Domowa płukanka najlepsza na wszystko. Przygotuj ją sama!
Boli cię ząb, a umówioną wizytę w gabinecie masz dopiero na następny dzień? Masz problem z aftami? A może krwawią ci dziąsła? Na te oraz podobne dolegliwości zaradzą domowe płukanki. Z powodzeniem możesz je również stosować w ramach codziennego dbania o higienę jamy ustnej. Przeczytaj nasz poradnik i przekonaj się jakie to łatwe!
Chore gardło, ból zęba, afty. Czy wiedziałaś, że na te wszystkie dolegliwości może pomóc domowa płukanka? Wystarczy zaopatrzyć się w kilka produktów, które bez problemu dostaniesz w każdym sklepie oraz poświęcić kilka minut na przygotowanie. Płukanki możemy też bez obaw stosować w codziennej higienie jamy ustnej. Będziesz zaskoczona efektami!
Domowa płukanka najlepsza na wszystko. Przygotuj ją sama!
Wszystkie dobrze wiemy, że w jamie ustne nietrudno o stan zapalny czy afty. Do tego dochodzą jeszcze zęby, które, niestety zdarza się, że bolą. Na szczęście na te, oraz wszystkie podobne problemy dotyczące tej właśnie części twojego organizmu zaradzi domowa płukanka. Musisz jednak pamiętać, że w przypadku chorych zębów płukanka będzie tylko lekarstwem doraźnym i prędzej czy później będziesz musiała odwiedzić dentystę. To samo dotyczy wyraźnych, nie ustępujących zmian w jamie ustnej. Wtedy koniecznie musi obejrzeć cię lekarz. Jeśli jednak chodzi o codzienną higienę i wsparcie w leczeniu, to idealny wybór!
1) Domowa płukanka łagodząca stan zapalny w ustach:
- z aloesem
Potrzebujesz pół szklanki soku z aloesu, który możesz: albo wcierać w dziąsła, albo po uprzednim rozcieńczeniu z taką samą ilością wody używać do płukania ust. Zabieg wykonuj kilka razy dziennie.
- z szałwią
Zalej wrzątkiem łyżkę suszonych liści szałwii. Przykryj i odstaw na 15 minut. Po tym czasie odcedź wywar i ostudzonym płukaj jamę ustną przynajmniej 6 razy dziennie. Nie wykonuj zabiegu dłużej niż 4 tygodnie, bowiem dłuższe stosowanie szałwii może wywołać niepożądane skutki, takie jak zawroty głowy. Płukanka nie jest zalecana kobietom w ciąży.
- z sodą oczyszczoną
Do przygotowania wodnego roztworu będzie ci potrzebne pół łyżeczki sody rozcieńczonej z 1/8 l wody. Tak przygotowaną płukankę stosuj 3 razy dziennie, najlepiej po posiłkach. Neutralizuje bowiem zakwaszone środowisko, które tworzy się za sprawą resztek pokarmu zalegającego np. pomiędzy zębami. To dodatkowa korzyść, oprócz złagodzenia stanu zapalnego w ustach.
2) Domowa płukanka odkażająca dziąsła:
- z rumianku
2 łyżki „główek” rumianku zalej 1/4 l spirytusu. Tak przygotowaną mikstura musi postać 2 tygodnie. Następnie musisz ją przecedzić, a gdy już będzie gotowa, wykonuj płukankę rano i wieczorem. Pamiętaj jednak aby przed zabiegiem wymieszać 2 łyżki roztworu z 1/4 l wody.
- z olejku z drzewa neem
Do wykonania tej płukanki potrzebny ci będzie przede wszystkim olejek z neem (indyjskie drzewo). Bez problemu dostaniesz go, podobnie jak inne naturalne olejki w aptece lub drogerii. Wystarczy jedną łyżeczkę dodać do pół szklanki ciepłej wody. Możesz też wzbogacić miksturę o kilka kropli olejków: z mięty pieprzowej, drzewa herbacianego lub tymiankowego. Płukaj kilka razy dziennie.
- z tymianku
Przygotowanie tej płukanki zajmie tylko chwilę! Wystarczy 2 łyżki tymianku zalać 1/4 l wrzątku, przykryć i odstawić na 10 minut. Gdy już przestygnie koniecznie ją odcedź i płukaj usta 2 razy dziennie.
3) Domowa płukanka przyspieszająca gojenie się aft:
- z soli
Każdy ma w domu sól i okazuje się, że ten produkt wspiera walkę z aftami występującymi w jamie ustnej. 1 łyżeczkę soli wymieszaj z niepełną szklanką ciepłej wody. Gdy się rozpuści, można zacząć płukankę. Wystarczy 3 razy dziennie i pamiętaj, aby w trakcie wykonywania czynności skupić się przede wszystkim na miejscach owrzodzonych.
- z nagietka
Do garnka nasyp 4 łyżki suszonego nagietka i zalej 1/4 l zimnej wody. Całość gotuj około 20 minut. Później wystarczy odcedzić i płukać usta kilka razy dziennie, według uznania.
4) Domowa płukanka, która złagodzi ból zęba:
- z maliny i mięty
Dużą łyżkę liści maliny oraz taką samą ilość mięty pieprzowej zalewamy szklanką octu jabłkowego. Mikstura powinna odstać przynajmniej 3 dni w ciemnym miejscu. Po przecedzeniu stosujemy ją 2 razy dziennie.
- z soli i jodyny
5-6 kropli jodyny i łyżeczkę soli rozpuść w szklance ciepłej wody. Skup się przede wszystkim na płukaniu okolic, w których znajduje się bolący ząb. Miksturę możesz stosować 3 razy dziennie.
- z melisą
Czubatą łyżkę stołową sproszkowanej melisy wrzucamy do garnka, zalewamy szklanką wrzącej wody i gotujemy przez około 20 minut. Gdy płukanka przestygnie i ją przecedzimy możemy stosować ją 3 razy dziennie.