Domowe sposoby na zgagę

Zgaga to charakterystyczne, nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku, nadbrzuszu, za mostkiem, a w skrajnej postaci nawet w gardle, kącie żuchwy i bocznej części klatki piersiowej. Często towarzyszy ona chorobie refluksowej, rzadziej przepuklinie rozworu przełykowego przepony. Niekiedy pojawia się ona po prostu w następstwie niezdrowego trybu życia. Jeśli i Tobie zdarza się z nią zmagać, sprawdź, co sprzyja jej występowaniu i poznaj domowe sposoby na zgagę!

Zgaga będąca jednym z objawów choroby wymaga specjalistycznego leczenia, które powinniśmy zacząć od wizyty u gastrologa. Występująca sporadycznie, np. wskutek spożywania obfitych posiłków na krótko przed snem albo jako efekt zjedzenia produktów sprzyjających jej powstaniu (ich listę znajdziecie tutaj), może być jednak zwalczana za pomocą prostych, tradycyjnych metod. Przedstawiamy najlepsze domowe sposoby na zgagę!

domowe sposoby na zgagę

źródło: www.pixabay.com

Domowe sposoby na zgagę

 

Profilaktyka zgagi

Walcząc z często występującą zgagą, która jednak nie ma podłoża chorobowego, powinniśmy przede wszystkim zmodyfikować swoje nawyki żywieniowe. Najlepsze efekty przyniesie regularne rozplanowywanie posiłków na każdy  kolejny dzień i jedzenie mniejszych niż dotąd porcji, lecz ze zwiększoną częstotliwością. Ostatni posiłek powinien być przy tym spożywany na minimum dwie godziny przed snem, zaś obfite, np. dwudaniowe obiady czy kolacje dobrze zwieńczyć spokojnym spacerem. Należy także zrezygnować z obcisłych ubrań (zwłaszcza w talii) oraz unikać leżenia i schylania się nawet do 3 godzin po posiłku, gdyż takie pozycje nasilają zgagę. Osobom cierpiącym na tę dolegliwość nie zaleca się ponadto jedzenia tłustych i mocno przyprawionych potraw, gdyż intensyfikuje to wydzielanie cholecystokininy, która obniża ciśnienie dolnego zwieracza przełyku. Warto też zrezygnować z używek, takich jak kawa, mocna herbata i alkohol (albo przynajmniej ograniczyć ich spożywanie), odstawić napoje gazowane i słodycze. 

 

Domowe sposoby na zgagę

 

Napar z imbiru i rumianku

źródło: www.pixabay.com

To naturalny przepis z apteczek naszych babć, który najlepiej przygotowywać z dodatkiem świeżego imbiru (rumianek może być zasuszony). Zalewamy torebkę lub łyżkę rumianku wrzątkiem i wrzucamy do środka łyżeczkę imbiru startego na małych oczkach. Całość mieszamy i zaparzamy pod przykryciem około 10 minut. Nie tylko złagodzi on podrażnienia wywołane cofającą się treścią żołądkową, ale także zadziała przeciwzapalnie.

 

Żel z siemienia lnianego

źródło: www.pixabay.com

Łyżeczkę nasion siemienia zalewamy połową szklanki wrzątku i odstawiamy do ostygnięcia. Uzyskany żel, przypominający kisiel, odlewamy, oddzielając go od nasion i dodajemy do niego – w zależności od własnych preferencji – 1/3 szklanki wody, mleka lub jogurtu naturalnego. Całość mieszamy i wypijamy. Spożyty żel pokryje przełyk warstwą ochronnej wyściółki, która zapobiegnie podrażnieniom śluzówki w czasie trwania zgagi.

 

Roztwór sody oczyszczonej

źródło: www.pixabay.com

Rozpuść łyżeczkę sody oczyszczonej w szklance ciepłej wody i wypij od razu, gdy poczujesz charakterystyczne pieczenie. Zobojętni to drażniące działanie cofającej się treści, przynosząc Ci ulgę.

 

Mleko migdałowe

źródło: www.pixabay.com

Wypij pół szklanki lekko podgrzanego mleka migdałowego – migdały alkalizują środowisko żołądka, dzięki czemu napój przyniesie Ci ulgę. Alternatywą będzie wypicie kilku łyków mleka i zjedzenie paru migdałów.

 

Żucie gumy

źródło: www.pixabay.com

Żucie gumy zwiększa wydzielanie się śliny, która neutralizuje kwas w żołądku. Jej półgodzinne żucie po posiłku powinno więc na dobre zlikwidować zgagę. Dla lepszego efektu lepiej sięgnijmy jednak po gumę, która nie zawiera cukru.

 

Dziurawiec

źródło: www.pixabay.com

Ten  żółty kwiat od wieków jest znany ze swoich dobroczynnych właściwości, wśród których poprawa pracy układu pokarmowego jest tylko jedną z wielu korzyści (obok efektów, takich jak kojenie nerwów, uszczelnienie naczyń włosowatych, przyspieszenie gojenia ran, łagodzenie zaparć, działanie moczopędne czy wykrztuśne). Wystarczy zalać łyżkę suszu szklanką gorącej (ale nie wrzącej) wody, zaparzać pod przykryciem przez 30 minut, a następnie odcedzić listki i wypić (najlepiej jeszcze przed posiłkiem, jednorazowo pół szklanki nawet 2-3 razy dziennie).

 

Sok z aloesu

źródło: www.pixabay.com

Kupiony lub wyciśnięty samodzielnie, ze świeżo ściętych listków, zapobiegnie zgadze, jeśli zostanie wypity na ok. 20 minut przed posiłkiem.

 

Wywar z prawoślazu lekarskiego

źródło: www.pixabay.com

Podobnie jak siemię lniane, spożyty potrafi stworzyć na śluzówce przełyku ochronną warstwę. Łyżkę korzenia prawoślazu należy w tym celu zalać przegotowaną, letnią wodą, wymieszać i odstawić na około 45 minut. Po odcedzeniu wywaru, należy go pić po 2-3 łyżki dziennie.

 

Miks soków z marchewki, buraka, ogórka i rzodkiewki

źródło: www.pixabay.com

Warzywa te charakteryzuje zasadowy odczyn, który doskonale neutralizuje drażniącą treść cofającego się pokarmu, dlatego mikstura powstała na bazie świeżo wyciśniętych z nich soków z pewnością przyniesie ulgę w zmaganiach ze zgagą.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (134 głosów, średnia: 4,69 z 5)
zapisuję głos...