Domowe sposoby na poparzenia słoneczne. Czy znasz je wszystkie?

Znów przesadziłaś z opalaniem choć podczas słonecznych kąpieli wciąż wydawało Ci się, że skóra wcale nie jest mocno zaczerwieniona? To częsty problem, zwłaszcza na początku lata kiedy wiele z nas dosłownie „rzuca się” na każdy promyk słońca. Niestety nie zawsze odpowiedzialnie. Ale głowa do góry! Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, aby przywrócić jej właściwy koloryt i niwelować skutki nadmiernego opalania. Spalona słońcem skóra potrzebuje większej regeneracji, a przydadzą się w tym domowe środki, które masz… w swojej kuchni. Poznaj skuteczne i tanie sposoby na poparzenia słoneczne!

Spis treści:

domowe sposoby na poparzenia słoneczne

Domowe sposoby na poparzenia słoneczne przynoszą ulgę skórze/ Fot. Freepik

Jakie są objawy poparzenia słonecznego?

Choć w ciągu dnia nic nie wskazuje na to, że na skórze doszło do poparzenia słonecznego to już kilka godzin po ekspozycji na słońce, zwykle w godzinach wieczornych z przerażeniem odkrywamy prawdę. Skóra jest zaczerwieniona i towarzyszy jej uczucie nieprzyjemnego pieczenia i swędzenia. Co więcej, mogą pojawić się na niej także pęcherze i wysypka. W gorszym scenariuszu na wskutek przegrzania skóry może też pojawić się gorączka, dreszcze, zawroty głowy i ogólne uczucie osłabienia. Jeśli objawy są niepokojące i się nasilają – należy zgłosić się lekarza. Natomiast gdy problem tyczy się wyłącznie zaczerwienionej skóry – warto wypróbować domowe sposoby na poparzenia słoneczne.

Jakie sposoby na podrażnioną słońcem skórę się sprawdzą? Zobacz w tym artykule:

Co na poparzenia słoneczne?

Na rynku istnieje wiele produktów na poparzenia słoneczne, więc zdecydowanie jest w czym wybierać. Można postawić na pianki, żele czy nawet maści lub specjalne plastry kojące. Zwykle w ich składzie znajdziemy alantoinę, D-panthenol czy witaminę E, które działają na skórę odżywczo, nawilżająco i kojąco. Wiele tego rodzaju produktów ma także działanie przeciwzapalne.

zaczerwieniona skóra

Zaczerwieniona skóra potrzebuje ochłody i regeneracji/Fot. Freepik

Niektóre leki reagują ze światłem słonecznym, więc lepiej „dmuchać na zimne”. Sprawdź które z nich zwiększają ryzyko niepożądanych reakcji skórnych:

Sposoby na poparzenia słoneczne – jakie produkty wykorzystać?

Poparzona słońcem skóra wymaga natychmiastowego schłodzenia. Pamiętaj jednak, że nie chodzi tu o bardzo zimny prysznic, który zamiast ulgi mógłby doprowadzić do szoku termicznego. Wskazane jest rozpoczęcie opłukania ciała letnią wodą, którą stopniowo można wyregulować tak, aby była co raz to chłodniejsza. Po tym etapie można przystąpić do leczenia skutków nadmiernej ekspozycji skóry na działanie słońca. Wiele produktów, które znaleźć można w lodówce świetnie nadają się jako pierwsza pomoc przy poparzeniach słonecznych. Jakie?

Kefir i maślanka

Możesz je nanieść na gazę, a następnie położyć na poparzone słońcem fragmenty skóry. Ulga będzie natychmiastowa zwłaszcza jeśli produkt wcześniej schłodzisz w lodówce.

Białko jaja

Zawarte w nich składniki działają kojąco i przyspieszają proces gojenia. Nałóż białko na gazę i przyłóż na kilka minut  na zaczerwienione miejsca, a następnie zmyj chłodną wodą.

Okłady z naparu z nagietka

Zaparz saszetkę nagietka w gorącej wodzie, a po jej ostudzeniu zamocz gazę w płynie i przykładaj na podrażnione słońcem miejsca. Taki okład ma działanie antybakteryjnie i osłaniające, więc przyspiesza regenerację naskórka.

Miód

Ma działanie przeciwzapalne, więc sprawia, że naskórek regeneruje się szybciej. Kup ten, który jest w w ciekłej postaci. Łatwiej będzie Ci nanieść go na zaczerwienioną skórę.

smarowanie skóry olejkiem

Zabezpieczenie skóry przed promieniowaniem słońca kosmetykami z filtrem to podstawa/Fot. nikitabuida, Freepik

Jeśli jesteś fanką eko produktów z pewnością zainteresuje Cię temat jak zrobić naturalne filtry przeciwsłoneczne:

Jak uniknąć poparzeń słonecznych?

Aby uniknąć poparzeń słonecznym należy trzymać się kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. W końcu lepiej zapobiegać niż leczyć. Co robić zatem robić, aby spędzić lato bez ryzyka zaczerwienionej skóry, która jest wrażliwa na dotyk i uporczywie swędzi? Oto podpowiedzi:

  1. Unikaj słońca w godzinach 10-15. W tym czasie promieniowanie jest najsilniejsze przez co łatwiej może dojść do poparzenia skóry.
  2. Stosuj kremy z filtrem – im bledsza jest Twoja skóra tym jego numer powinien być wyższy. Pamiętaj, kosmetyk zawsze dobieraj do swojej karnacji.
  3. Pij dużo wody. Dobrze nawodniony naskórek to mniejsza szansa na bolesne podrażnienia.
  4. Aplikację kremu z filtrem zacznij na ok. 15 minut przed wyjściem z domu. Jeśli na zewnątrz będzie przez kilka godzin ponawiaj nakładanie kosmetyku co 2-3 godziny.
  5. Nie zapominaj o pielęgnacji opalonej skóry dedykowanymi kosmetykami. Przydadzą się mleczka po opalaniu czy specjalne olejki, które nie przyniosą skórze przyjemną ochłodę i regenerację.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (4 głosów, średnia: 3,75 z 5)
zapisuję głos...