DIY: naturalne, domowe maści lecznicze na różne dolegliwości!

Coraz chętniej skłaniamy się ku naturalnym, domowym kosmetykom oraz lekom, które są dużo tańsze od swoich aptecznych odpowiedników i pozbawione jakichkolwiek chemicznych dodatków. Na fali zainteresowania ziołolecznictwem, postanowiliśmy przygotować dla Was krótki przewodnik, w którym znajdziecie receptury na domowe maści lecznicze. Zapraszamy do wykonania leków z apteczek naszych prababek!

domowe maści lecznicze

DIY: naturalne, domowe maści lecznicze na różne dolegliwości!

Prezentujemy 6 łatwych  receptur na naturalne, domowe maści, które uśmierzą bóle, wyleczą katar i stany zapalne, a nawet zlikwidują kolkę u niemowląt! Zajrzyj do naszego aptekarskiego przepiśnika, a później na łąkę lub do własnego ogródka i przygotuj bezpieczne, organiczne lekarstwa!

 

Maść z lawendy

Lawendowa maść to świetne, naturalne remedium na stres i problemy ze snem. Wystarczy posmarować nią nadgarstki lub skronie, by zadziałała kojąco i odprężająco.

Składniki:

  • dwie czubate łyżeczki kwiatów lawendy
  • 1/4 szklanki wody
  • łyżeczka gliceryny kosmetycznej
  • łyżeczka wazeliny
  • łyżka olejku ze słodkich migdałów

 

Przygotowanie:

Lawendę zalej gorącą, ale nie wrzącą wodą (najlepiej o temperaturze 80 stopni C), odczekaj 20 minut, a następnie odcedź i odstaw gotowy napar. W moździerzu wymieszaj dokładnie glicerynę z wazeliną i olejkiem ze słodkich migdałów. Teraz powoli, po jednej łyżce, dodawaj do tłuszczu napar z lawendy i ucieraj każdą kolejną porcję tak długo, aż składniki się połączą. Gotową maść przełóż do słoiczka lub pudełeczka po kremie i schowaj do lodówki.

 

Maść z majeranku

Majerankową maść warto mieć w domu jesienią i zimą, gdy częściej zdarza się nam przeziębić. Jest bowiem zalecana na kaszel, katar oraz ból gardła. W przypadku kaszlu poleca się nasmarować nią klatkę piersiową i plecy. Gardło kurujemy smarując szyję, zaś katar – nakładając maść na skórę pod nosem. Ponadto maść majerankowa może być używana do masażu brzuszka niemowlaka, który cierpi na kolki.

Składniki:

  • pęczek świeżego majeranku
  • masło lub olej kokosowy

 

Przygotowanie:

Majeranek drobno posiekaj i połącz z masłem lub olejem kokosowym w proporcji 1:1. Całość utrzyj w moździerzu i odstaw na 12 godzin w ciemne. chłodne miejsce. Po upływie tego czasu przetop miksturę, by uzyskać płynną konsystencję, a następnie przetrzyj maść przez gazę. Zamknij w szczelnym pudełeczku lub słoiczku i schowaj do lodówki.

Maść z nagietka

Nagietkowa maść to skuteczny środek na trądzik i wszelkiego rodzaju trudno gojące się rany, takie jak siniaki, odmrożenia czy stłuczenia. Nadaje się nawet do pielęgnacji skóry niemowląt. Możesz po nią sięgnąć także wtedy, gdy cierpisz na żylaki nóg lub hemoroidy.

Składniki:

  • 2 garści płatków nagietka (najlepsze są świeże, ale suszone też się nadadzą)
  • 150 ml oleju kokosowego

 

Przygotowanie:

Roztop olej kokosowy w garnku, wrzuć płatki nagietka i mieszając, doprowadź miksturę do wrzenia. Odstaw do ostygnięcia. Ponownie podgrzej, tak aby była ciepła, ale nie gorąca. W takiej formie przecedź maść przez sitko do szklanego słoiczka. Przechowuj w lodówce.

 

Maść z jodły

Maść jodłowa może okazać się pomocna w przypadku bólu głowy (wystarczy wetrzeć ją w skronie), bólu żołądka (analogicznie – wcieramy w brzuch), a także ogólnym osłabieniu.

Składniki:

  • 100 g igliwia jodły
  • 100 g kory z jodły
  • 20 g liści szałwii (świeżych lub suszonych)
  • 150 g masła
  • pół litra wody

 

Przygotowanie:

Wrzuć do garnka szałwię, igliwie i korę jodły i zalej wodą. Gotuj całość przez około 15 minut. Dodaj masło i gotuj dalej przez 10 minut, mieszając co chwilę. Zdejmij miksturę z ognia, odcedź zioła i przełóż masę do miseczki. Naczynie wstaw następnie do większego garnka z wodą o temperaturze 60-80 stopni C. W tej kąpieli wodnej pozostaw maść do delikatnego stężenia. Jeśli w miseczce zebrała się przez ten czas jakaś woda, usuń ją. Wyjmij masę z miseczki i ponownie zagotuj. Teraz włóż naczynie do garnka z zimną wodą i pozwól masie zastygnąć. Gotową maść przełóż do szklanego słoiczka i schowaj do lodówki.

Maść z mięty i sosnowych igieł

Miętowo-sosnowa maść to świetny, domowy środek na uciążliwe bóle głowy. Wystarczy posmarować nim skronie, gdy tylko poczujemy, że nadchodzi migrena!

Składniki:

  • 2 łyżki suszonych, pokruszonych liści mięty
  • 2 łyżki wysuszonych i posiekanych igieł sosnowych
  • 2/3 szklanki oliwy z oliwek
  • łyżka oleju tamanu
  • 200 g naturalnego wosku pszczelego
  • 3/4 łyżeczki miętowego olejku eterycznego

 

Przygotowanie:

Zalej liście mięty i igliwie oliwą z oliwek i odstaw w ciemne miejsce na dwa dni. Odcedź oliwę. Do żaroodpornego naczynia lub puszki wlej odcedzoną oliwę, dodaj olej tamanu i wosk pszczeli, a następnie ustaw naczynie w garnku wypełnionym do połowy wodą i ustaw na wolnym ogniu. Poczekaj aż zawartość naczynia stopi się w kąpieli wodnej. Zdejmij miksturę z ognia i wymieszaj z olejkiem miętowym. Ostrożnie przelej gorącą maść do pojemniczków do zastygnięcia. Wystudzoną przechowuj w lodówce.

 

Maść z żywokostu

Maść żywokostowa to świetne rozwiązanie na bolące stawy, gdyż ma działanie przeciwzapalne i łagodzi ból. Przyda się w sytuacji, gdy stłuczemy kolano, zwichniemy kostkę czy nadwyrężymy jakiś staw. Zaleca się ją również w przypadku dny moczanowej i RZS.

Składniki:

  • 6 korzeni żywokostu albo bukiet kwitnącego ziela żywokostu
  • 150 g gęsiego smalcu
  • 100 ml oliwy z oliwek

 

Przygotowanie:

Pokrój żywokost na drobne części, wrzuć do rondla i dodaj gęsi smalec. Całość przez chwilę gotuj. Zdejmuj miksturę z ognia, zamieszaj i dolej oliwę z oliwek. Odstaw mieszankę na 24 godziny, by się zmacerowała. Następnego dnia lekko podgrzej, przecedź przez gazę i przełóż do słoiczka. Przechowuj w lodówce.

 

Czy przygotujecie własne domowe maści? A może znacie inne wartościowe przepisy, którymi zechcecie się podzielić?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (182 głosów, średnia: 4,39 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. A.Lewicka  22 listopada 2019 19:27

    Maść z lawendy ,majeranku ,mam wszystkie składniki .Prosta w wykonaniu i użyteczna.Ide robić.

    Odpowiedz
  2. Magdalena  30 czerwca 2022 14:24

    Oj jak ja uwielbiam takie naturalne specyfiki.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany