Domowe sposoby na wilgoć. Pozbądź się jej raz na zawsze!

Na zewnątrz kapie, kropie i siąpi, a w domu słychać tylko bębnienie deszczu o szybę. Nad ranem z niezadowoleniem rejestrujesz na oknach skroploną parę, a wchodząc do łazienki czujesz „piwniczny” zapach. Na umywalce i spłuczce osadza się woda, a Ty masz wrażenie, że za chwilę można będzie wycisnąć Twoje mieszkanie jak wielką gąbkę. Znasz to? Przeczytaj, jak radzić sobie z uciążliwą wilgocią w domu!

Domowe sposoby na wilgoć to przede wszystkim wietrzenie mieszkania, wystawianie zawilgoconych ścian na działanie promieni słonecznych czy udrożnienie kratek wentylacyjnych. Czy jednak wiecie, że istnieją także mniej oczywiste tricki, do jakich możecie się uciec, by stworzyć zdrowy dom, bez pleśni i grzybów na ścianach? Przedstawiamy kilka z tych najbardziej skutecznych!

domowe sposoby na wilgoć

źródło: www.pixabay.com

Domowe sposoby na wilgoć. Pozbądź się jej raz na zawsze!

 

Przeciw zbrylaniu się soli

www.pixabay.com

Wykorzystaj… wykałaczki! Wystarczy, że włożysz kilka z nich do środka solniczki, a sól przestanie zbijać się w grudki. Pamiętaj tylko, by raz na tydzień wymienić patyczki oraz… by nie wsypać ich przez przypadek do talerza!

 

By przedłużyć świeżość warzyw i owoców w lodówce

Do szuflady lodówki, gdzie przechowujesz warzywa i owoce wkładaj zawsze czystą, suchą gąbeczkę. Pochłonie ona nadmiar wydzielanej przez nie wilgoci, a tym samym pozwoli im dłużej zachować soczystość, chrupkość i sprężystość.

www.pixabay.com

Dla ochrony biżuterii

Do puzderka, w którym przechowujesz (szczególnie srebrną, podatną na śniedzenie) biżuterię włóż kawałek zwykłej, szkolnej kredy. Będziesz zaskoczona jak skutecznie usunie ona wilgoć, zapobiegając matowieniu. Wreszcie będziesz mogła założyć ulubiony łańcuszek bez konieczności przecierania go przedtem specjalną chusteczką!

www.pixabay.com

Skroplona para na szybach? Pomogą doniczkowe kwiaty!

Warto zastanowić się nad większą ilością roślin w naszym mieszkaniu. One również pomagają w walce z wilgocią.

Skrzydłokwiat

Ta roślina uwielbia wilgoć i to zarówno w glebie, jak i w powietrzu. Para wodna umożliwia jej przeprowadzanie wewnętrznych procesów fizjologicznych, dlatego ustawiona na parapecie będzie pochłaniać jej nadmiar.

www.pixabay.com

Chamedora wytworna

Chamedora jest karłowatą odmianą palmy, która kocha wilgoć bardziej niż promienie słońca. Można ustawić ją nawet w ciemnym kącie pokoju, a i tak pomoże nam w walce z parą wodną.

Paproć

Paprocie posiadają zdolność regulacji odpowiedniego poziomu wilgoci w pomieszczeniu. Z łatwością absorbują jej nadmiar, poprawiając jednocześnie jakość powietrza.

Bluszcz

Wchłania wilgoć, a w dodatku świetnie rozrasta się posadzony w wiszącej doniczce. Zawieś go w najwyższym punkcie pomieszczenia, a wyeliminujesz ryzyko osadzenia się pleśni na ścianie.

www.pixabay.com

Przygotuj naturalne pochłaniacze

W tym celu użyj produktów, które znajdziesz w swojej kuchennej szafce! Najlepiej sprawdzi się soda oraz sól. Sodę, która słynie z antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych właściwości, wystarczy wsypać do miseczek i ustawić w wilgotnych pomieszczeniach. Z soli można wykonać niewielkie paczuszki, wysypując ją na gazę i owijając. Gdy się rozpuści, „torebki” należy wymienić na nowe.

www.pixabay.com

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (184 głosów, średnia: 4,37 z 5)
zapisuję głos...