Domowe sposoby na meszki – jak wygonić je z własnego „M”?
Latem wiele mówi się o ukąszeniach komarów i kleszczy. Tymczasem niepozorne meszki także mogą wywołać bolesne reakcje skórne. Owady te są prawdziwą zmorą jeśli nasze domostwo sąsiaduje z gęstymi zaroślami czy też jest umiejscowione w pobliżu podmokłych terenów. Jak sobie z nimi radzić jeśli nie jesteśmy zwolennikami chemicznych środków dostępnych w sklepach? Sprawdziliśmy jakie domowe sposoby na meszki zdadzą egzamin!
Spis treści:
Czym są meszki?
Meszki są niewielkimi owadami przypominającymi muchy. Osiągają długość ok. 6 mm i charakteryzują się szerokimi skrzydłami pokryte włoskami i dość grubymi odnóżami. Za ich główką znajduje się też mały garbek. Meszki mają ciemne zabarwienia ciała, od szarego, pod brąz i czerń. Domowe sposoby na meszki pozwalają nie tylko przeciwdziałać wtargnięciu ich do domu, ale także pozwala zmniejszyć ich liczebność.
Sezon na komary w pełni. Chcesz wiedzieć co je przyciąga? Tematowi temu poświęcamy sporo miejsca w poniższym artykule:
Domowe sposoby na meszki – TOP5
Umieszczenie w domu czy mieszkaniu moskitier to zawsze dobry pomysł. Pozwalają cieszyć się świeżym powietrzem w pomieszczeniu bez ryzyka wtargnięcia uciążliwych intruzów do środka. Dobre rezultaty przynoszą także domowe sposoby na meszki. Jakie? Jest ich kilka:
Ocet i cukier
Mieszanka obu tych składników to świetny domowy sposób na meszki. Wystarczy wymieszać je ze sobą i ustawić koło okna w małym spodku czy miseczce. Dzięki temu meszki zwabione słodkim zapachem chcąc się posilić utoną w mieszance.
Jakie są naturalne sposoby na kleszcze? Warto je znać, bo w tym sezonie jest ich dość dużo. Co pomoże się przed nimi uchronić? Zobaczcie w poniższym tekście:
Olejki eteryczne
Olejki eteryczne to kolejny świetny sposób na meszki. Wystarczy przetrzeć nimi framugi okien i parapety, aby zapach skutecznie odstraszył owady. Meszki nie lubią szczególnie mięty, anyżu, bazylii, wanilii, tymianku czy eukaliptusa.
Goździki i migdały
Można je pokruszyć i ustawić na małym talerzyku w kuchni. Ładny zapach wypełni pomieszczenie, a uciążliwe owady stracą chęć na jego odwiedzenie. Mamy zatem dwie korzyści w jednym!
Cebula i czosnek
Wiele osób nie lubi ich zapachu. Podobnie jest w meszkami. Ustawienie pokrojonej w plasterki cebuli czy czosnku raczej nie jest najlepszą aromaterapią dla domowników. Sprawi jednak, że meszki zdecydowanie zrezygnują z odwiedzenia nas w naszym domu.
Rośliny doniczkowe
Nie od dziś wiadomo, że wiele roślin doniczkowych to sprawdzeni odstraszacze owadów. W przypadku meszek ustawienie w domu czy mieszkaniu na parapecie pelargonii, lawendy czy geranium powinno skutecznie zniechęcić owady do wejścia do środka pomieszczenia.
Jak wygląda ugryzienie meszków?
Mało kto wie, że ugryzienie meszki może być bardziej dotkliwe niż to zadane przed komara. Dzieje się tak dlatego, że przekłuwając skórę owad lekko ją jednocześnie rozciągają i wprowadza pod nią swoją ślinę. Ugryzienia meszek mają postać małych grudek na skórze, które w niektórych przypadkach mogą mieć w środku płyn. Do tego mają one czerwone zabarwienie i wywołują uciążliwy świąd. W przeciągu tygodnia jednak znikają całkowicie nie pozostawiając po sobie śladu. Dobra wiadomość jest taka, że owady te nie przenoszą chorób, więc wystarczy jedynie troska o miejsce ugryzienia np. z pomocą aptecznych preparatów dedykowanych tego rodzaju problemom. Można też wykorzystać domowe sposoby jak np. okłady z liści babi lancetowatej, napary z szałwii czy olejku herbacianego. Warto pamiętać, że ugryzienie przez meszki może wywoływać u niektórych osób reakcję alergiczną objawiającą się obrzękiem, bolesnością i swędzeniem skóry. Co więcej – mogą pojawić się także bóle głowy i nudności oraz gorączka. Jeśli wokół miejsca ugryzienia wystąpi silny odczyn należy udać się do lekarza.
Sprawdź także jak się pozbyć mrówek z ogrodu: