Latem odsłoń nogi! Domowe sposoby leczenia żylaków i pajączków
Nieestetyczne żylaki, pajączki i ciężkie nogi to problemy, z którymi boryka się wiele z nas niezależnie od wieku czy trybu życia. Dolegliwości te są szczególnie przykre latem, kiedy wysokie temperatury i wakacyjne aktywności zmuszają do odsłaniania łydek i ud w krótkich sukienkach czy szortach. Jeżeli i Ty należysz do osób, które się z nimi borykają, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – istnieją skuteczne domowe sposoby leczenia pękniętych naczynek, które praktykowały jeszcze nasze babcie. Wypróbuj je, a na długo pozbędziesz się tych brzydkich skaz!
Domowe sposoby leczenia żylaków i pajączków to wbrew pozorom jedna z najlepszych metod ich zwalczania. Pozwalają one bowiem pozbyć się problemu na dłużej zamiast reagować na niego doraźnie, w momencie wystąpienia. Ich stosowanie wzmacnia żyły i poprawia krążenie krwi, a co najważniejsze może być kontynuowane po zakończeniu leczenia, by zapobiegać nawrotom żylaków. Zapraszamy do zapoznania się z naturalnymi środkami na popękane naczynka!
Latem odsłoń nogi! Domowe sposoby leczenia żylaków i pajączków
Napar z cyprysa
Cyprys słynie ze swoich właściwości usprawniających krążenie i zapobiegających nadmiernemu krzepnięciu krwi. Wykazuje też wysoką zdolność do leczenia zapalenia żył. Aby cieszyć się jego dobroczynnym działaniem, wystarczy zalać ok. 20 liści cyprysu litrem wody i gotować wywar przez 10 minut. Po wyjęciu liści, powinno się spożywać ok. 7 łyżek mikstury dziennie, a dla lepszego efektu robić okłady na problematyczne sfery nóg.
Maść z kasztanów
Lekarstwem na żylaki i pajączki na nogach, po które warto sięgnąć jest maść z kasztanów. Owoce kasztanowca zawierają m.in. escynę, tj. mieszaninę saponin, wykazujących działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe i co najważniejsze przeciwwysiękowe. Escyna zwiększa napięcie żył, uszczelniając je i zmniejszając jednocześnie ich pojemność. w efekcie nie dopuszcza do ich żylakowatego rozciągnięcia oraz deformacji. Co więcej, substancja ta rozrzedza krew, usprawniając jej przepływ w naczyniach i zwiększając ukrwienie tkanek.
Jak przygotować maść?
Maść z kasztanów, z dodatkiem innych dobroczynnych składników (np. arniki górskiej czy nostrzyka) można oczywiście znaleźć w aptekach. Jej odpowiednik z łatwością (i niewielkim nakładem środków) wykonamy jednak także samodzielnie. Wystarczy zebrać świeże kasztany, 40% alkohol i dowolna baza tłuszczowa (np. wazelina lub masło shea). Owoce kasztanowca należy następnie rozdrobnić i zalać alkoholem podgrzanym do 60 stopni Celsjusza w proporcji: trzy części alkoholu na jedną część kasztanów. Tak przygotowany intrakt pozostawmy na kilka dni. Po tym czasie możemy już nacierać nogi preparatem, wykonując okrężne ruchy. Jeśli jednak chcemy uzyskać wygodniejszą w użyciu maść, najpierw połączmy preparat z wazeliną kosmetyczną lub innym tłuszczem w kąpieli wodnej.
Napar z oczaru wirginijskiego
Lecząc żylaki i pajączki nóg warto też wypróbować oczar wirginijski. Roślina jest bowiem bogatym źródłem antyutleniaczy, wykazuje działanie przeciwzapalne, usprawnia krążenie krwi w nogach i zatrzymuje krwawienie z istniejących już żylaków. Żeby skorzystać z jego dobroczynnych właściwości, zalej łyżeczkę ususzonego oczaru szklanką wrzątku. Pij napar dwa razy dziennie aż do zaobserwowania poprawy. Alternatywnie przygotuj okłady nasączone naparem z oczaru.
Jeżeli jesteście miłośniczkami rozmarynu, który świetnie sprawdza się w kuchni zarówno jako dodatek do mięs czy sałatek, jak i aromatyczna przyprawa do wody i drinków, możecie dodatkowo wspierać domowe leczenie żylaków i pajączków spożywaniem go w dużej ilości. Rozmaryn jest bowiem pełen diosminy, która wzmacnia żyły i wspomaga walkę z żylakami!