Domowe sposoby na wrastający paznokieć

Wrastający paznokieć to przypadłość, która może dotknąć każdego z nas. Jest to schorzenie polegające na wrastaniu się bocznej części płytki paznokciowej w otaczający wał paznokcia. Są domowe sposoby na wrastający paznokieć, które pomogą nam usunąć problem. Najlepiej jednak, jeżeli sięgniesz po nie już na początku, gdy tylko zauważysz, że coś się dzieje. Domowe sposoby na wrastający paznokieć są skuteczne, ale najlepiej działają, gdy nie pojawiła się jeszcze infekcja. Wtedy konieczna jest wizyta u specjalisty.

Domowe sposoby na wrastający paznokieć są z powodzeniem stosowane od dziesiątek lat, dzięki medycynie ludowej. Wrastający paznokieć powoduje ogromny dyskomfort, ból zazwyczaj stopniowo się nasila, aż w końcu niektórym osobom może nawet uniemożliwić lub co najmniej utrudnić chodzenie. Dobrze jest więc działać od samego początku!

Domowe sposoby na wrastający paznokieć

Photo by Rune Enstad on Unsplash

Domowe sposoby na wrastający paznokieć – czy wszystkie się sprawdzą?

Domowe sposoby na wrastający paznokieć, o którym dziś Wam napiszemy, są sprawdzone i skuteczne. W większości przypadków będą działać. Warto jednak wspomnieć, że im wcześniej zareagujemy, tym większa będzie skuteczność. Dzięki temu zahamujemy dalszy proces wrastania paznokcia, a dyskomfort związany z tą przypadłością oraz ból zostanie wyraźnie zmniejszony. Pamiętajcie też, że zawsze jest lepiej zapobiegać niż leczyć. O przyczynach i sposobach zapobiegania wrastającego paznokcia już pisałyśmy.

Przyczyny i sposoby zapobiegania:

Gdy domowe sposoby na wrastający paznokieć zawodzą…

Zanim zaczniemy szukać gdzieś dalej, warto sprawdzić na sobie domowe sposoby na wrastający paznokieć. Jeżeli ból nie jest jeszcze tak dotkliwy, że utrudnia codzienne funkcjonowanie, to sposoby, o których za chwilę napiszemy, powinny Ci pomóc. Jeżeli żaden z nich nie okaże się jednak skuteczny, trzeba szukać pomocy u podologa, ortopedy lub chirurga. Często wrastający paznokieć współistnieje ze stanem zapalnym i infekcją bakteryjną, co już jest znacznie poważniejsze. Nieleczony może mieć poważne konsekwencje. W skrajnych przypadkach może się to skończyć nawet… amputacją części palca. Przechodzimy więc do odpowiedzi na najważniejsze pytanie: Jakie znamy domowe sposoby na wrastający paznokieć?

Skuteczne domowe sposoby na wrastający paznokieć

Domowe sposoby na wrastający paznokieć

Domowe sposoby na wrastający paznokieć polecamy tym osobom, u których nie zaobserwowano dodatkowo oznak infekcji. Oznacza to, że dolegliwość nie jest jeszcze na tyle niebezpieczna i można sobie próbować z nią radzić samodzielnie. Takie sposoby koncentrują się bardziej na zmniejszeniu dolegliwości, jest to leczenie objawowe. Pomaga w przypadkach przedinfekcyjnych. Warto szybko zareagować, gdy tylko pojawi się podejrzenie występowania problemu. Gdy zaniechamy działania i zbagatelizujemy dolegliwość, to początkowo delikatne wrastanie paznokcia może przejść w stan ostry i może wystąpić silny ból, stan zapalny, czy nawet wysięk ropny. Wtedy konieczna jest pomoc eksperta.

