Domowe maski z węglem aktywnym i inne kosmetyki DIY

Węgiel aktywny to doskonały środek na trądzik, zaskórniki i rozszerzone pory. Ponadto pomoże wybielić zęby, zniwelować problem łupieżu oraz przetłuszczających się włosów. Czym jest? Jak działa? Jak zrobić skuteczne, domowe kosmetyki z tym niezwykłym składnikiem? Podpowiadamy!

Spis treści:

Węgiel aktywny w medycynie i kosmetyce stosowany jest od lat. Do niedawna kojarzył się jednak głównie ze skutecznym środkiem na dolegliwości żołądkowe. Obecnie szturmem zdobywa rynek kosmetyczny. Okazało się, że ma szereg  właściwości, dzięki którym znajduje szerokie zastosowanie w pielęgnacji ciała i włosów. Doskonale sprawdza się w produktach kosmetycznych przeznaczonych do oczyszczania – żelach, mydłach, maskach, peelingach czy pastach do zębów. Specjalnie dla Was przedstawiamy kilka ciekawostek o tym niezwykłym składniku. Prezentujemy także garść przepisów na domowe maseczki na twarz z węglem aktywnym oraz inne kosmetyki, które możecie zrobić we własnym zaciszu!

Domowe maski z węglem aktywnym

pixabay.com

Czym jest węgiel aktywny?

Węgiel jako środek leczniczy i pielęgnacyjny znany jest od wielu lat. Aborygeni oraz mieszkańcy Afryki wykorzystywali go dawniej „do wyciągania” trucizny z ran zadanych przez jadowite pająki, węże, skorpiony lub wściekłe zwierzęta. Indianie leczyli węglem aktywnym reakcje alergiczne na trujące rośliny (np. bluszcz) i stosowali go wewnętrznie na zatrucia pokarmowe, rozstrój żołądka czy wzdęcia.

Węgiel aktywny (zwany też leczniczym) pozyskiwany jest z łupin, pestek oraz węgla drzewnego. To w pełni naturalna substancja, którą można stosować wewnętrznie i zewnętrznie. Dzięki porowatej strukturze, posiada niezwykłą właściwość wiązania, adsorpcji. Przyciąga zanieczyszczenia, toksyny bakterie, nawet z głębszych warstw skóry.

To wszechstronny, bezpieczny, naturalny i tani środek. W aptece można go kupić za kilka złotych w tabletkach lub kapsułkach. Czarne pastylki w celach leczniczych zazwyczaj wykorzystuje się do oczyszczania organizmu, usuwania szkodliwych substancji, toksyn. Węgiel pomaga w dolegliwościach żołądkowych, bólach brzucha, biegunkach, zatruciach. Podobno można nim wspierać walkę z kacem. Dzięki wielu właściwościom i temu, że jest w stanie pochłonąć znacznie więcej toksyn niż wynosi jego ciężar, zaczęto na większą skalę wykorzystywać go w pielęgnacji.

Jak działa aktywny węgiel w kosmetyce?

Jak powszechnie wiadomo cechują go niezwykłe zdolności absorpcyjne. Węgiel jest jednym z najbardziej chłonnych składników kosmetycznych. Do tego nie obciąża skóry chemikaliami, nie jest szkodliwy, ani nie powoduje alergii. Pomaga pozbyć się toksyn.

Wchłania zanieczyszczenia, nadmiar sebum, wygładza skórę. Pomaga zmatowić cerę. Usuwa zaskórniki, zwęża pory, leczy stany zapalne skóry, przyspiesza gojenie się ran. Wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, rozjaśniające, wyrównujące koloryt i kojące. Delikatnie złuszcza martwy naskórek, można go stosować jako naturalny peeling. Łagodzi podrażnienia, wyciąga toksyny, zapobiega obrzękom. Oczyszcza nie tylko skórę, ale też włosy. Odświeża, usuwa nadmiar sebum. Sprawia, że włosy stają się gładkie, czyste. Działa antybakteryjnie i usuwa łupież. Pomaga także wybielić zęby i pozbyć się przykrego zapachu z ust. Pochłania zanieczyszczenia, szczególnie te powstaje po spożyciu kawy, herbaty, wina.

Można go używać do pielęgnacji każdego rodzaju cery, ale najlepiej sprawdza się w dbaniu o skórę tłustą i mieszaną. Pomaga także w walce z przetłuszczającymi się włosami oraz łupieżem.

Domowe maski z węglem aktywnym i kosmetyki DIY: przepisy

Domowe maski z węglem i produkty pielęgnacyjne DIY są tanie, łatwe w przygotowaniu i skuteczne. Poniżej przedstawiamy proste przepisy na domowe maseczki na twarz i kosmetyki do ciała oraz włosów. Należy pamiętać o tym, że produkty pielęgnacyjne z węglem aktywnym można stosować maksymalnie 2 razy w tygodniu! Częstsze używanie powoduje niekiedy nadmierne wysuszenie skóry.

Maseczka na niedoskonałości skóry

Składniki: 1 tabletka węgla, kilka kropel olejku bazowego (np. jojoba, z pestek winogron), odrobina wody i żelu aloesowego

Przygotowanie: Tabletkę rozgnieść (lub: z kapsułki wysypać zawartość). Proszek węglowy zmieszać z pozostałymi składnikami. Mieszankę nałożyć na twarz na 10-15 minut. Zmyć ciepłą wodą. Maska oczyści pory, usunie zanieczyszczenia, przywróci skórze blask.

PS Maseczka z dodatkiem olejku jojoba będzie idealna na skóry suchej. Maska z dodatkiem miodu zamiast oleju – dla skóry wrażliwej. Z olejkiem makadamia dla dojrzałej cery, a z eterycznym będzie świetnym wyborem dla skóry tłustej.

Delikatna maska oczyszczająco-regenerująca

Składniki: 1 tabletka węgla, 1 łyżka kefiru (lub mleka, maślanki)

Przygotowanie: Tabletkę rozgnieść. Wymieszać składniki. Maseczkę nałożyć na twarz. Trzymać 10-15 minut. Zmyć letnią wodą. Maseczka zwęża pory, delikatnie złuszcza, regeneruje drobne podrażnienia.

Silnie detoksykująca maseczka

Składniki: 2 tabletki węgla aktywnego, 1 łyżka glinki bentonitowej, ½ łyżeczki miodu, 2 łyżki wody, kilka kropel olejku (np. z pestek malin)

Przygotowanie: Glinkę i węgiel rozdrobnić z wodą, połączyć, wymieszać. Odstawić masę na ok. 10 minut. Dodać pozostałe składniki. Wymieszać. Masę nałożyć na oczyszczoną twarz. Pozostawić 10-15 minut, aż zaschnie. Zmyć ciepłą wodą i szarym mydłem. Nałożyć delikatny krem nawilżający. Maska silnie oczyszcza, usuwa toksyny.

Domowy peeling do twarzy i ciała

Składniki: 10 tabletek węgla, 4 łyżki oleju (oliwy z oliwek, ulubionego olejku) 1 łyżeczka miodu

Przygotowanie: Tabletki rozgnieść. Wymieszać z pozostałymi składnikami. Peeling stosować raz w tygodniu pod prysznicem. Domowy kosmetyk zetrze martwy naskórek, wyrówna koloryt skóry i oczyści ciało z toksyn.

Wzmocniony szampon oczyszczający

Składniki: ulubiony szampon, 1 tabletka węgla

Przygotowanie: Jedną tabletkę należy wrzucić do szamponu. Stosować regularnie (2 razy w tygodniu), a włosy staną się gładkie, oczyszczone, przestaną się puszyć. Węgiel zniweluje nadmierny łojotok, pomoże w walce z łupieżem.

Pasta oczyszczająca zęby i odświeżająca jamę ustną

Składniki: 2 tabletki węgla aktywnego, woda

Przygotowanie: Pierwszą tabletkę rozgnieść. Węglowy proszek nałożyć na miękką, zwilżoną wodą szczoteczkę. Przetrzeć nią zęby, dziąsła i język. Wypłukać ust. Następnie przez 10 minut ssać drugą tabletkę węgla. Wypłukać jamę ustną. Zabieg wykonywać 2 razy dziennie. Poprawa powinna być widoczna po kilku dniach.  Zabieg zapewni czyste, lśniące zęby i uchroni przed brzydkim zapachem z ust.

Domowe kosmetyki z węglem aktywnym a reakcje alergiczne

Domowe maski z węglem aktywnym i kosmetyki DIY zawierają różne składniki, które mogą wywołać reakcję alergiczną. Zanim nałożysz produkt na twarz, wypróbuj mieszankę na niewielkim obszarze skóry. Nałóż ją na nadgarstek lub za uchem. Jeśli pojawi się zaczerwienienie, swędzenie, reakcja alergiczna, zrezygnuj z kosmetyku.

Lubisz relaksować się w domowym spa? Szukasz innych przepisów na ciekawe kosmetyki? Przeczytaj: Kosmetyki które zrobisz w domu – 5 przepisów na mniej niż 5 minut! lub: Balsam z Twojej lodówki. Jak wykorzystać produkty spożywcze jako kosmetyki?.

Stosowałyście domowe maski z węglem aktywnym? Podzielcie się opinią!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (229 głosów, średnia: 4,56 z 5)
loading... zapisuję głos...