Jak odstraszyć owady – domowe sposoby na komary, pszczoły i inne żyjątka

Spis treści:

Lato to czas wzmożonej aktywności pszczół, os, komarów, kleszczy i pająków. Zastanawiasz się, co odstrasza komary, pszczoły i inne owady? Jak odgonić od siebie i uniknąć pogryzień? Jak pozbyć się nieproszonych gości z domu? Podpowiadamy i przedstawiamy sprawdzone domowe metody naszych babć. Poznaj domowe sposoby na odstraszenie komarów, os i innych owadów oraz  żyjątek!

domowe sposoby na odstraszenie owadów

pixabay.com

Domowe sposoby na owady

Do najskuteczniejszych i  bezpiecznych metod walki z komarami, kleszczami, pszczołami  należy stosowanie olejków eterycznych oraz preparatów powstałych na ich bazie. Można na przykład przygotować specjalną oliwkę do smarowania skóry chroniącą przed ukąszeniami owadów, przygotować aromatyczne świece lub otoczyć się specjalnymi roślinami. Szczegóły obrony przed różnymi rodzajów owadów znajdziecie poniżej.

Co odstrasza komary ?

domowe sposoby na odstraszenie owadów

pixabay.com

Komary nie lubią zapachu olejków eterycznych, np. waniliowego, cedrowego, mięty pieprzowej, cynamonowego, migdałowego, cytrynowego, eukaliptusowego i sosnowego. Odstraszy je także aromat bazylii, mięty, lawendy czy kocimiętki. Przeszkadzają im również pelargonie, bodziszki, komarzyca, macierzanka, orzech włoski oraz pomidory.

Owady odgoni od domu zapach cebuli i octu. Umieść przy oknie pokrojoną cebulę lub miskę z octem, a komary nie będą wlatywać do środka.

Jeśli robisz grilla lub ognisko, wsyp do ognia kilka gałązek rozmarynu. Dzięki temu odstraszysz owady, a Twoje potrawy nabiorą ciekawego smaku i aromatu.

Komary możesz także odgonić sprayem z domowych składników: rozmaryn, mięta, kocimiętka, ocet. Pomocny jest także sok z cytryny, którym wystarczy się posmarować. Możesz również wykorzystać skórkę z cytryny. Wystarczy, że ją zetrzesz i umieścisz wokół knota świecy. Ciepło spowoduje wydzielanie się olejków, które odstraszą owady.

Rośliny odstraszające komary, muchy i inne owady. 7 najbardziej skutecznych

Rośliny odstraszające komary, muchy i inne owady. 7 najbardziej skutecznych

Uwielbiany przez nas sezon wiosenno-letni ma jeden poważny minus: wszechobecne owady! Zaczynają już uprzykrzać życie szczególnie osobom mieszkającym na wsi lub na przedmieściach. Mimo że są uciążliwe, owady spełniają jednak wiele ważnych funkcji w ekosystemie. Dlatego zamiast inwestować w wymyślne elektryczne pułapki lub gonić je z packą czy gazetą, warto zainwestować w rośliny odstraszające komary, muchy i inne owady.

Jak odstraszyć pszczoły i osy

domowe sposoby na odstraszenie owadów

pixabay.com

Już wiesz, co odstrasza komary. A jak jest z osami i pszczołami? Osy i pszczoły nie lubią aromatu kawy! Przeszkadza im także zapachu miedzi oraz mosiądzu. Noś przy sobie kilka ziarenek kawy. Możesz też potrzeć kilka groszy w dłoniach, a następnie umieść je obok siebie.

Owady odstraszają zapachy niektórych roślin. Osy oraz pszczoły nie lubią aromatu bazylii, pomidora, majeranku, mięty i tymianku. Warto mieć doniczki z tymi roślinami na domowych parapetach. Zapach czosnku, cytryny czy goździków również utrzyma owady z daleka. Osy nie lubią też intensywnej woni eukaliptusa.

Staraj się wybierać stroje w stonowanych kolorach. Unikaj krzykliwych, jasnych barw (np. koloru żółtego), które przyciągają pszczoły i osy. Zrezygnuj także z intensywnych perfum.

Jeśli szykujesz przyjęcie w ogrodzie, zaopatrz się w specjalne okrycia z cienkiej siateczki, które uniemożliwią owadom przedostanie się bezpośrednio do jedzenia.

Jak odstraszyć kleszcze

domowe sposoby na odstraszenie owadów

pixabay.com

Kleszcze mają wrażliwy węch i nie tolerują silnych zapachów olejków eterycznych i niektórych ziół. Przed wyjściem do lasu możesz posmarować się mieszanką oleju bazowego (roślinnego) oraz aromatycznego, np. goździkowego, migdałowego, paczulowego, cytrynowego. Pamiętaj, że substancje należy zmieszać w odpowiednich proporcjach! 5 kropli olejku eterycznego warto rozcieńczyć w ok. 50 mililitrach oleju. Świetnym sposobem jest także spryskanie się roztworem wody i olejku z drzewa herbacianego.

Inną metodą na odstraszenie kleszczy jest przygotowanie naturalnego sprayu na bazie ziół. Rośliny parzymy w wodzie, następnie przelewamy do pojemniczka z aplikatorem i przed wyjściem z domu psikamy miksturą siebie oraz pupili. Zioła, które mogą odstraszyć kleszcze to m.in. rozmaryn, szałwia, eukaliptus i lawenda.