Kąpiel z solą – domowe sposoby na wrastający paznokieć

Kąpiele stóp to jedna z najlepszych metod pielęgnacji stóp. Okazuje się, że sprawdzają się także przy problemie wrastania paznokcia. Do miski z gorącą wodą należy wlać kilka łyżek soli, następnie dokładnie rozmieszać. Mocz stopę z wrastającym paznokciem przez ok 15-20 minut dziennie. Dzięki temu, że stopa będzie moczona w gorącej wodzie, skóra zostanie rozmiękczona, a sól zredukuje obrzęk. Taką kąpiel wykonuj raz dziennie. Ciepła woda zmiękcza też płytkę paznokcia i ułatwi jego uniesienie, a co za tym idzie – zmniejszy ból i występujący dyskomfort.

Kąpiel z płatkami mydlanymi lub szarym mydłem

Płatki mydlane to produkt służący do prania, jednak dobrze sprawdzą się w walce z wrastającym paznokciem. Alternatywnie możesz też sięgnąć po szare mydło. Ma ono właściwości antybakteryjne, co powinno pomóc w walce ze stanem zapalnym. Przygotuj kąpiel wodną do stóp z ciepłej wody i ok. 2 łyżek płatków mydlanych lub rozpuść w wodzie kawałek szarego mydła. Wymocz w niej stopy przez ok. 20 minut. Po kąpieli osusz stopy i zdezynfekuj miejsce, gdzie wrasta paznokieć. Następnie możesz wykonać kolejny krok, choć okiem specjalistów jest on dość kontrowersyjny: pod wrastający paznokieć podsuń delikatnie kawałek waty, dzięki czemu paznokieć będzie lekko uniesiony i nie będzie już wbijał się w skórę. Zmieniaj watę codzienne aż do momentu, gdy paznokieć wyrośnie poza palec na tyle, że będziesz mógł go samodzielnie obciąć.

jakie domowe sposoby na wrastający paznokieć

Okład z lodu na wrastający paznokieć

Ta metoda również należy do grupy “kontrowersyjne domowe sposoby na wrastający paznokieć”. Specjaliści raczej go odradzają, choć znamy osobiście sporo osób, które poradziły sobie właśnie w ten sposób. Wybierając domowe metody na wrastający paznokieć musimy liczyć się z tym, że jest to leczenie objawowe, więc nie pozbędziemy się przyczyn i problem wciąż może się pojawiać. Okład z lodu to tylko jeden etap tej metody, kolejną będzie samodzielne wycinanie wrastającego paznokcia. Na czym polega samodzielne odmrożenie i wycinanie? Bo musimy przyznać, że brzmi dość drastycznie.

 

Samodzielne odmrożenie i wycięcie wrastającego paznokcia

Do miejsca wrastania paznokcia przyłóż lód na ok. 3 minuty. Następnie wytnij kawałek paznokcia – wcześniej przygotuj sobie sterylne narzędzia. Możesz je wcześniej odkazić płynem do dezynfekcji, alkoholem lub wodą utlenioną. Najlepiej sprawdzą się cążki do paznokci. Wrastający paznokieć należy wycinać ostrożnie, żeby nie pogorszyć swojego stanu, ani nie doprowadzić do groźnych powikłań. Zdezynfekowane cążki podłóż pod brzeg paznokcia pod niewielkim kątem i ostrożnie wytnij wystającą część. Uważaj, żeby nie uszkodzić przy tym otaczającej go tkanki. Na koniec “zabiegu” nałóż na to miejsce gazik nasączony wodą utlenioną i zabandażuj palec.

wrastający paznokieć

Niestety, domowe sposoby na wrastający paznokieć są najskuteczniejsze we wczesnej fazie pojawienia się dolegliwości. Im wcześniej wykryjesz, że z Twoim paznokciem dzieje się coś niedobrego, tym skuteczniej możesz zadziałać samodzielnie. W przypadku, gdy pojawi się stan zapalny lub ból jest tak ogromny, że uniemożliwia normalne chodzenie i funkcjonowanie, trzeba wybrać się do podologa, ortopedy lub chirurga. Jeśli wokół wrastającego paznokcia pojawiło się zaczerwienienie, a zwykły dyskomfort przeobraził się w ból, to nie zwlekaj, lepiej skorzystaj z pomocy specjalisty!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (32 głosów, średnia: 4,84 z 5)
zapisuję głos...