Domowe sposoby na łupież – proste i tanie metody w walce ze złuszczającym się naskórkiem

Swędzi się Cię skóra głowy, a na bluzce zauważyłaś białe płatki naskórka? Łupież to męcząca, mało estetyczna dolegliwość, która powoduje dyskomfort u wielu osób. Bywa, że stosowanie specjalnego, przeciwłupieżowego szamponu zawodzi – jak zatem poradzić sobie ze złuszczającym się naskórkiem? Poznaj różnorodne domowe sposoby na łupież!

Spis treści:

Domowe sposoby na łupież

Źródło: unsplash.com

Domowe sposoby na łupież – proste i tanie metody w walce ze złuszczającym się naskórkiem

Przyczyn łupieżu jest wiele, dlatego kluczowa w walce z nim jest właściwa diagnoza. Bywa, że wystarczy zmienić nawyki żywieniowe, ale czasem problem wymaga konsultacji u specjalisty. Oprócz tego, że na rynku dostępne są dedykowane kosmetyki, można również  wypróbować domowe sposoby na łupież.  To tanie metody oparte na produktach, które znajdują się w naszej spiżarni czy lodówce. Jeśli szukasz pomysłu na to, jak pozbyć się przykrej dolegliwości w domowych warunkach, podpowiemy Ci, jak to zrobić!

Przyczyny łupieżu

Łupież wywołują drożdżopodobne grzyby Malasezzia, które same w sobie nie są groźne, jednak w zbyt dużej ilości zaburzają równowagę ekosystemu jakim jest skóra. Często przyczyną ich nadmiernej produkcji jest spadek odporności organizmu, niedobór cynku czy nasilony łojotok. Powstawaniu łupieżu sprzyja niedostateczna higiena, a także przesuszona skóra. Ten ostatni czynnik występuje często zimą, kiedy nosimy na głowie czapkę, suszymy włosy suszarką oraz przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach. Innym powodem może być nadwrażliwość na składniki niektórych kosmetyków – zwykle pojawia się ona po rozpoczęciu stosowania nowego preparatu. Przyczyną łupieżu może być także łuszczyca oraz łojotokowe zapalenie skóry. Wśród czynników wywołujących chorobę skóry głowy wymienia się również zaburzenia hormonalne i stres.

Dolegliwość owa może występować w dwóch rodzajach: jako łupież suchy (zdarza się najczęściej) i jako łupież tłusty (wymaga interwencji lekarza).

Domowe sposoby na łupież – TOP 9

1. Kompres z oleju

¼ szklanki oliwy wmasuj w skórę głowy. Pozostaw ją na 10 minut, potem jeszcze raz wykonaj masaż, lekko przy tym drapiąc skórę. Umyj głowę delikatnym szamponem.

 

2. Sok z cytryny

Plastrem cytryny nacieraj skórę głowy przez około 5 minut. Następnie umyj włosy delikatnym szamponem.
domowe sposoby na łupież - SOK Z CYTRYNY

 

3. Maseczka z jajka

Ubij białko jednego jajka, dodaj do tego żółtko i wymieszaj. Gotową miksturę wmasowuj w skórę głowy. Po pół godzinie zmyj jajko z głowy.

 

4. Olejek rycynowy

Na umytą skórę głowy nanieś olejek rycynowy. Zostaw go na pół godziny, głowę owiń ręcznikiem. Umyj głowę nawet kilka razy, gdyż niedokładnie spłukany olejek pozostawia na włosach tłustą warstwę.

5. Czosnek

Rozgnieć dwa ząbki czosnku i dodać do szklanki ciepłej wody. Następnie wcieraj miksturę w skórę głowy i zostaw na około 5 minut. Czosnek pozostawia specyficzny zapach, zatem głowę umyj delikatnie szamponem. Mieszanki nie należy stosować częściej niż raz w tygodniu, gdyż może podrażnić skórę.

sposoby na łupież własnej roboty - czosnek

Źródło: www.pixabay.com

6. Ocet

Po każdym umyciu włosów przepłukuj głowę mieszanką octową (woda i dwie łyżki octu).

 

7. Pokrzywa

Susz z pokrzywy zalej gorącą wodą, a po zaparzeniu i ostudzeniu preparatu wykorzystaj go do przepłukania włosów (tuż po umyciu ich szamponem).

 

8. Jogurt naturalny

Jogurt naturalny jest źródłem wielu odżywczych składników. Można go używać zamiast odżywki na mokre włosy. Po godzinie jogurt zmyj ciepłą wodą i delikatnym szamponem.

jogurt na łupież

 

9. Olejek herbaciany

Dodaj około 3 krople olejku z drzewa herbacianego do szamponu i dokładnie umyj głowę.

Inne sposoby walki z łupieżem

Próbując poradzić sobie z łupieżem warto również zmienić nawyki pielęgnacyjne. Zacznij od zmiany szamponu i odżywki do włosów na delikatniejsze, bowiem złuszczający się naskórek może być reakcją na agresywny składnik znajdujący się w kosmetykach. Unikaj preparatów na bazie alkoholu. Zdecyduj się na  szampon przeciwłupieżowy – kupisz go w sklepach kosmetycznych lub w aptekach.

Ponadto unikaj gorącej wody podczas prysznica lub kąpieli. Ciepła woda będzie lepsza, a w szczególności zimą. Jeśli musisz suszyć włosy, używaj opcji chłodnego nawiewu.

Zadbaj także o właściwą dietę, bogatą w selen, kompleks witamin z grupy B, witaminę E, witaminę C oraz cynk, bioflawonoidy i lecytynę. Jedz więcej świeżych warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych. Zdecydowanie unikaj potraw smażonych oraz ogranicz spożywanie produktów mlecznych, cukru, czekolady i orzechów.

Jeśli problem nie ustępuje, a wręcz nasila się, koniecznie odwiedź lekarza specjalistę. Może się okazać, że przyczyną łupieżu są zaburzenia hormonalne czy choroby skóry, np. łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, egzema, atopowe zapalenie skóry.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (156 głosów, średnia: 4,08 z 5)
zapisuję głos...