Domowe leki z wrzosu. Sprawdź, jak wykorzystać właściwości polnego księcia wczesnej jesieni!

Spis treści:

Wrzosy to zdecydowanie najbardziej charakterystyczne kwiaty jesieni. Są jej symbolem i ozdobą, dlatego o tej porze roku chętnie kupujemy je w donicach i stroikach, a także pielęgnujemy w kompozycjach na przydomowych grządkach. Nie każda z nas zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że wrzosy mają również godne uwagi lecznicze właściwości. Czas nadrobić zaległości w tym zakresie i wykorzystać nowo zdobytą wiedzę, przyrządzając domowe leki z wrzosu. Nie czekajcie aż pełnia sezonu na te krzewinki dobiegnie końca!  Zdradzamy sprawdzone receptury z apteczek naszych babć, dzięki którym wrzos stanie się dla Was prawdziwym księciem wczesnojesiennej łąki!

domowe leki z wrzosu

Domowe leki z wrzosu znane za czasów Słowian

Dawni Słowianie uważali wrzos za wyjątkową roślinę. Dowodzi tego już sama nazwa miesiąca „wrzesień”, którą uhonorowano fioletową krzewinkę. Historycy przytaczają jednak także wiele innych przykładów. Z wrzosu miano ich zdaniem przygotowywać gorące napary wypijane dla zdrowia i przyjemności (nie znano jeszcze wówczas herbaty), układać miotły oraz dodawać go do kąpieli. Dzięki zielarzom, przekazującym wiedzę na temat zdrowotnych właściwości tej rośliny z pokolenia na pokolenie, możemy nadal kultywować te tradycje, celebrując krótki okres świetności wrzosów.

Właściwości lecznicze wrzosu

Kwiaty wrzosu zbierane i oporządzane w odpowiedni sposób wykazują szereg cennych zdrowotnych właściwości.

Do najważniejszych właściwości leczniczych wrzosu należą:

  • leczenie bezsenności, nerwicy i depresji,
  • niwelowanie stanów zapalnych,
  • działanie rozkurczowe,
  • zwalczanie kaszlu i innych objawów przeziębienia,
  • odkażanie dróg moczowych połączone z działaniem moczopędnym,
  • pomoc w kuracjach kamicy nerkowej i dny moczanowej,
  • usuwanie kwasu moczowego z krwi,
  • usprawnienie trawienia poprzez stymulację wydzielania soków trawiennych,
  • wspieranie leczenia reumatyzmu i artretyzmu,
  • oczyszczanie i regeneracja cery.

 

Jak zbierać wrzosy?

Aby w pełni wykorzystać naturalną moc wrzosów, należy zbierać je w odpowiedni sposób. Zacznijmy od znalezienia nieskażonych opryskami czy spalinami, polnych skupisk tych roślin. Następnie wybierajmy te w odcieniu różowym lub fioletowym i ścinajmy tylko górne części ich pędów. Najlepsze będą wrzosy w początkowym stadium kwitnienia.

Zebrane, rozkładamy cienką warstwą na gazecie lub ręczniku papierowym i pozostawiamy do wyschnięcia w ciepłym, przewiewnym miejscu. Tak przygotowane mogą już zostać użyte do wykonania naturalnych domowych lekarstw. Oczywiście, ususzone kwiaty wrzosu można także kupić. Polecamy szukać ich w sklepach zielarskich, aptekach i sklepach internetowych.

Domowe leki z wrzosu – sprawdzone przepisy na napary i lecznicze herbaty

Domowe leki z wrzosu

www.unsplash.com, Annie Spratt

 

Herbatka z wrzosu pobudzająca trawienie i chroniąca przed kamicą

Weź łyżkę suszonych kwiatków wrzosu, wrzuć do rondelka i zalej szklanką wody. Gotuj około 3-5 minut. Pij do 1/3 lub po pół szklanki 2, a nawet 3 razy dziennie. Jeśli cierpisz na problemy trawienne, wypijaj herbatkę codziennie, na pół godziny przed posiłkami.

 

Wrzosowy napar oczyszczający krew z toksyn i kwasu moczowego

Do kubka wrzuć 2 łyżki ususzonych kwiatków wrzosu i zalej je wrzątkiem. Przykryj spodkiem i odczekaj 10 minut. Po tym czasie napar jest gotowy do picia. Zaleca się spożywać go dwa razy dziennie przez okres od 2 do 4 tygodni. Poza problemami z kamicą nerkową, świetnie sprawdzi się też w walce z trądzikiem i innymi zmianami skórnymi, a także przy biegunkach.

 

Napar z kwiatu wrzosu na bezsenność i dolegliwości przewodu pokarmowego

Weź łyżkę suszonych kwiatków, wrzuć do dzbanka i zalej 1,5 szklanki wrzątku. Zaparzaj pod przykryciem przez kwadrans. Przecedź i wypijaj po pół szklanki 1 do 3 razy dziennie. Napar pomoże Ci w problemach ze snem, wesprze prawidłową przemianę materii, zadziała moczopędnie i przeciwzapalnie.

Uspokajająca mieszanka Ojców Bonifratrów z wrzosów – przepis

Niektóre domowe leki z wrzosu sprawdzają się lepiej w połączeniu z innymi ziołowymi składnikami. Świetnym przykładem jest napar według receptury Ojców Bonifratrów, która koi skołatane nerwy i pomaga usnąć. Jej przyrządzenie jest odrobinę bardziej skomplikowane, ale warto pokusić się o zdobycie składników.

Składniki:

  • łyżka suszonego kwiatu wrzosu,
  • taka sama ilość melisy,
  • łyżka marzanki,
  • szczypta serdecznika,
  • łyżka nostrzyka,
  • tyle samo kozłka lekarskiego,
  • łyżka dziurawca,
  • odrobina czarnego bzu.

Mieszankę łączymy w słoju, a następnie odmierzamy jedną jej łyżeczkę i zalewamy wrzątkiem. Parzymy w kubku przez około 10 minut i wypijamy wieczorem, na krótko przed snem.

 

Macerat wrzosowy – do użytku zewnętrznego na reumatyzm i problemy skórne

Jeśli cierpisz na nawracające stany zapalne dróg moczowych, problemy skórne lub reumatyzm, przygotuj macerat, którym będziesz mogła nacierać skórę lub wzbogacać kąpiele.

Weź 3 filiżanki świeżych kwiatów wrzosu i duży kubek dowolnego, bezwonnego oleju (na przykład ze słodkich migdałów). Kwiatki rozgnieć w moździerzu lub zmiażdż tłuczkiem do mięsa, kładąc uprzednio na desce do krojenia. Tak rozgniecione wrzuć do dużego wyparzonego i suchego słoja. Zalej olejem, a następnie szczelnie zakręć słój, potrząśnij nim i odstaw na 2 tygodnie. Po tym czasie przecedź macerat przez gazę i przelej do butelki z ciemnego szkła. Przechowuj maksymalnie przez rok, w ciemnym miejscu o pokojowej temperaturze.

Mamy nadzieję, że nasze przepisy stały się dla Was inspiracją do wyruszenia na wrzosowe zbiory! Pochwalcie się w komentarzach rezultatami tej nowej, zielarskiej przygody!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (146 głosów, średnia: 4,71 z 5)
loading... zapisuję głos...