postawcie go w buteleczce na parapecie, a wzbogaci Wasz domowy zielnik i stanie się inspiracją do gotowania nowych potraw!
Mięta
Doskonałe remedium na problemy żołądkowe i naturalne orzeźwienie, po które chętnie sięgamy w męczące czy upalne dni! Świetnie rozrastająca się i nazywana z tego powodu żartobliwie „chwastem”, mięta będzie wdzięczną ozdobą Waszej zielarskiej kolekcji. Nie zapominajcie tylko, że bardzo lubi pić. Nie musi za to stać bezpośrednio na słońcu, wystarczy jej półcieniste stanowisko.
Szczypiorek
Cieniutkie łodyżki szczypiorku rosnące w przezroczystej butelce to widok tak atrakcyjny i przyjemny dla oka, że może z powodzeniem stanowić tło zdjęć na Instagram. Uniwersalizm tego ziela i fakt, że lubią je wszyscy sprawiają, że nasz domowy ogródek ziołowy nie może się bez niego obyć! Uprawiaj szczypiorek i tnij go nożyczkami na kanapki, do twarożku, jajek czy do posypania makaronu. Pamiętaj tylko o częstym zmienianiu wody – nieświeża woda w słoiczku ze szczypiorkiem potrafi wydzielać naprawdę nieprzyjemny zapach!
Melisa
Doskonała na wieczorną herbatę, na uspokojenie i problemy z bezsennością, melisa również poradzi sobie na kuchennym parapecie. Mniej aromatyczna od pozostałych ziół, przyda się, gdy przyjdzie Ci ozdobić ciasto, tort lub dowolny deser. Puchate listki o pięknym użyłkowaniu będą prawdziwą dekoracją, a sama melisa nie raz zostanie pomylona przez Twoich gości z ozdobnym kwiatem.
Szałwia
Bakteriobójcza i wspierająca trawienie, a w razie potrzeby służąca do przyrządzania domowych naparów na gardło, afty czy pleśniawki szałwia, to ostatnie z ośmiu wybranych przez nas ziół, które można uprawiać w wodzie. Zdobądźcie gałązkę, a zobaczycie, że prędko wypełni się ona nowymi listkami. Chociaż nie każdy sięga po nią w kuchni, szałwia sprawdzi się w kompozycji z różnymi produktami, szczególnie z tłustymi mięsami, pomidorami i ziemniakami. Spróbujcie koniecznie!
Co sądzicie o tym pomyśle? Stworzycie własne ziołowe ogródki z wody i szkła? Dajcie nam znać!