Domowe sposoby na zatrucie – naturalne i proste lekarstwa, które przygotujesz w swojej kuchni

Spis treści:

Przedstawiamy domowe sposoby na zatrucie, które warto zapamiętać, by wiedzieć, po jakie produkty sięgnąć w kryzysowych sytuacjach. Dowiedz się, jakie zioła oczyszczające, warzywa i napoje okażą się pomocne i przyspieszą proces oczyszczania organizmu z toksyn, a także wesprą pracę jelit! Poznaj naturalne i proste lekarstwa, które przygotujesz w swojej kuchni i które wyjdą ci na zdrowie

domowe sposoby na zatrucie

źródło: www.pixabay.com

Zatrucie może przydarzyć się nam wszędzie. Szczególnie, gdy dużo podróżujemy lub stołujemy się na mieście i to niekoniecznie w tych najtańszych barach. Punktem zapalnym może stać się choćby niedomyta przez kucharza sałata, przerośnięte i nieopłukane kiełki czy zbyt długo przechowywany, odgrzewany w mikrofali, kotlet. Na szczęście lekarstwo znajdziesz nie tylko w apteczce, ale także w kuchennej szafce czy w pierwszym sklepie spożywczym, na jaki się natkniesz. Sprawdź, czego szukać!

Co to jest zatrucie pokarmowe?

Zatrucie pokarmowe występuje po zjedzeniu lub wypiciu pożywienia/napoju zwierającego  bakterie, toksyny lub pasożyty. Zwykle wiąże się to ze spożyciem nieświeżego jedzenia. Należy szczególną uwagę zwracać na świeżość potraw mięsnych i rybnych. Latem, szczególną uwagę należy zwracać na ciasta i desery z kremami, lody czy dania ze śmietaną lub majonezem.  Często do zatrucia pokarmowego dochodzi po spożyciu trujących grzybów.

Objawy zatrucia pokarmowego

Typowymi objawami zatrucia pokarmowego są:

  • biegunki,
  • wymioty,
  • bóle brzucha
  • wzdęcia,
  • nadmierne gazy
  • gorączka,
  • dreszcze,
  • bóle głowy
  • bóle mięśniowe,

Domowe sposoby na zatrucie – ryż na biegunkę

Domowe sposoby na zatrucie_ryż na biegunkę

www.pixabay.com

Rozgotowany biały ryż, dzięki zdolności do absorbowania i neutralizowania toksyn, jest naturalnym środkiem hamującym biegunkę. Jeśli więc nie masz pod ręką żadnego lekarstwa, po prostu zagotuj ryż w delikatnie osolonej wodzie i trzymaj go w niej dłużej niż zwykle. Lekko przestudzoną „papkę” jedz do momentu aż powstrzymasz ataki biegunki.

 

Domowe sposoby na zatrucie – marchwianka na biegunkę

Domowe sposoby na zatrucie_marchwianka na biegunkę

www.pixabay.com

Surowa marchewka nie jest wskazana przy zatruciach i problemach jelitowych. Co innego ugotowana, która spowalnia robaczkowe ruchy jelit. Zetrzyj kilogram marchwi i uduś ją na małej ilości oleju. Możesz również ugotować rozmiękczony ryż z marchwią i zjeść je razem.

 

Na odtrucie – oregano

Domowe sposoby na zatrucie_oregano na zatrucie

www.pixabay.com

Oregano to doskonała odtrutka na problemy z żołądkiem i jelitami. Łagodzi stany zapalne i działa przeciwpasożytniczo. Wystarczy, że do szklanki letniej wody dodasz dwie łyżki oregano (najlepsze będzie świeże), wymieszasz i odczekasz kilka minut, a następnie wypijesz. 

 

Lekarstwo z kefiru

Domowe sposoby na zatrucie_kefir

www.pixabay.com

Kefir to naturalne, bogate źródło kultur dobroczynnych bakterii, które osłaniają jelita i wzmacniają odporność na ataki grzybów, chemicznych substancji i niepożądanych drobnoustrojów. Imbir i cynamon wykazują zaś działanie przeciwzapalne. Dlaczego by więc nie skorzystać ze zjednoczonej mocy tych produktów? Zmieszaj kubeczek kefiru z łyżeczką cynamonu i łyżeczką imbiru. Pij 2 do 3 razy dziennie, a wesprzesz jelita przy zatruciu i uregulujesz ich pracę.

 

Domowe sposoby na zatrucie – Tradycyjne ziołowe napary na ból brzucha

napary z ziół

www.pixabay.com

Na ból brzucha, biegunkę i stany po zatruciach skuteczne będą także sposoby, które stosowały jeszcze nasze babcie. Wiosną i latem przygotuj mocno, domowy napar z zebranych w ogródku liści mięty, szałwii lub kwiatów rumianku. Parz przez kilka minut pod przykryciem. Nie dodawaj cukru ani miodu!

 

Domowe sposoby na zatrucie – Cola lub kawa w nowej roli

coca cola na zatrucie

www.pixabay.com

W wielu krajach jako lekarstwo na zatrucie proponuje się pacjentom letnią gotowaną kawę zbożową bez cukru albo wygazowaną colę. Choć metody te mogą się wydać naprawdę niekonwencjonalne, wiele osób potwierdza ich skuteczność. Przy zatruciu, któremu nie towarzyszą wymioty, wskazane jest nawet, by colą popijać zjadane paluszki. Uzupełnimy w ten sposób niedobory soli mineralnych i cukru oraz dodamy sobie energii.

 

Pamiętajcie, że od leczenia lepsza jest profilaktyka. Jeśli nie jesteście pewne, czy dany produkt nadaje się do jedzenia, powąchajcie go. Nasze nosy posiadają naturalną zdolność odrzucania wszystkiego, co zepsute. Jeśli wybierasz się do Tajlandii, Indii lub Meksyku pij wyłącznie mineralną wodę (używaj jej nawet do mycia zębów). W Egipcie, Turcji i Tunezji, zapijaj posiłki odrobiną czystego, mocnego alkoholu (najlepiej wódki). Na dwa tygodnie przed wyjazdem warto też wzmocnić florę bakteryjną jelit. Pijcie w tym celu zakwas z buraków i jedzcie naturalne jogurty.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (122 głosów, średnia: 4,66 z 5)
zapisuję głos...