Domowe sposoby na naturalne kosmetyki i perfumy!

Niezwykle przyjemne, pachnące preparaty aromaterapeutyczne, które możemy przygotować w domowym zaciszu, są atrakcyjną alternatywą dla wszelkich kosmetyków zawierających związki syntetyczne, przy właściwym stosowaniu nie dają efektów ubocznych, a działając na skórę wywierają także korzystny wpływ na naszą psychikę.

Samodzielne przygotowywanie kosmetykow i perfum

Należą do nich toniki bezalkoholowe, przeznaczone do przemywania skóry twarzy, szyi i dekoltu. Oczyszczają ją i odżywiają, przygotowując do nałożenia oliwki bądź kremu. Dziesięć kropli mieszanki olejków eterycznych należy dodać do stu mililitrów przegotowanej lub mineralnej wody. Toniki przechowujemy w szklanych butelkach i wykorzystujemy w ciągu miesiąca, pamiętając równocześnie by przed każdym użyciem wstrząsnąć naczyniem. Oliwki aromaterapeutyczne do pielęgnacji skóry powstają przez rozpuszczenie dziesięciu do piętnastu kropli mieszanki olejków w pięćdziesięciu mililitrach bezwonnego oleju roślinnego – dla skóry normalnej i tłustej – z nasion winogron, a dla skóry suchej – ze słodkich migdałów.

Tonik o właściwościach odmładzających i przeciwstresowych powstanie, gdy wodę połączymy z czterema kroplami olejku pomarańczowego, trzema kroplami olejku geraniowego i trzema kroplami olejku drzewa różanego. W ten sam sposób przygotujemy preparat o działaniu odżywczym i odprężającym. W jego składzie powinny się znaleźć po pięć kropli olejków: grejpfrutowego i geraniowego. Kiedy zaś dodamy do wody lub oleju roślinnego cztery krople olejku cytrynowego i po trzy krople olejków: różanego i neroli powstanie tonik bądź oliwka o właściwościach rozświetlających i wyciszających, pielęgnujące skórę naczyniową.

Atrakcyjnym, naturalnym domowym kosmetykiem okaże się z pewnością krem aromaterapeutyczny. Bazą dla niego powinien być krem półtłusty, nieperfumowany, bez syntetycznych dodatków, najlepiej zatem użyć kremu dla dzieci. Do trzydziestu mililitrów bazy kremowej należy dodać pięć kropli wybranego olejku lub mieszaniny olejków i wymieszać do uzyskania jednolitej masy. Krem może być przechowywany najwyżej jeden miesiąc.

Olejki eteryczne Dr Beta

Nic tak nie będzie pachniało pięknie na naszej skórze jak naturalne aromatyczne perfumy. Tworzenie indywidualnych kompozycji zapachowych zgodnych z naszymi upodobaniami to zajęcie niezwykle interesujące. Wymaga jednak podstawowych informacji dotyczących poszczególnych olejków a także sposobów ich łączenia, które znajdziemy w profesjonalnej literaturze aromaterapeutycznej. Jedną z gotowych propozycji na stworzenie pięknej kompozycji zapachowej jest receptura Dr Beta® na perfumy o wdzięcznej nazwie „IWA”, zawierające: olejki cytrynowy, petitgrain i drzewa różanego w ilości po czterdzieści kropli, olejki: neroli, kolendrowy, gałki muszkatołowej oraz szałwii muszkatołowej w ilości po dziesięć kropli, a także dwadzieścia kropli olejku geraniowego oraz piętnaście kropli olejku ylangowego. Olejki należy rozpuścić w stu ml spirytusu i pozostawić w szczelnie zamkniętym szklanym naczyniu w temperaturze pokojowej na okres dziesięć do piętnastu dni w celu połączenia wszystkich składników. Po tym okresie perfumy ochładzamy w lodówce lub zamrażalniku do temperatury poniżej zera stopni przez jeden do dwóch dni, a następnie pozostawiamy w temperaturze pokojowej przez jeden dzień. Jeżeli roztwór zmętniał należy przesączyć go przez bibułę filtracyjną.

Aromatyczne kosmetyki i perfumy to nie tylko prawdziwa rozkosz dla zmysłów. Substancje, które się w nich znajdują korzystnie działają na ciało i psychikę, dodają energii i wprowadzają nas w pozytywny nastrój. Jeśli chcemy by te przyjemne zapachy towarzyszyły nam na co dzień sięgnijmy po wybrane olejki eteryczne, by stworzyć z nich niepowtarzalne pielęgnacyjne i pachnące naturą mieszanki.

 

Toniki bezalkoholowe i perfumy – receptury z użyciem olejków Dr Beta®

Tonik o właściwościach odmładzających

Olejek pomarańczowy                4 krople

Olejek geraniowy                   3 krople

Olejek drzewa różanego        3 krople

 

Tonik o właściwościach odżywczych

Olejek grejpfrutowy    5 kropli

Olejek geraniowy       5 kropli

 

Tonik do skóry naczynkowej

Olejek cytrynowy         4 krople

Olejek różany             3 krople

Olejek neroli               3 krople

Olejki należy dodać do 100 mililitrów przegotowanej lub mineralnej wody. Toniki przechowujemy w szklanych butelkach i wykorzystujemy w ciągu miesiąca, pamiętając równocześnie by przed każdym użyciem wstrząsnąć naczyniem.

 

Perfumy „IWA”

Olejek cytrynowy                        40 kropli

Olejek petigrain                            40 kropli

Olejek drzewa różanego            40 kropli

Olejek neroli                                  10 kropli

Olejek kolendrowy                      10 kropli

Olejek gałki muszkatołowej     10 kropli

Olejek szałwii muszkatołowej            10 kropli

Olejek geraniowy                        20 kropli

Olejek ylangowy                          15 kropli

Olejki należy rozpuścić w 100 ml spirytusu i pozostawić w szczelnie zamkniętym szklanym naczyniu w temperaturze pokojowej na okres dziesięć do piętnastu dni w celu połączenia wszystkich składników. Po tym okresie perfumy ochładzamy w lodówce lub zamrażalniku do temperatury poniżej zera stopni przez jeden do dwóch dni, a następnie pozostawiamy w temperaturze pokojowej przez jeden dzień. Jeżeli roztwór zmętniał należy przesączyć go przez bibułę filtracyjną.

 

UWAGA!

NIE NALEŻY STOSOWAĆ NIEROZCIEŃCZONYCH OLEJKÓW ETERYCZNYCH BEZPOŚREDNIO NA SKÓRĘ!

Należy pamiętać, aby po zabiegu z użyciem soku lub olejków z owoców cytrusowych nie wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych i lamp UV.

 

Zobacz także: Co dla mamy na Dzień Mamy?

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (303 głosów, średnia: 4,46 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Black  24 maja 2012 19:20

    Bo wszystko, co naturalne, to dobre.

    Odpowiedz
  2. karolla.luna  24 maja 2012 19:39

    ja sobie tak tą naturą załatwiłam twarz a dalej mnie korci by coś znowu ukręcić swojego..

    Odpowiedz
  3. Alqium  26 maja 2012 09:13

    Ja jako tonik stosuje zwykły napar z rumianku i też jest świetny. Moja cera wygląda lepiej niż przy stosowaniu tych wszystkich drogeryjnych śmieci

    Odpowiedz
  4. Vivre  26 maja 2012 09:18

    Zajmuję się tworzeniem kosmetyków naturalnych od jakiegoś czasu i mogę je szczerze polecić! Są tanie i na prawdę przynoszą pożądane efekty 😉

    Odpowiedz
  5. Izabela88  26 maja 2012 15:21

    Świetne sama też spróbuję takie zrobić.Ja no go mojego peelingu kawowego dodaję kilka kropli cytrynowego aromatu do ciast.Po takim zabiegu skóra świetnie pachnie.

    Odpowiedz
  6. aqq  26 maja 2012 17:44

    Jestem za dużym leniem:) Max co mogę robić do kwas hialuronowy z olejem i serum z witaminą C. Chociaż perfumy brzmią fajnie. Ale mam wrażenie że zanim się dotrze do „swojego” zapachu mija ze sto lat.

    Odpowiedz
  7. Madziulowata  19 września 2012 21:07

    WOW nie wiedziałam że można zrobić perfumy w domu : o niby dużo roboty ale jaka musi być satysfakcja :p

    Odpowiedz
  8. natina37  3 listopada 2012 21:48

    kurcze trzeba spróbować ! nigdy nie wiedziałam jak
    się robi perfumy ;sper

    Odpowiedz
  9. Maria  20 lutego 2013 15:43

    Zawsze chciałam zrobić perfum, świetnie może kiedyś sobie zrobię 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany