Domowe sposoby pielęgnacji mebli – 12 trików, które utrzymają Twoje sprzęty w czystości

Coraz więcej pań odchodzi od stosowania typowych środków czystości dostępnych w sklepach. Zwolenniczki ekologii często same wytwarzają specyfiki ze składników znajdujących się w każdym domu. Zauważalne jest też zainteresowanie metodami naszych mam i babć dotyczącymi prowadzenia gospodarstwa domowego. Babcine sposoby na różnego rodzaju problemy naszego codziennego życia zdecydowanie wracają do łask.

Okazuje się, że domowe sposoby na przypalony piekarnik czy na drobne dolegliwości zdrowotne są ciągle w cenie. Kiedyś przekazywane z ust do ust, z pokolenia na pokolenie – dzisiaj wyszukiwane za pomocą wyszukiwarki internetowej czy za pośrednictwem specjalnych poradników. Trudno powiedzieć czy owe zainteresowanie wiąże się ze szkodliwością wielu środków i niezbyt ekologicznym składem niektórych kosmetyków, czy jest to moda która prędzej czy później minie, zastąpiona jakimś nowym trendem. Jak przekonuje wiele kobiet, stosujących się do babcinych rad – to proste, a przede wszystkim skuteczne metody. Przychylamy się do tej opinii i sięgamy po domowe sposoby pielęgnacji mebli – sprawdź koniecznie czy faktycznie niezawodne!

Domowe sposoby pielęgnacji mebli

Źródło: www.pixabay.com

Domowe sposoby pielęgnacji mebli – 12 trików, które utrzymają Twoje sprzęty w czystości

Nie wiesz w jaki sposób czyścić meble z mahoniu? Chciałabyś wiedzieć co zrobić z rysami na Twoim stole bądź klejem na biurku dziecka? A może masz problem z pielęgnacją skórzanej kanapy? Musisz wiedzieć, że nie musisz wzywać fachowca czy kupować drogich środków chemicznych do zadań specjalnych! Podpowiemy Ci, jak domowymi sposobami poradzić sobie z tymi wszystkimi wyzwaniami!

 

 

12 trików, które utrzymają Twoje sprzęty w czystości:

 

Środki do konserwacji mebli

 

Unikaj chemicznych środków do konserwacji mebli ze względu na mizerne efekty i niekorzystne oddziaływanie na strukturę drewna. Sporządź swoją własną politurę:

Składniki:

1/3 terpentyny

pokost lniany – 1/3

1/3 octu

Przed użyciem wstrząśnij butelką i wypoleruj powierzchnię mebli miękką szmatką.

 

Do mahoniowych mebli – piwo

 

Zamiast piwo wypić zastosuj je jako środek do pielęgnacji mebli dębowych i mahoniowych. Dzięki niemu sprzęty zyskają piękny połysk.

 

domowe sposoby pielęgnacji mebli

Źródło: giphy.com

 

Co z rysami na meblach?

 

Niewielkie rysy na meblach możesz posmarować wazeliną. Pozostaw smarowidło na 24 godziny, a następnie wypoleruj.

 

Klej na drewnie

 

Jeśli klej rozlał się na drewnianej powierzchni, usuń go jak najszybciej zanim zaschnie. Plamę próbuj zetrzeć kremem kosmetycznym, masłem albo olejem jadalnym.

 

 

Jasne plamy na meblach

 

Skutecznym  środkiem do usuwania jasnych plam z wody na meblach jest zmoczony w oleju roślinnym i zanurzony w popiele z papierosa korek. Należy trzeć nim plamę, a następnie wywoskować powierzchnię.

 

Do mebli skórzanych

 

Meble kryte ciemną skórą należy raz lub dwa razy w roku konserwować olejem rycynowym. do jasnej skóry można używać wazeliny kosmetycznej lub bezbarwnej pasty do butów.

 

 

Pielęgnacja skóry

 

Żeby skóra na meblach była miękka i gładka wystarczy, że zadbasz o odpowiednią wilgotność pomieszczeń, w których stoją skórzane meble.

 

Konserwacja wiklinowych mebli

 

Do konserwacji mebli wiklinowych doskonale nadaje się ciepła woda z solą. Po wyszorowaniu meble muszą dobrze wyschnąć, a najlepiej wystawić je na świeże powietrze i działanie słońca, później nasmarować olejkiem cytrynowym. Lakierowane meble wiklinowe powinno się tylko przecierać na mokro.

 

Wgniecenia na kanapie

 

Pozagniatane miejsca na obiciu kanapy należy zwilżyć ciepłą wodą, a potem wyszczotkować czystą, suchą szczoteczką.

 

Czyszczenie tapicerki

 

Wyścielane meble odkurzaj zawsze pod włos i używaj do tego celu zwykłej ssawki odkurzacza, a nie szczotki, która może powyciągać włókna z tkaniny.

 

Usuwanie plam z wosku

 

Plamy z wosku na fornirze możesz usunąć poprzez posypanie zaplamionego miejsca grubo talkiem, następnie przykryj kilkoma papierowymi serwetkami i przeprasuj ciepłym żelazkiem. Wosk wsiąknie w papier.

 

 

Trudno dostępne miejsca

 

Waciki do uszu doskonale nadają się do czyszczenia trudno dostępnych kącików, rowków i szczelin w meblach.

 

Czy znasz te metody? Czy którąkolwiek stosujesz we własnym domu?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (141 głosów, średnia: 4,39 z 5)
loading... zapisuję głos...