Domowe sposoby na napięciowy ból głowy
Napięciowy ból głowy zwykle nie zwiastuje poważnych problemów ze zdrowiem, a pojawia się na skutek przemęczenia organizmu, silnego stresu, czy napięcia mięśni karku. Ze względu na umiarkowane nasilenie i brak towarzyszących dolegliwości, ból tego typu można szybko złagodzić domowymi sposobami.
Co to jest ból napięciowy?
Ból napięciowy głowy najczęściej manifestuje się poprzez łagodne lub umiarkowane uczucie tępego ściskania lub rozpierania całej głowy. Dolegliwość może również pojawić się równolegle po obu stronach w okolicach skroni, bądź obejmować potylicę. Objawy napięciowego bólu głowy nie mają charakteru napadowego, ale znacznie wpływają na codzienną aktywność, ponieważ nasilają się podczas pochylania i podejmowania wysiłku fizycznego. W przeciwieństwie do migreny bólowi napięciowemu nie towarzyszą dodatkowe dolegliwości, jak nudności, światłowstręt czy szum w uszach. Inny jest także mechanizm powstawania i czas trwania epizodów.
Ból napięciowy może trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a w zależności od etiologii nieprzyjemny stan potrafi dokuczać nawet wiele dni bądź tygodni. Podłoże bólu nie jest jednoznaczne, ale uwarunkowane jest przede wszystkim przez czynniki biologiczne i psychologiczno – społeczne. Jedną z przyczyn jest nadmierne napięcie mięśni okolicy obręczy barkowej, szczególnie karku i szyi, a także zmiany strukturalne i czynnościowe stawów skroniowo – żuchwowych. Bólu napięciowego doświadczają też osoby przemęczone, zestresowane i zmagające się z depresją, nerwicą czy bezsennością. Ze względu na niezbyt intensywne nasilenie i brak towarzyszących dolegliwości, ból tego typu można złagodzić domowymi sposobami.
Domowe sposoby na napięciowy ból głowy
Jednym z najskuteczniejszych sposobów, zarówno w walce, jak i zapobieganiu nawrotom bólu napięciowego, jest zmiana stylu życia, czyli ograniczenie czynników ryzyka, prowokujących pojawienie się dolegliwości. Warto przede wszystkim zatroszczyć się o aktywność fizyczną. Osobom wykonującym prace statyczne, np. kierowcom, pracownikom administracji czy informatykom, zaleca się aktywny odpoczynek na świeżym powietrzu, w klubie fitness lub siłowni domowej. Ważne, aby przywrócić mięśniom odpowiednią elastyczność i wytrzymałość.
Dobrze jest także robić częste, ale krótkie przerwy w pracy na kilka przysiadów, wymachy rękoma i skłony. W walce z napięciowym bólem głowy bezcenne są techniki relaksacyjne jak medytacja, joga czy inna forma wyciszenia, np. ćwiczenia oddechowe lub muzyko- i aromaterapia. Leczenie przewiduje także niesteroidowe leki przeciwzapalne, dostępne w aptekach bez recepty oraz specjalne farmaceutyki zalecone przez lekarza, jeśli to ból napięciowy o charakterze przewlekłym. Doraźnie można sobie również pomóc, stosując inne domowe sposoby, takie jak masaż karku, skroni i głowy. Taki zabieg przynosi ukojenie nie tylko mięśniom, ale także pozwala odetchnąć od zmartwień i innych sytuacji stresogennych, które nasilają napięciowy ból głowy. Można również położyć się i zdrzemnąć w dobrze wywietrzonym pokoju, podkładając pod kolana i szyję płaskie poduszki, które pozwolą odciążyć kręgosłup i lepiej się zrelaksować.