Pajęczaki nie lubią także czosnku. Kiedy zjemy go przed wyjściem, przez dłuższy czas nasza skóra wydziela jego zapach. Aromat dla nas jest niewyczuwalny, a dla kleszczy – mocny, wręcz nie do zniesienia!

Pamiętaj, że kleszcze najbardziej aktywne są rano oraz późnym popołudniem. Na spacer najlepiej wybierz się koło południa. Warto także chodzić środkiem ścieżek, z dala od przydrożnych traw i krzaków, które są siedliskiem pajęczaków.

Czy słyszeliście o latających kleszczach? Jeśli nie – to przeczytajcie:

Latające kleszcze z głębi lasu – jak się chronić przed strzyżakiem jelenim?

Latające kleszcze z głębi lasu – jak się chronić przed strzyżakiem jelenim?

Wiele z nas nie zdaje sobie sprawy, że oprócz zwykłych kleszczy w lasach możemy spotkać także latające kleszcze - czyli latające strzyżaki jeleni. Podobnie jak kleszcze mogą przenosić boreliozę, która w ostatnich latach stała się dla nas zagrożeniem znacznie bardziej realnym i niebezpiecznym niż kiedykolwiek przedtem. Odnotowuje się coraz więcej przypadków jej zachorowania, co jest wiązane z rosnącą liczebnością kleszczy roznoszących tę chorobę. Nasza wiedza w zakresie profilaktyki rośnie. Dlatego warto poznać także innego insekta roznoszącego tę chorobę podczas leśnych spacerów lub grzybobrania - czyli strzyżaka, którego ukąszenia są równie groźne. Czym są i jak się przed nim chronić? Spieszymy z wyjaśnieniem!

Jak się pozbyć się pająków

domowe sposoby na odstraszenie owadów

pixabay.com

Pająki także nie lubią zapachu olejków eterycznych. Odstraszy je aromat mięty pieprzowej, drzewa herbacianego czy lawendy. Roztworami z dodatkiem substancji zapachowych warto spryskać ich ulubione miejsca.

Żyjątka nie tolerują również octu oraz cytryny. Możesz spryskać roztworem wody i octu (3:1) lub sokiem z cytryny progi drzwi, ramy okienne oraz miejsca, w których najczęściej się pojawiają. Zapach powinien skutecznie je odstraszyć.

Pająki nie znoszą woni kasztanów. Możesz umieścić kilka na parapetach i w kątach mieszkania, a nieproszeni goście będą je omijać szerokim łukiem.

Dobrze jest zaopatrzyć się w doniczki aromatycznych ziół (np. mięty). Zapach roślin zatrzyma niechcianych gości i nie wejdą do naszego domu.

Domowe sposoby na odstraszenie owadów: metody na inne żyjątka

domowe sposoby na odstraszenie owadów

pixabay.com

Podobno muszki nie tolerują zapachu trawy cytrynowej, a mszyce – aromatu czosnku, anyżu i cebuli. Niektórzy twierdzą, że dobrym sposobem na pozbycie się mrówek z domu jest poczęstowanie ich mąką kukurydzianą lub rozsypanie soli/ pieprzu w miejscach, w których przedostają się do wnętrza. Mole natomiast nie cierpią zapachu lawendy, goździków, ziela angielskiego czy cytrusów. Warto umieścić zapachowe woreczki w szafach i szufladach.

Czy znacie inne domowe sposoby na odstraszenie owadów i innych żyjątek? Czy wiecie co odstrasza komary lub osy w bardziej skuteczny sposób? Napiszcie!

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (212 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Kika07645  14 lipca 2017 06:38

    Super artykuł. Na pewno zastosuję tę metodę z sokiem z cytryny na pająki. Bardzo nie lubię, gdy pałętają mi się po domu. I na osy muszę coś zadziałać.

    Odpowiedz
  2. martucha180  14 lipca 2017 08:29

    Dobre rady

    Odpowiedz
  3. Aldona81  14 lipca 2017 10:02

    Artykuł na czasie 👍.

    Odpowiedz
  4. A. czy  14 lipca 2017 12:54

    do przeczytania tego artykułu najbardziej przekonały mnie „inne żyjątka” XDXD

    Odpowiedz
  5. macierzanka  14 lipca 2017 18:49

    Bardzo ciekawy artykuł.

    Odpowiedz
  6. luna341  25 kwietnia 2018 18:32

    Pryskałam olejkiem z drzewa herbacianego i pająki się nie wyniosły 🙁

    Odpowiedz
  7. zdolnabestia  20 czerwca 2018 21:05

    Ja trzymam kilka pająków na etacie, nie mam problemu z muszkami i innymi żyjątkami 😉

    Odpowiedz
    • Biomedka  15 lipca 2020 13:01

      O i to jest najlepszy sposób! 😀

      Odpowiedz
  8. Eli  23 czerwca 2019 15:04

    Świetny artykuł. 🙂 Słyszałam, że mrówki nie tolerują również skórek z ogórka. Taki sposób odstraszania sprawdza się ponoć dobrze nie tylko w domu, ale także w ogrodzie. 🙂

    Odpowiedz
  9. luna341  28 czerwca 2019 19:08

    Na mrówki używam sody a na komary butelkę z piwem

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany